CMS_ czym jest i który wybrać_

CMS: czym jest i który wybrać?

Jeśli planujesz prowadzić jakikolwiek biznes w Internecie, potrzebujesz CMS. Istnieje kilka z nich do wyboru (np. CMS WordPress), a dostęp do większości jest darmowy. Instalacja systemu zarządzania treścią sprawia, że dodawanie contentu i zarządzanie stroną jest znacznie łatwiejsze. Czym zatem jest CMS i który z nich wybrać?  

Jeśli tworzysz stronę internetową, to CMS jest podstawowym narzędziem do jej zarządzania, które zwalnia z ponoszenia dodatkowych kosztów. Hostingodawca bardzo często umożliwia automatyczną instalację CMS WordPress, dzięki czemu możesz od razu wprowadzać plany w czyn, czyli tworzyć atrakcyjną witrynę.  

CMS: czym jest? 

CMS (Content Management System) to strona internetowa wraz z panelem administracyjnym, który umożliwia samodzielne i darmowe dodawanie treści oraz konfigurację witryny bez żadnych umiejętności programistycznych. Dzięki CMS można dodawać tekst, zdjęcia, filmy, grafikę i modyfikować content wedle uznania. Inne możliwości to moderowanie komentarzy, zapisy do newslettera, zarządzanie listą odbiorców. 

CMS: rodzaje 

Istnieją dwa rodzaje CMS: 

 • Open source – oparty na otwartym kodzie źródłowym. Z tego typu CMS korzysta najwięcej osób, ale też współtworzy go wielu użytkowników. To bardzo wygodne rozwiązanie, ale wymaga ciągłej aktualizacji wtyczek ze względu na utrzymanie poziomu bezpieczeństwa strony www, 
 • Systemy o zamkniętym kodzie źródłowym. Tworzą je konkretne firmy jako zamknięty produkt dostępny jedynie dla klientów. Ze względu na to, że kod źródłowy tworzy tylko jedna firma, istnieje większe ryzyko błędów bezpieczeństwa. Takie CMS nie wymagają tak częstych aktualizacji. 

CMS: ranking 

Najpopularniejszym systemem zarządzania treścią jest oczywiście WordPress. Według statystyk Website Threat Research Report z 2019, co trzecia strona internetowa korzysta właśnie z WordPressa. Kolejne CMS to Joomla oraz Drupal, a wszystkie działają na licencji open source. 

CMS. Popularność WordPress, Joomla i Drupal

WordPress 

To system bardzo funkcjonalny. Pierwotnie był przeznaczony głównie do tworzenia blogów, ale silny rozwój spowodował, że obecnie WordPress jest najczęściej wybieranym oprogramowaniem do tworzenia stron internetowych. Można również dzięki niemu zbudować sklep internetowy: blisko 40% e-commerce działa na bazie WooCommerce. 

Zalety  

CMS WordPress jest bardzo intuicyjny w użytkowaniu. W zasadzie każda osoba bez żadnych umiejętności programistycznych jest w stanie stworzyć witrynę. Pozwala na to przejrzysty interfejs i łatwa administracja. WordPress można w łatwy sposób rozbudować dzięki licznym wtyczkom i funkcjonalnościom (około 45 tysięcy wtyczek). To system przyjazny i elastyczny oraz wzbogacony o społeczność, skoncentrowaną wokół użytkowników CMS. Na licznych grupach w social mediach można liczyć na pomoc w obsłudze i różnorodne podpowiedzi. 

Wady 

Warto uważać na bezpieczeństwo WordPressa, który jest narażony na ataki. Dlatego zalecane jest stałe aktualizowanie systemu i wykonywanie kopii zapasowych. Koniecznie trzeba używać autoryzowanych wtyczek, aby uniknąć problemu z wydajnością i bezpieczeństwem. Instalacja zbyt dużej liczby pluginów może spowolnić działanie WordPressa. 

Joomla 

System powstał w 2005 roku i zyskał 110 milionów pobrań. Na tym silniku powstała m.in. strona Peugeota. 

Zalety  

Joomla ma dużo większy zakres funkcjonalności niż WordPress. Wokół tego CMS również gromadzi się pomocna społeczność. 

Wady 

W obsłudze wymagany jest podstawowy poziom wiedzy PHP, ingerencje w kod. Potrzebna będzie pomoc programisty. Poza tym panel administracyjny jest nieco bardziej rozwinięty niż WordPress i warto doszkolić się zanim zaczniemy dodawać treści.  

Drupal 

Powstał w 2001 roku i od początku był przeznaczony do tworzenia bardziej zaawansowanych serwisów. Na tym silniku powstała m.in. strona NASA. Drupal bazuje na najnowszych technologiach, jak PHP7, Symfony Framework. 

Zalety 

Jeśli Twoim celem jest tworzenie rozbudowanych stron z wieloma funkcjonalnościami, to ten system dobrze się do tego nadaje. Jego infrastruktura i funkcjonalność są mocno rozwinięte, co pozwala na stworzenie każdej witryny. 

Wady 

Wymaga pomocy programisty od momentu instalacji, aktualizacji aż do użytkowania. Na poszczególnych etapach pracy w Drupalu potrzebne będzie przeprojektowanie kodu. Administracja panelem nie jest intuicyjna, Drupal to narzędzie programistyczne.  

CMS: który wybrać? 

To pytanie zależy od przeznaczenia danej witryny. Jeśli Twoim celem jest prostota i funkcjonalność, to warto wybrać WordPress. W tym systemie można tworzyć blog, witrynę oraz sklep internetowy. Jeśli zależy Ci na trochę bardziej rozbudowanej witrynie i znasz się no nieco na kodzie, sprawdzi się Joomla. W sytuacji, gdy potrzebujesz bardzo zaawansowanej strony z licznymi funkcjonalnościami i dysponujesz pomocą programisty, dobrym wyborem będzie Drupal.  

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Jak zmienić wersję PHP dla domeny

  PHP to skryptowy język oprogramowania wykorzystywany przede wszystkim do budowania stron internetowych. Wiele lat temu część specjalistów uważała, że stopniowo jego zastosowanie będzie maleć. Tymczasem wygląda to zupełnie odwrotnie – cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Właściciel strony WWW powinien zwrócić uwagę, jaka wersja PHP jest włączona na serwerze dla danej domeny i przeważnie – zmieniać […]

 • Strony www i blogi

  Stwórz stronę internetową z Kru.pl

  Wybierając pakiet Cloud Mikro masz możliwość stworzenia strony internetowej w ciągu kilku minut. Nie musisz znać języków programowania, stronę stworzysz za pomocą kilku kliknięć. Wprowadź swoje zdjęcia, dodaj własne logo. Niech poniesie Cię wyobraźnia. Pakiet Cloud Mikro posiada wbudowany KreatorWWW. Do dyspozycji masz 10GB powierzchni, którą możesz dowolnie wykorzystać (np.: pod skrzynki pocztowe). Szybko i […]

 • Strony www i blogi

  PHP 8.1 – co wprowadzono w nowej wersji PHP?

  Już lata temu przewidywano, że popularność języka PHP będzie z roku na rok coraz mniejsza, a mimo to w dalszym ciągu rządzi on w sieci. Język ten wciąż jest rozwijany, a jego wydajność w dalszym ciągu rośnie. Co jakiś czas wydawane są nowe wersje PHP, które mają na celu zwiększenie jego możliwości, a także poprawić […]