Jak stworzyć prostą stronę www na WordPressie cz.2

Jak stworzyć prostą stronę www na WordPress? Cz. 2

Strona internetowa może wiele powiedzieć o danej marce. Oprócz informacji o tym, czym zajmuje się firma, dobra witryna buduje wizerunek i wzbudza emocje. W pierwszej części wpisu umieściliśmy informacje na temat instalacji WordPress, domeny i hostingu. Dziś druga część artykułu o tym, jak stworzyć prostą stronę www 

Fundamentem strony są domena i hosting, o których pisaliśmy w pierwszej części. Gdy ta część jest “odrobiona”, warto zadbać o pozostałe elementy, jak bezpieczeństwo, szablon, wtyczki, SEO oraz content.   

Ustawienia i bezpieczeństwo strony www 

Pod tym hasłem kryje się ustalenie hasła admina strony www oraz uzupełnienie zakładek “ogólne”, w której znajdują się: 

 • Tytuł witryny, 
 • Opis witryny – o czym jest Twoja strona? 
 • URL strony, 
 • Adres mailowy admina, 
 • Prywatność
 • Pozostałe zakładki (pisanie, czytanie, moderowanie komentarzy etc.) 
 • SSL – warto też pamiętać o wykupieniu certyfikatu SSL, który zabezpieczy stronę przed niepożądanymi wejściem oraz wpłynie pozytywnie na pozycjonowanie. 

wydajność strony warto zadbać jeszcze lepiej, klikając w zakładkę: “Narzędzia”, gdzie można sprawdzić stan witryny, czyli funkcjonalność wtyczek, opcji etc. 

Te działania pozwolą określić, czego dotyczy strona oraz lepiej nią zarządzać.  

Rys. 1 WordPress kokpit 

Rys. 2. WordPress kokpit, ustawienia i bezpieczeństwo 

Wybór motywu WordPress 

Wybór motywu pozwoli nadać stronie oczekiwany wygląd. Ta opcja jest możliwa poprzez wejście w zakładkę Ustawienia/Motywy. Istnieje wiele bezpłatnych i płatnych opcji. 

Rys. 2. WordPress kokpit, motyw 

Personalizacja strony www 

Gdy już mamy wybrany motyw, można dokonać dalszej personalizacji witryny, czyli ustawienia banerów, nagłówka, czcionki, kolorów, obrazków. Cały proces jest dość intuicyjny i przejrzysty. Warto poświęcić na to nieco więcej czasu, aby strona była spójna z innymi materiałami graficznymi. Te działania są dostępne w zakładce: Wygląd/Dostosuj. 

Rys. 3. WordPress kokpit, personalizacja 

Dalszym krokiem w personalizacji jest instalacja widgetów, czyli elementów interfejsu WordPressa, które umożliwiają wykonywanie różnych funkcji. Mogą to być na przykład: wyszukiwanie informacji na stronie, przycisk social media, wyświetlanie najnowszych postów i in. Widgety są w pełni edytowalne i można nimi dowolnie przesuwać (w panelu bocznym, górnym, dolnym). Można je znaleźć w zakładce: Wygląd/Widgety. Podobnie jest z menu, trzeba przeklikać wszystkie opcje i ustawić przyciski według upodobań. 

Wtyczki 

Kolejnym etapem jest instalacja wtyczek, czyli niezbędnego elementu WordPressa, który usprawni działanie strony.  

Rys. 5. WordPress kokpit, wtyczki 

Rys. 6. WordPress kokpit, menu 

Content i analiza SEO 

Ostatnim elementem jest dodawanie treści i związana z tym analiza SEO po to, aby wpisy były przejrzyste i możliwe do odczytania w wyszukiwarkach. Każdy wpis warto opatrzyć kategorią, obrazkiem wyróżniającym i zajawką. Słowa kluczowe są dostępne na przykład dzięki darmowym narzędziom takim jakim Ubbersuggest czy Planer słów kluczowych Google`a. Aby dodać tekst, trzeba kliknąć w zakładkę: Dodaj wpis. 

Rys. 7. WordPress kokpit, dodawanie wpisu 

Rys. 8. WordPress kokpit, SEO 

Druga część naszego cyklu o tworzeniu stron internetowych wymaga poświęcenia nieco więcej czasu. Można pominąć niektóre elementy, ale wtedy trzeba liczyć się z tym, że trudno będzie znaleźć stronę w wynikach wyszukiwania. Poza tym będzie niedopracowana. Jeśli nie mamy zasobów w firmie, warto wspomóc się specjalistą w zakresie tworzenia stron internetowych i/lub SEO. 

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Jak zmienić wersję PHP dla domeny

  PHP to skryptowy język oprogramowania wykorzystywany przede wszystkim do budowania stron internetowych. Wiele lat temu część specjalistów uważała, że stopniowo jego zastosowanie będzie maleć. Tymczasem wygląda to zupełnie odwrotnie – cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Właściciel strony WWW powinien zwrócić uwagę, jaka wersja PHP jest włączona na serwerze dla danej domeny i przeważnie – zmieniać […]

 • Strony www i blogi

  Stwórz stronę internetową z Kru.pl

  Wybierając pakiet Cloud Mikro masz możliwość stworzenia strony internetowej w ciągu kilku minut. Nie musisz znać języków programowania, stronę stworzysz za pomocą kilku kliknięć. Wprowadź swoje zdjęcia, dodaj własne logo. Niech poniesie Cię wyobraźnia. Pakiet Cloud Mikro posiada wbudowany KreatorWWW. Do dyspozycji masz 10GB powierzchni, którą możesz dowolnie wykorzystać (np.: pod skrzynki pocztowe). Szybko i […]

 • Strony www i blogi

  PHP 8.1 – co wprowadzono w nowej wersji PHP?

  Już lata temu przewidywano, że popularność języka PHP będzie z roku na rok coraz mniejsza, a mimo to w dalszym ciągu rządzi on w sieci. Język ten wciąż jest rozwijany, a jego wydajność w dalszym ciągu rośnie. Co jakiś czas wydawane są nowe wersje PHP, które mają na celu zwiększenie jego możliwości, a także poprawić […]