10 sposobów na dobrego bloga

10 sposobów na dobrego bloga

Prowadzenie bloga to doskonały sposób na nawiązanie relacji z klientami lub odbiorcami, budowanie wizerunku eksperta w branży oraz pozycjonowanie marki. Badania pokazują, że firmowe artykuły wzbudzają 70% większe zaufanie niż reklamy pochodzące od danej firmy*. Jak stworzyć dobrego bloga? 

Jeden ze skutków izolacji to rosnące zasięgi influencerów oraz szybujące w górę liczby odwiedzin na stronach internetowych. Spędzamy coraz więcej czasu w sieci. Dobrze też wiedzieć, że blogi mają bardzo duży wpływ na decyzję o zakupie, dużo większy niż treści sponsorowane w prasie. Jak to dobrze wykorzystać?  

Dobry blog: 10 sposobów, jak to robić 

 1. Określ cel blogowania. Czy zależy Ci na wypracowaniu wizerunku, a może posty mają podbić sprzedaż (np. stanowią dodatkową zakładkę w sklepie internetowym?) Oczywiście można realizować kilka celów naraz.  
 2. Twórz autentyczny wizerunek. W tym celu niezbędny jest dobry hosting oraz własna domena. Najlepiej, żeby domena kojarzyła się jednoznacznie z tym, czym się zajmujesz. Jeśli Twoja działalność jest specyficzna lub chcesz od razu się wyróżnić, można wykorzystać nietypowe domeny, na przykład: .tech, .site, .space czy .online Hosting jest również elementem wizerunkowym, ponieważ zapewnia wydajność serwerów, bezpieczeństwo oraz wpływa na opinie klientów.  
 3. Publikuj wartościowe treści. Co to znaczy? Content musi być dopasowany do grupy docelowej, ale także powinien prowokować do dyskusji. Warto wykorzystać różne formaty: treści poradnikowe, video, infografiki, prezentacje, case study. Tematów wpisów można szukać np. na Answer the public.  
 4. Pisz regularnie, nie za rzadko i nieczęsto. Czytelnicy szybko przyzwyczajają się do trybu publikacji. W ten sposób nawiązują się relacje. Nikt jednak nie lubi być przesadnie atakowany treściami (5 wpisów w tygodniu to zdecydowanie za dużo, ale 1 na miesiąc to za mało). Wiele również zależy od tego, jaka jest Twoja strategia: czy wpisy krótsze i częstsze, czy dłuższe i bardziej dopracowane? 
 5. Twórz relację z czytelnikami. Obserwuj reakcje użytkowników na treści, czytaj komentarze i regularnie na nie odpowiadaj. Nie bój się pytać czytelników o tematy następnych postów, zdanie w konkretnej sprawie, czy też po prostu o refleksje po przeczytaniu.  
 6. Dbaj o SEO. Niech każdy wpis będzie skonstruowany zgodnie z wytycznymi, np. dobrze dobranymi słowami kluczowymi w tytule, nagłówkach, śródtytułach, nagłówkami różnej wielkości H1, H2, H3. Ważne również, aby grafiki były odpowiednio opisane, co również wpływa na widoczność w wyszukiwarkach
 7. Pamiętaj o oprawie graficznej bloga. Tekst to nie wszystko, blog powinien mieć ładne zdjęcia i grafiki, które są spójne z marką. Czy zdjęcia oddają charakter bloga? Mają odpowiedni format i szybko się ładują? To wszystko wpływa na odbiór bloga i czyni go nie tylko interesującym, ale też użytecznym dla odbiorców. 
 8. Bądź na bieżąco z trendami w blogowaniu. Przeglądaj blogi i strony www konkurencji. Czytaj różne inspiracje, śledź wszelkie nowinki blogowe oraz te dotyczące optymalizacji w wyszukiwarkach.  
 9. Nie bądź słupem ogłoszeniowym. Ostrożnie z reklamami. Współprace reklamowe są oczywiście mile widziane, ale z umiarem. Nikt chyba nie lubi wyskakujących co chwila okienek i nachalnych reklam. Trudno wtedy skupić się na treści i może to przynieść odwrotną reakcję do zamierzonej, czyli pospieszne wyjście z bloga.  
 10. Wykaż się kreatywnością! Sprawdź, które posty są najchętniej czytane i spróbuj przygotować coś nietypowego, np. wpis złożony z komentarzy, film jako odpowiedź na dane zagadnienie, infografikę, nagrodę dla najbardziej aktywnych czytelników/ klientów. Co jakiś czas zrób użytkownikom jakąś niespodziankę. 

Użyteczne dla wyszukiwarek i klientów

Ostatnia zasada blogowania może brzmieć: reaguj na to, co się dzieje. Dbaj o to, by publikacje były odpowiedzią na aktualne potrzeby klientów. Powinny być interesujące zarówno dla użytkowników, jak i wyszukiwarek. I nie poddawaj się, blogowanie to praca długoterminowa, ale sukcesywne wysiłki przyniosą efekt. 

*Źródło: dane agencji Owocni 

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Jak zmienić wersję PHP dla domeny

  PHP to skryptowy język oprogramowania wykorzystywany przede wszystkim do budowania stron internetowych. Wiele lat temu część specjalistów uważała, że stopniowo jego zastosowanie będzie maleć. Tymczasem wygląda to zupełnie odwrotnie – cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Właściciel strony WWW powinien zwrócić uwagę, jaka wersja PHP jest włączona na serwerze dla danej domeny i przeważnie – zmieniać […]

 • Strony www i blogi

  Stwórz stronę internetową z Kru.pl

  Wybierając pakiet Cloud Mikro masz możliwość stworzenia strony internetowej w ciągu kilku minut. Nie musisz znać języków programowania, stronę stworzysz za pomocą kilku kliknięć. Wprowadź swoje zdjęcia, dodaj własne logo. Niech poniesie Cię wyobraźnia. Pakiet Cloud Mikro posiada wbudowany KreatorWWW. Do dyspozycji masz 10GB powierzchni, którą możesz dowolnie wykorzystać (np.: pod skrzynki pocztowe). Szybko i […]

 • Strony www i blogi

  PHP 8.1 – co wprowadzono w nowej wersji PHP?

  Już lata temu przewidywano, że popularność języka PHP będzie z roku na rok coraz mniejsza, a mimo to w dalszym ciągu rządzi on w sieci. Język ten wciąż jest rozwijany, a jego wydajność w dalszym ciągu rośnie. Co jakiś czas wydawane są nowe wersje PHP, które mają na celu zwiększenie jego możliwości, a także poprawić […]