WordPress_ jak w 5 krokach przyspieszyć ładowanie stron_

WordPress: jak w 5 krokach przyspieszyć ładowanie stron?

Dzisiejszy użytkownik Internetu nie jest zbyt cierpliwy. Jeśli strona nie załaduje się w ciągu 2-3 sekund, po prostu ją opuszcza. Optymalizacja WordPressa to dość obszerne zadanie, ale wykonanie 5 podstawowych kroków sprawi, że strony będą ładowały się zdecydowanie szybciej. 

Aż 80% użytkowników sieci nie chce ponownego kontaktu z daną stroną, jeśli wcześniej zbyt długo się ładowała. Niezależnie do rodzaju witryny: bloga, strony firmowej, e-sklepu, landing page, czy portfolio, prędkość ładowania ma ogromny wpływ na konwersję. W dalszej perspektywie przybliża to nas do skuteczności zakładanych wyników i sukcesu. Szybkie ładowanie witryn to również jeden z czynników rankingowych w Google, czyli część pozycjonowania

5 kroków do szybszego ładowania stron www 

Czas ładowania strony, czyli czas reakcji serwera na zapytanie użytkownika można sprawdzić na przykład na tej stronie: https://www.bytecheck.com/ Im niższy, tym lepiej. Na co zwrócić uwagę, żeby witryna wczytywała się szybciej? 

 1. Dobry hosting. Wszystko zaczyna się od hostingu i jego parametrów. Nawet najlepiej zoptymalizowana strona i najlepiej przygotowana pod kątem UX, nie będzie wydajna w przypadku niedobranego hostingu. Dlatego warto wybrać dostawcę usług, który oferuje nie tylko dobrą cenę, pojemność serwera, ale również dyski SSD (najlepiej NVMe). SSD to nowoczesna alternatywa dla dysku HDD i gwarantuje większą wydajność, odporność na wstrząsy, szybszy transfer danych. SSD przypominają nieco kartę kredytową, ich format jest dużo mniejszy i bardziej poręczny niż HDD. Inne ważne parametry to bezpieczeństwo serwera i uptime (czas bezawaryjnego działania serwera wyrażony w procentach). Bezpieczeństwo hostingu jest kluczowe pod względem przechowywanych danych, płynności działania biznesu i jego wizerunku. Dlatego hostingodawca powinien zamieścić informacje na swojej stronie na temat serwerowni, tzn. gdzie ona się znajduje, jakie panują w niej warunki techniczne (czy jest chłodzona), czy też jak dostawca zabezpiecza się na wypadek pożaru. Inna ważna informacja to wysokie SLA (uptime serwera), czyli wskaźnik, który pokazuje dostępność systemu w danym czasie. Ten parametr pozwala określić, jak długo w ciągu roku serwer działa bezawaryjnie i klient może wydajnie obsługiwać strony internetowe.  
 2. Wersja PHP na serwerze (skrypt działania), jaką oferuje dostawca. Najnowsza wersja to PHP 7.4. Można ją zmienić samodzielnie w panelu klienta. Dlaczego warto to zrobić? Starsze wersje mogą zawierać luki w bezpieczeństwie, przez które łatwo włamać się do serwera. Poza tym nowsze odsłony są bardziej wydajne, a wtedy strona szybciej się ładuje i sprzyja to pozycjonowaniu w wynikach wyszukiwania.  
 3. Optymalizacja zdjęć w WordPressie. Zdjęcia w dużej rozdzielczości w dużym stopniu powodują spowolnienie ładowania witryny. Najlepiej wysyłać je na serwer w formie jpg. Format .png warto zostawić jedynie dla grafik, w których wymagana jest przezroczystość. Oprócz tego kompresujmy zdjęcia. 
 4. Usuwanie niepotrzebnych wtyczek i motywów. Najlepiej zostawić jedynie podstawowe wtyczki. Jeśli w WordPressie znajdziesz nieużywane motywy lub wtyczki, usuń je. Dzięki temu można odzyskać sporo miejsca i poprawić wydajność witryny. 
 5. Wykorzystanie pamięci podręcznej (cache). Cache to kopia strony internetowej, która powstała w trakcie ostatniej wizyty robotów Google. Taka kopia zawiera wszystkie zindeksowane przez boty podstrony. Działa to tak, że za każdym uruchomieniem strony, wczytują się wszystkie te elementy. Dlatego trzeba czyścić pamięć podręczną, najlepiej z życiem wtyczek W3 Total Cache, WordPress Super Cache, WP Fastest Cache lub Cache Enabler. Dzięki temu ładowanie dokonuje się w formie statycznej, co odciąża serwer i przyspiesza czas wczytywania. 

WordPress: szybsze ładowanie i pozycjonowanie 

Pełna optymalizacja WordPressa może wymagać podjęcia wielu innych czynności, ale wprowadzenie wspomnianych 5 kroków pozwoli na przyspieszenie wczytywania strony oraz osiąganie lepszych wyników w pozycjonowaniu witryny.  

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Jak zmienić wersję PHP dla domeny

  PHP to skryptowy język oprogramowania wykorzystywany przede wszystkim do budowania stron internetowych. Wiele lat temu część specjalistów uważała, że stopniowo jego zastosowanie będzie maleć. Tymczasem wygląda to zupełnie odwrotnie – cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Właściciel strony WWW powinien zwrócić uwagę, jaka wersja PHP jest włączona na serwerze dla danej domeny i przeważnie – zmieniać […]

 • Strony www i blogi

  Stwórz stronę internetową z Kru.pl

  Wybierając pakiet Cloud Mikro masz możliwość stworzenia strony internetowej w ciągu kilku minut. Nie musisz znać języków programowania, stronę stworzysz za pomocą kilku kliknięć. Wprowadź swoje zdjęcia, dodaj własne logo. Niech poniesie Cię wyobraźnia. Pakiet Cloud Mikro posiada wbudowany KreatorWWW. Do dyspozycji masz 10GB powierzchni, którą możesz dowolnie wykorzystać (np.: pod skrzynki pocztowe). Szybko i […]

 • Strony www i blogi

  PHP 8.1 – co wprowadzono w nowej wersji PHP?

  Już lata temu przewidywano, że popularność języka PHP będzie z roku na rok coraz mniejsza, a mimo to w dalszym ciągu rządzi on w sieci. Język ten wciąż jest rozwijany, a jego wydajność w dalszym ciągu rośnie. Co jakiś czas wydawane są nowe wersje PHP, które mają na celu zwiększenie jego możliwości, a także poprawić […]