Jak zmienić wersję PHP dla domeny

PHP to skryptowy język oprogramowania wykorzystywany przede wszystkim do budowania stron internetowych. Wiele lat temu część specjalistów uważała, że stopniowo jego zastosowanie będzie maleć. Tymczasem wygląda to zupełnie odwrotnie – cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Właściciel strony WWW powinien zwrócić uwagę, jaka wersja PHP jest włączona na serwerze dla danej domeny i przeważnie – zmieniać ją na najnowszą. Jak to zrobić?

Popularność PHP

Zainteresowanie PHP nie maleje z kilku względów, a jednym z kluczowych jest fakt, że z tego oprogramowania korzysta zdecydowana większość najpopularniejszych systemów CMS, a w tym WordPress. WP używa ponad 43% wszystkich stron, które bazują na tego typu oprogramowaniu.

PHP jest systematycznie aktualizowany. Nowe wersje oznaczają wyeliminowanie błędów poprzednich, a także większą wydajność. Najnowszy jest wariant 8.2, który pojawił się pod koniec 2022 roku. Tymczasem według danych z maja 2023 roku w dalszym ciągu większość stron WWW korzysta z wersji 7. Zerknij na poniższy wykres przygotowany przez w3techs.com. Co ciekawe, w dalszym ciągu co 5. serwis używa bardzo starej wersji PHP oznaczonej numerem 5, a zaledwie co 8., najnowszej.

Użytkowanie starych wersji PHP wiąże się z większym ryzykiem włamania, wpływa również na wydajność witryny. Pamiętaj, że szybkość ładowania serwisu rzutuje na doświadczenia użytkowników, konwersję i widoczność witryny w wynikach wyszukiwania Google.

Skąd masz wiedzieć, jaka wersja PHP jest najnowsza? Możesz to sprawdzić na tej stronie. Zerknij na poniższy wykres. Zwróć uwagę na oznaczenia kolorami i podane daty. Poszczególne kolory to:

 • Zielony – wydanie PHP, które jest aktywnie wspierane. Zgłaszane błędy są naprawiane.
 • Pomarańczowy – przeprowadzane są tylko poprawki bezpieczeństwa. To wydanie, które jest wspierane tylko w przypadku krytycznych błędów.
 • Czerwone – wydanie, które nie jest już obsługiwane. Użytkownicy tej wersji powinni jak najszybciej dokonać aktualizacji, ponieważ mogą być narażeni na niezałatane luki w zabezpieczeniach.

Jak widzisz, już w przypadku wersji 7.4 zalecana jest natychmiastowa zmiana na wyższą. Tymczasem w dalszym ciągu dużą popularnością cieszy się oznaczona numerem 5.

Jeśli szukasz hostingu, to koniecznie zwróć uwagę, czy firma umożliwia włączenie najnowszych wersji PHP dla poszczególnych domen. Jeżeli tak nie jest, lepiej wybierz inną propozycję. W KRU dbamy, aby klienci mogli korzystać z nowoczesnych rozwiązań, a w tym – aktualnego PHP. Jak sprawdzić, jaką masz ustawioną wersję i zainstalować inną?

Zmiana wersji PHP dla domeny – jak to zrobić?

Wersję PHP możesz wygodnie zmodyfikować w panelu zarządzania usługą hostingową, jak i w pliku .htaccess

Zmiana wersji PHP przez Panel Zarządzania Kru

Zaloguj się na swoje konto hostingowe, przejdź do listy usług, a następnie kliknij obok danej pozycji opcję Panel Zarządzania Kru

Następnie z menu Dodatkowe funkcje wybierz Select PHP version.

W rozwijanym menu wskaż wersję PHP, którą chcesz włączyć dla konta.

Zmiana wersji PHP w pliku .htaccess

Innym rozwiązaniem jest modyfikacja pliku .htaccess. Jak to zrobić? W Panelu Kru kliknij Informacje o systemie i pliki, i dalej zaznacz opcję Zarządzanie plikami.

W kolejnym kroku kliknij dwukrotnie folder domains. Następnie wybierz domenę, dla której chcesz wprowadzić zmiany i wskaż folder public_html.

Wyświetli się lista plików, a wśród nich .htaccess. Kliknij go prawym klawiszem myszy, a następnie wskaż Edytuj.

Następnie musisz wkleić odpowiedni kod. Jeśli chcesz zmienić PHP na:

wersję 8.2, to:

<FilesMatch „\.(php|phtml|php82)$”>

SetHandler application/x-lsphp82

</FilesMatch>

wersję 8.1, to:

<FilesMatch „\.(php|phtml|php81)$”>

SetHandler application/x-lsphp81

</FilesMatch>

wersję 7.4, to:

<FilesMatch „\.(php|phtml|php74)$”>

SetHandler application/x-lsphp74

</FilesMatch>

Wklej odpowiedni kod i następnie w prawym górnym rogu zaznacz Zapisz plik. Gotowe. Po tej zmianie zapewne udało Ci się włączyć oczekiwaną wersję PHP dla danej domeny.

Nie w każdym przypadku! Kiedy włączysz nową wersję PHP, sprawdź, czy witryna działa poprawnie. Możliwe, że oprogramowanie, z którego korzystasz, nie jest dostosowane do tego wariantu. Często dotyczy to pluginów, np. w systemie WordPress. Tak więc po uaktualnieniu PHP nie zamykaj od razu witryny, tylko sprawdź, czy na pewno działa poprawnie.

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Stwórz stronę internetową z Kru.pl

  Wybierając pakiet Cloud Mikro masz możliwość stworzenia strony internetowej w ciągu kilku minut. Nie musisz znać języków programowania, stronę stworzysz za pomocą kilku kliknięć. Wprowadź swoje zdjęcia, dodaj własne logo. Niech poniesie Cię wyobraźnia. Pakiet Cloud Mikro posiada wbudowany KreatorWWW. Do dyspozycji masz 10GB powierzchni, którą możesz dowolnie wykorzystać (np.: pod skrzynki pocztowe). Szybko i […]

 • Strony www i blogi

  PHP 8.1 – co wprowadzono w nowej wersji PHP?

  Już lata temu przewidywano, że popularność języka PHP będzie z roku na rok coraz mniejsza, a mimo to w dalszym ciągu rządzi on w sieci. Język ten wciąż jest rozwijany, a jego wydajność w dalszym ciągu rośnie. Co jakiś czas wydawane są nowe wersje PHP, które mają na celu zwiększenie jego możliwości, a także poprawić […]

 • Strony www i blogi

  Gdzie szukać grafik na stronę WWW – przegląd darmowych i płatnych stocków

  Zdjęcia są nieodłącznym elementem każdego contentu, dlatego powinny być istotną kwestią dla każdego właściciela strony WWW, na której publikowane jest sporo treści. Zdjęcia sprawiają, że witryna nabiera atrakcyjniejszego wyglądu, zawraca uwagę na dany materiał, a także umożliwia osiągniecie wysokich pozycji w Google Grafika. Umieszczanie zdjęć na stronie wcale nie musi być powiązane z opłatami. W […]