W Polsce obecnie zarejestrowano blisko 50 000 tysięcy nietypowych domen, czyli new gTLD (generic top-level domains). To wzrost o 181% w porównaniu do 2019. Na świecie furorę robi rozszerzenie: .icu (I see you), zatwierdzono już ponad 5,4 miliona takich adresów internetowych. Jaki jest cel rejestracji tego typu domen?
Liczba nietypowych domen na świecie sięga 31 852 537. Są to rozszerzenia:
- .top, .xyz, .loan, .club, .online, .site, .vip, .icu, .shop oraz .work.
W Polsce najbardziej popularna to:
- .online oraz: .xyz, .ovh, .site, .cloud, .app, .shop, .tech, .club i .art.
Nietypowe rozszerzenia domen: po co?
Przyczyny najczęściej są związane z możliwością szybkiego skojarzenia nazwy firmy z rodzajem prowadzonej działalności oraz lepszego pozycjonowania w wyszukiwarkach internetowych. Podobnie działają rozszerzenia .fm (od razu kojarzy się z radiem), .tv (z telewizją). W ten sposób utrwali się świadomość danej marki u konsumenta.
Obecność .cloud, .app, .tech, wskazuje na dużą popularność firm z branży nowych technologii i chęć wyróżnienia się. Daje to pole manewru, szczególnie w sytuacji, gdy najwięcej domen kończy się na .pl. Może to początek nowych nawyków konsumentów i przyzwyczajanie ich do innych rozszerzeń?
Domeny nietypowe: troszkę historii
New gTLD pojawiły się w 2014 za sprawą organizacji ICANN, która nadaje nazwy domen internetowych, zajmuje się ich strukturą oraz sprawuje pieczę nad funkcjonowaniem serwerów DNS na całym świecie.
Domeny w Kru
Interesujące i mało znane rozszerzenia domen można znaleźć w Kru. Jesteśmy przedsiębiorstwem, które stworzyło wiele platform hostingowych, zatrudniło pracowników z ogromną wiedzą i doświadczeniem w branży. Nasze domeny zostały wyróżnione najwyższym miejscem w rankingu PC World za ekonomiczność, uczciwość i funkcjonalność. Domeny i hosting w Kru.pl to bezpieczne rozwiązanie, również z uwagi na cenę, wsparcie techniczne, lokalizację serwerów w polskim środowisku oraz unikalną możliwość opłaty za pomocą Bitcoin.