Nietypowe domeny

Nietypowe domeny

W Polsce obecnie zarejestrowano blisko 50 000 tysięcy nietypowych domen, czyli new gTLD (generic top-level domains). To wzrost o 181% w porównaniu do 2019. Na świecie furorę robi rozszerzenie: .icu (I see you), zatwierdzono już ponad 5,4 miliona takich adresów internetowych. Jaki jest cel rejestracji tego typu domen? 

Liczba nietypowych domen na świecie sięga 31 852 537. Są to rozszerzenia:  

 • .top, .xyz, .loan, .club, .online, .site, .vip, .icu, .shop oraz .work.  

W Polsce najbardziej popularna to:  

 • .online oraz: .xyz, .ovh, .site, .cloud, .app, .shop, .tech, .club i .art. 

Nietypowe rozszerzenia domen: po co? 

Przyczyny najczęściej są związane z możliwością szybkiego skojarzenia nazwy firmy z rodzajem prowadzonej działalności oraz lepszego pozycjonowania w wyszukiwarkach internetowych. Podobnie działają rozszerzenia .fm (od razu kojarzy się z radiem), .tv (z telewizją). W ten sposób utrwali się świadomość danej marki u konsumenta.  

Obecność .cloud, .app, .tech, wskazuje na dużą popularność firm z branży nowych technologii i chęć wyróżnienia się. Daje to pole manewru, szczególnie w sytuacji, gdy najwięcej domen kończy się na .pl. Może to początek nowych nawyków konsumentów i przyzwyczajanie ich do innych rozszerzeń? 

Domeny nietypowe: troszkę historii 

New gTLD pojawiły się w 2014 za sprawą organizacji ICANN, która nadaje nazwy domen internetowych, zajmuje się ich strukturą oraz sprawuje pieczę nad funkcjonowaniem serwerów DNS na całym świecie. 

Domeny w Kru 

Interesujące i mało znane rozszerzenia domen można znaleźć w Kru. Jesteśmy przedsiębiorstwem, które stworzyło wiele platform hostingowych, zatrudniło pracowników z ogromną wiedzą i doświadczeniem w branży. Nasze domeny zostały wyróżnione najwyższym miejscem w rankingu PC World za ekonomiczność, uczciwość i funkcjonalność. Domeny i hosting w Kru.pl to bezpieczne rozwiązanie, również z uwagi na cenę, wsparcie techniczne, lokalizację serwerów w polskim środowisku oraz unikalną możliwość opłaty za pomocą Bitcoin. 

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Jak zmienić wersję PHP dla domeny

  PHP to skryptowy język oprogramowania wykorzystywany przede wszystkim do budowania stron internetowych. Wiele lat temu część specjalistów uważała, że stopniowo jego zastosowanie będzie maleć. Tymczasem wygląda to zupełnie odwrotnie – cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Właściciel strony WWW powinien zwrócić uwagę, jaka wersja PHP jest włączona na serwerze dla danej domeny i przeważnie – zmieniać […]

 • Strony www i blogi

  Stwórz stronę internetową z Kru.pl

  Wybierając pakiet Cloud Mikro masz możliwość stworzenia strony internetowej w ciągu kilku minut. Nie musisz znać języków programowania, stronę stworzysz za pomocą kilku kliknięć. Wprowadź swoje zdjęcia, dodaj własne logo. Niech poniesie Cię wyobraźnia. Pakiet Cloud Mikro posiada wbudowany KreatorWWW. Do dyspozycji masz 10GB powierzchni, którą możesz dowolnie wykorzystać (np.: pod skrzynki pocztowe). Szybko i […]

 • Strony www i blogi

  PHP 8.1 – co wprowadzono w nowej wersji PHP?

  Już lata temu przewidywano, że popularność języka PHP będzie z roku na rok coraz mniejsza, a mimo to w dalszym ciągu rządzi on w sieci. Język ten wciąż jest rozwijany, a jego wydajność w dalszym ciągu rośnie. Co jakiś czas wydawane są nowe wersje PHP, które mają na celu zwiększenie jego możliwości, a także poprawić […]