Dobry wizerunek marki i sprzedaż online zależą od wielu czynników: technicznych, strategicznych, marketingowych, a także od wyglądu i funkcjonalności sklepu. Przejrzystość, odpowiednie rozmieszczenie elementów sklepu czy nawigacja, to podstawowe czynniki, które prowadzą do sukcesu. Co to jest user experience i jaki ma wpływ na sprzedaż produktów? Czym jest technika 3 kroków?
Powstaje coraz więcej sklepów internetowych, w których można zaopatrzyć się w każdego rodzaju produkty: odzież, obuwie, perfumy, książki, artykuły elektroniczne, zabawki dla dzieci, żywność czy meble. Klienci zyskują większą świadomość i oczekują lepszej jakości. Jest o co powalczyć, bo według szacunków, wydatki na e-commerce w Polsce w 2019 sięgną 40 miliardów złotych.
Czym jest user experience?
Pojęcie dosłownie znaczy: „doświadczenie użytkownika”, pod którym kryje się cały pakiet wiedzy i technologii z różnych dziedzin: marketingu, grafiki, designu graficznego i przemysłowego, programowania i psychologii. Chodzi o takie zaprojektowanie sklepu internetowego, żeby użytkownik mógł z niego korzystać w sposób prosty, intuicyjny i przyjemny. Mówi się, że w dobrym sklepie stosuje się zasadę 3 kroków, czyli użytkownik wykonuje jedynie 3 działania od momentu wejścia na stronę do dokonania zakupu.
Jak poprawić UX sklepu online?
1.Poznaj swojego Klienta i jego język. Kluczowe jest zbadanie grupy docelowej, przygotowanie person (próba określenia Klientów wraz z ich cechami charakteru), zbadanie nawyków, sposobów spędzania wolnego czasu oraz języka, jakim posługują się poszczególne segmenty Klientów (różne rodzaje person).
2. Zbadaj, gdzie najlepiej umieścić przyciski CTA i zadbaj o bardzo czytelną nawigację. To podstawa: Klient wchodząc na stronę sklepu, musi od razu rozeznać się, gdzie jest wyszukiwarka, kategorie produktów, koszyk, powrót do zakupów etc. W tym momencie na topie jest duże menu z szerokim wyborem kategorii i filtrowania produktów. Warto jednak sprawdzić, jak to będzie działało w konkretnym sklepie na Twojej grupie docelowej.
3. Zwróć uwagę na kolory strony, podstron oraz grafiki. Można do tego użyć np. testów A/B. Ważne są oczywiście wielkość, krój, styl pisma. Kolory, zdjęcia i grafiki są bardzo istotne, również z psychologicznego punktu widzenia (np. inaczej kojarzy się kolor niebieski, pomarańczowy czy czerwony oraz ich sposób rozmieszczenia). Można zasugerować użycie kilku zastosowań danego produktu. Kreacje trzeba cały czas konfrontować z oczekiwaniami Klientów, bo to oni muszą czuć się dobrze w sklepie i chcieć do niego wracać. Warto dodawać zdjęcia w wersji 360 stopni, aby Klient obejrzał sobie produkt z każdej możliwej strony.
3. Obsługa Klienta na najwyższym poziomie. Na stronie sklepu powinna być możliwość skontaktowania się w każdy możliwy sposób. Zachęć do zarejestrowania się w sklepie, oferując np. zniżkę, rabat lub jakąś inna ciekawą promocję.
4. Zadbaj o wszelkie aspekty prawne: RODO, regulamin sklepu. Bezpieczeństwo i szyfrowanie danych są priorytetową sprawą. Według nowej ustawy, Klient może w każdej chwili wycofać swoją zgodę na przetwarzanie danych. Ma też prawo do bycia zapomnianym, dlatego w interesie przedsiębiorcy jest potraktowanie ustaleń prawnych z należytą wagą.
5. Daj poczucie miejsca bezpiecznego, wiarygodnego i oryginalnego. Dodaj emocje, dzięki którym Klient poczuje, że sklep jest miejscem właśnie dla niego. Opisz misję e-biznesu, opowiedz historię, jaka za nim stała. Jakim archetypem (odwołanie się do utrwalonych w kulturze wzorów i obrazów) jest Twój sklep? Historię możesz opowiedzieć również za pomocą charakterystycznych grafik.
UX a UI: różnice
UI, czyli user interface, polega na stworzeniu języka, dzięki któremu oprogramowanie odpowie na potrzeby użytkowników (użycie urządzeń wejścia i oprogramowania). Do zadań UI należą:
- Elementy wizualne: menu, galeria, rozkład tekstu, kolorystyka
- Elementy fizyczne: klawiatury, panele sterowania oraz urządzenia peryferyjne
UX stara się usprawnić komunikację między programem a użytkownikiem poprzez identyfikację cech grupy docelowej i umiejętne dopasowanie produktu dla użytkowników (aby był on intuicyjny i przyjemny). UX designer jest kreatywny, ma duże poczucie estetyki, a UI designer jest multidyscyplinarny, analityczny i krytyczny (i empatyczny). UI to nie tylko grafika, ale też brand design i czasami obowiązki front-end dewelopera.
Dobry hosting i mocne serwery
Silnikiem działania sklepu jest hosting od sprawdzonego dostawcy, dzięki czemu strona www sklepu działa sprawnie, bez przestojów i awarii. Ważne jest zainstalowanie certyfikatu SSL, który stanowi poświadczenie szyfrowania danych i wiarygodności sprzedawcy. Zapewniamy hosting dla e-commerce zgodny z RODO, zapewniamy wsparcie techniczne, monitoring serwerów. Zapraszamy do KRU.PL: https://www.kru.pl/bizneshosting.php