Mimo że czas ładowania strony został już w 2010 roku ogłoszony jako jeden z czynników w rankingu Google, nadal przywiązuje się wagę do pozostałych elementów strony. Jak pokazują najnowsze statystyki, czas, w jakim potencjalny Klient wejdzie na stronę www, często decyduje o konwersji. Jak poprawić szybkość ładowania strony?
Z punktu widzenia użytkownika, czas wczytywania strony jest ważny. W niepamięć odeszły czasy, kiedy prędkość Internetu była tak niska, że w trakcie ładowania strony można było zdążyć zrobić sobie kawę. Obecnie czas wczytywania witryny jest dość wyśrubowany, a wymagania użytkowników znacząco rosną.
Pozycjonowanie strony: co bierze się pod uwagę?
W rankingu Google ustalono dużo czynników, spośród których można wyodrębnić 4 obszary tematyczne:
- Domeny, czyli jej typ, wiek i historia.
- Słowa kluczowe. Czy są zawarte w tytule, opisie i adresie URL?
- Treść strony internetowej. Czy jest oryginalna, interesująca, zawiera słowa kluczowe? Jak długie są treści? Czy nie duplikują się? Jakiej jakości linki wewnętrzne i zewnętrzne można zaobserwować?
- Optymalizacja. Czas wczytywania witryny, optymalizacja grafik oraz mapa strony.
W tym wpisie skoncentrujemy się na szybkości ładowania strony.
Jak czas wczytywania witryny wpływa na pozycjonowanie?
Jeszcze w 2016 roku akceptowalny czas ładowania wynosił 4 sekundy, a powyżej 5 sekund oznaczało, że 40% użytkowników wyjdzie ze strony. Ostatnie badania przeprowadzone przez Akamai i Gomez.com, pokazują, że 47% użytkowników Internetu oczekuje, że witryna włączy się w ciągu 2 sekund. Poza tym, 80% kupujących w Internecie, którzy mieli jakieś problemy związane z korzystaniem z danej strony, dzieli się swoim niezadowoleniem na ten temat. Ponad połowa z nich (44%) powie znajomemu o kłopotach z wejściem na stronę. Oznacza to utratę obecnego klienta oraz potencjalnych kontrahentów.
Co gwarantuje szybko działająca strona www?
- Wyższe miejsce w rankingu Google
- Zapamięta nazwę witryny, layout (jeśli jest wykonany zgodnie z zasadami user experience).
- Utrzymanie użytkownika na stronie, który wykona na niej więcej interakcji, a może kupi produkty
- User może zachęcić inne osoby do zrobienia zakupów
- Zadowolony Kontrahent może też wykonać inne czynności na stronie i w social mediach, np. udostępnić zdjęcie, dodać opinię etc.
Jak poprawić szybkość działania strony?
Warto sprawdzić czas ładowania witryny (np. tu: PageSpeed Insights lub Think with Google), wpisując bezpośrednio adres www. Strona może wolniej się ładować z powodu zbyt dużych zdjęć czy też nadużywania Javascript. Dlatego warto:
- Wybrać dobry i sprawdzony hosting. Czy działa on na dyskach SSD? Jaką wersję PHP oferuje? (najnowsza to PHP 7.2).
- Wykonywać kompresje Gzip. To jedna z najpopularniejszych metod kompresji plików HTML i CSS po stronie serwera.
- Optymalizować zdjęcia, bazy danych.
- Korzystać z pamięci podręcznej cache. To rodzaj bufora przeglądarek, tzn. serwer nie musi przesyłać wszystkich elementów witryny, ponieważ tkwią one w buforze.
- Zmniejszyć liczby wtyczek, usunąć nieużywane pluginy.
- W przypadku gdy strona www jest odwiedzana przez Klientów z całego świata, warto użyć sieci dostarczania treści CDN, która używa serwera o najszybszym czasie odpowiedzi do połączenia się ze stroną.
Warto wdrożyć powyższe rady, ponieważ według obliczeń, 1 sekunda straty szybkości to nawet 10% obrotu mniej, natomiast poprawa prędkości witryny o 1 sekundę to zyskanie 2% konwersji.
Hosting w Kru.pl
Oferujemy tani i szybki hosting na serwerach LiteSpeed kompatybilnej z Apache, dlatego strona będzie wczytywać się w mgnieniu oka. Kru to też wydajne dyski NVMe, automatyczna instalacja WordPressa w pełni zgodnego z wymogami prawnymi RODO, wsparcie techniczne 24/7 oraz automatyczne kopie zapasowe. Zapraszamy do skorzystania z usług naszych specjalistów: https://www.kru.pl/wordpress.php