Prowadzenie bloga to doskonały sposób na nawiązanie relacji z klientami lub odbiorcami, budowanie wizerunku eksperta w branży oraz pozycjonowanie marki. Badania pokazują, że firmowe artykuły wzbudzają 70% większe zaufanie niż reklamy pochodzące od danej firmy*. Jak stworzyć dobrego bloga?
Jeden ze skutków izolacji to rosnące zasięgi influencerów oraz szybujące w górę liczby odwiedzin na stronach internetowych. Spędzamy coraz więcej czasu w sieci. Dobrze też wiedzieć, że blogi mają bardzo duży wpływ na decyzję o zakupie, dużo większy niż treści sponsorowane w prasie. Jak to dobrze wykorzystać?
Dobry blog: 10 sposobów, jak to robić
- Określ cel blogowania. Czy zależy Ci na wypracowaniu wizerunku, a może posty mają podbić sprzedaż (np. stanowią dodatkową zakładkę w sklepie internetowym?) Oczywiście można realizować kilka celów naraz.
- Twórz autentyczny wizerunek. W tym celu niezbędny jest dobry hosting oraz własna domena. Najlepiej, żeby domena kojarzyła się jednoznacznie z tym, czym się zajmujesz. Jeśli Twoja działalność jest specyficzna lub chcesz od razu się wyróżnić, można wykorzystać nietypowe domeny, na przykład: .tech, .site, .space czy .online Hosting jest również elementem wizerunkowym, ponieważ zapewnia wydajność serwerów, bezpieczeństwo oraz wpływa na opinie klientów.
- Publikuj wartościowe treści. Co to znaczy? Content musi być dopasowany do grupy docelowej, ale także powinien prowokować do dyskusji. Warto wykorzystać różne formaty: treści poradnikowe, video, infografiki, prezentacje, case study. Tematów wpisów można szukać np. na Answer the public.
- Pisz regularnie, nie za rzadko i nieczęsto. Czytelnicy szybko przyzwyczajają się do trybu publikacji. W ten sposób nawiązują się relacje. Nikt jednak nie lubi być przesadnie atakowany treściami (5 wpisów w tygodniu to zdecydowanie za dużo, ale 1 na miesiąc to za mało). Wiele również zależy od tego, jaka jest Twoja strategia: czy wpisy krótsze i częstsze, czy dłuższe i bardziej dopracowane?
- Twórz relację z czytelnikami. Obserwuj reakcje użytkowników na treści, czytaj komentarze i regularnie na nie odpowiadaj. Nie bój się pytać czytelników o tematy następnych postów, zdanie w konkretnej sprawie, czy też po prostu o refleksje po przeczytaniu.
- Dbaj o SEO. Niech każdy wpis będzie skonstruowany zgodnie z wytycznymi, np. dobrze dobranymi słowami kluczowymi w tytule, nagłówkach, śródtytułach, nagłówkami różnej wielkości H1, H2, H3. Ważne również, aby grafiki były odpowiednio opisane, co również wpływa na widoczność w wyszukiwarkach.
- Pamiętaj o oprawie graficznej bloga. Tekst to nie wszystko, blog powinien mieć ładne zdjęcia i grafiki, które są spójne z marką. Czy zdjęcia oddają charakter bloga? Mają odpowiedni format i szybko się ładują? To wszystko wpływa na odbiór bloga i czyni go nie tylko interesującym, ale też użytecznym dla odbiorców.
- Bądź na bieżąco z trendami w blogowaniu. Przeglądaj blogi i strony www konkurencji. Czytaj różne inspiracje, śledź wszelkie nowinki blogowe oraz te dotyczące optymalizacji w wyszukiwarkach.
- Nie bądź słupem ogłoszeniowym. Ostrożnie z reklamami. Współprace reklamowe są oczywiście mile widziane, ale z umiarem. Nikt chyba nie lubi wyskakujących co chwila okienek i nachalnych reklam. Trudno wtedy skupić się na treści i może to przynieść odwrotną reakcję do zamierzonej, czyli pospieszne wyjście z bloga.
- Wykaż się kreatywnością! Sprawdź, które posty są najchętniej czytane i spróbuj przygotować coś nietypowego, np. wpis złożony z komentarzy, film jako odpowiedź na dane zagadnienie, infografikę, nagrodę dla najbardziej aktywnych czytelników/ klientów. Co jakiś czas zrób użytkownikom jakąś niespodziankę.
Użyteczne dla wyszukiwarek i klientów
Ostatnia zasada blogowania może brzmieć: reaguj na to, co się dzieje. Dbaj o to, by publikacje były odpowiedzią na aktualne potrzeby klientów. Powinny być interesujące zarówno dla użytkowników, jak i wyszukiwarek. I nie poddawaj się, blogowanie to praca długoterminowa, ale sukcesywne wysiłki przyniosą efekt.
*Źródło: dane agencji Owocni