Dysk twardy jest jednym z najważniejszych podzespołów w komputerze i laptopie. Tam mieści się oprogramowanie, system operacyjny oraz pliki użytkownika. Coraz częściej wybierany jest dysk SSD. Czym różni się od HDD?
Dlaczego wybór dysku twardego jest tak ważny? Od niego zależy:
- miejsce na przechowywane dane,
- Szybkość i płynność działania,
- Odporność na awarie.
Dyski twarde zawierają pamięć nieulotną, czyli wszystkie dane pozostają na nich aż do czasu usunięcia. To przeciwieństwo pracy pamięci RAM, która jest tymczasowa.
Dysk HDD: co to jest?
Ten rodzaj dysku to najpopularniejszy wybór, stosowany do tej pory szczególnie w komputerach PC, ale również laptopach. HDD (hard disk drive) to pamięć masowa, która składa się z talerza, który z dużą prędkością obraca się wokół własnej osi. Na tym talerzu zapisywane są dane, a jest to możliwe dzięki aluminium i nośnikowi magnetycznemu. Dysk połączony z komputerem za pomocą głowicy, która porusza się po nim z określoną prędkością. Odczyt dany jest możliwy w określonym miejscu w ciągu kilkudziesięciu sekund. Oprócz tych elementów znajdują się tam również układy elektroniczne, które mają za zadanie sterowanie mechaniczną częścią HDD.
Dysk SSD: czym jest?
SSD (Solid State Drive) to również urządzenie pamięci masowej, nieulotnej w formie kości NAND. To nowoczesna alternatywa dla dysku HDD, znajdująca się najczęściej w laptopach i netbookach. Wykorzystuje się w nich technologię flash, tak jak w przypadku pendrive`ów. Dyski SSD są znacznie mniejsze, lżejsze i nie składają się z mechanicznych, ruchomych części. Przypominają nieco kartę kredytową, zawierają moduły pamięci i elektronikę sterującą.
Który dysk wybrać?
Podstawową różnicą między nimi jest metoda przechowywania danych. Oba typy dysków przeznaczone do tego samego, ale znacznie różnią się między sobą:
- SSD ze względu na swoją budowę pracuje bezgłośnie, a w HDD nieustannie kręcą się talerze, tworząc hałas,
- SSD oferują krótszy czas dostępu do danych, a dane są zapisywane i odczytywane z bardzo małym opóźnieniem,
- SSD, nie posiadając ruchowych części, są bardzo odporne na uszkodzenia, wstrząsy czy upadek z wysokości,
- Dyski SSD są elastyczne i przystosowane do trudniejszych warunków pracy, np. wyższej temperatury,
- SSD ze względu na brak silników elektrycznych, które napędzają pracę głowic i zapis danych w HDD, są oszczędne pod kątem zużycia energii,
- Szybszy transfer danych w SSD: te dyski powodują, że strony internetowe ładują się szybciej,
- HDD są dostępne w bardzo dużych pojemnościach (nawet do 8 TB, z prędkością obrotową do 7200 obrotów na minutę) w niższych cenach,
Dyski SSD występują w różnych formatach (często wybierany 2,5 cala, dostępne również 1,8 cali). Specjaliści szacują, że właśnie ten rodzaj dysku stanowi przyszłość IT i w ciągu kilku lat stanie się najczęściej wybieralny ze względu na szybszy dostęp do danych, wytrzymałość, prędkość transferu, oszczędność prądu czy poręczność.
Hosting w Kru.pl
Marka Kru.pl jest nowa na rynku, ale została uznana w rankingu PC World za najlepszą pod względem jakości oferty. Oferujemy najtańsze domeny w kraju, wsparcie techniczne przed i po sprzedaży, wytrzymałe dyski SSD, a przede wszystkim bezpieczny hosting bez kruczków i dopasowaną ofertą. Zachęcamy do skorzystania z usług: https://www.kru.pl/wordpress.php