Używana domena_

Używana domena: czy warto ją kupować?

Domena to adres strony w sieci, od którego wszystko się zaczyna. Jeśli nie ma Cię w Internecie, nie istniejesz. Czy można jednak odkupić używaną domenę? Co warto zrobić, żeby ją sprawdzić przed zakupem? 

Kupno nowej domeny to pewna inwestycja, ale także praca na własną pozycję w wynikach wyszukiwania. A co, jeśli nie mamy pomysłu na nową domenę, a znaleźliśmy idealną dla nas, lecz używaną nazwę? Rejestracja takiej domeny może być ryzykowna, ponieważ ma ona swoją historię, która wpływa również na SEO. Nie wiadomo, do czego wcześniej była używana, a SEO będzie oddziaływało na pozycję domeny w wyszukiwarce.  

Używana domena: na co zwrócić uwagę? 

Poszukiwania można rozpocząć na giełdzie domen, aukcjach internetowych albo bezpośrednio zwrócić się do właściciela z prośbą o kupno. Poniżej zamieszczamy kilka bezpłatnych sposobów na sprawdzenie domeny: 

 1. Whois – czyli baza danych NASK. Można tutaj znaleźć dane takie jak: data rejestracji, data ostatniej modyfikacji, data wygaśnięcia rejestracji, dane abonenta czy nazwę podmiotu, który zarejestrował domenę. Jeśli domena jest zajęta, ale nieużywana przez abonenta, można zwrócić się do niego z prośbą o wykupienie adresu.   
 2. Indeksacja domeny, czyli adresy stron www są powiązane z domeną, którą chcesz wykupić. Indeksacja, w uproszczeniu, to takie działania robotów Google`a, które doprowadzają do widoczności strony. Strona może zawierać problemy (np. być wcześniej ukarana przed Google`a) lub być zhackowana. Łatwo to sprawdzić, wpisując w Google: site:twojanazwa.pl. Można to też zrobić dokładniej, dopisując frazy: 

site:twojanazwa.pl inurl:porno/games itp.  

3. Jeśli strona jest zainfekowana, pojawi się komunikat: „Ta witryna może wyrządzić szkody na Twoim komputerze”. Historia domeny. Czy treści mogły być problematyczne? Historię domeny można sprawdzić w witrynie: Wayback Machine. Pod tym adresem znajdziemy URL powiązane ze stroną, a także wiek i ciągłość historii domeny. Historia adresu strony jest istotna i stanowi przewagę na rynku jedynie wtedy, gdy jest wzbogacona w treść i silne linki. 

Wayback machine

4. Obecność na czarnej liścieTo bardzo ważne, jeśli planujemy uruchomić serwer pocztowy pod daną domeną. Warto wiedzieć, czy adres nie jest zablokowany i czy uda się wysyłać wiadomości z tego serweru. Można to sprawdzić w serwisie BlackListAlert.org lub za pomocą multiwyszukiwarek np. http://mxtoolbox.com

5. Przejrzystość domeny. Kolejny sposób na sprawdzenie, czy strona nie została zhackowana oraz czy jest bezpieczna. Służy do tego narzędzie: “Raport przejrzystości”. Jest dostępne pod linkiem: https://transparencyreport.google.com/safe-browsing/search?hl=pl 

Gdy domena nie zawiera problemów, pojawi się komunikat: Nie znaleziono niebezpiecznych materiałów. 

6. Analiza linków przychodzących, najważniejszych dla wartości strony www. Na rynku istnieje wiele narzędzi, jednym z nich jest np. majestic.com z darmową rejestracją. Ważne są wszystkie linki prowadzące do domeny oraz: 

 • Postać linków (grafika, nofollow/dofollow, brak odnośnika) 
 • strona, na której zostały zamieszczone, 
 • Anchory (linki zaszyte w witrynie w formie tekstu) 
 • rodzaj treści, w której widnieje odnośnik. 

Chodzi o to, aby źródła linków były zróżnicowane, a odnośniki wyglądały naturalnie. Jeśli większość anchorów wygląda podobnie (takie samo słowo kluczowe), nie rokuje to zbyt dobrze. Dobry znak to duża liczba anchorów niekomercyjnych, np. linków do podstrony. Strona jest wtedy wartościowa również względem robotów Google`a. 

7. Google Search Console i Google Analytics, w których dodatkowo warto sprawdzić bezpieczeństwo i ruch na stronie. Te dwa narzędzia są bardzo popularne i darmowe. Jednak dostęp do interesującej nas domeny można mieć jedynie po przejęciu od dawnego właściciela (jeśli oczywiście używał tych narzędzi).  

 • Jeśli w Google Search Console w zakładce Bezpieczeństwo i ręczne działania pojawi się komunikat: “Brak problemów”, można odetchnąć z ulgą. 
 • W Google Analytics trzeba sprawdzić, czy ruch jest stabilny, czy też pojawiają się nagłe wahania. Warto przejrzeć zakładki Pozyskiwanie, w podstronie Przegląd znajdziemy ruch i uzyskamy możliwość wglądu, czy nie pochodzi z podejrzanych witryn. 

Bezpieczeństwo strony www 

Mimo że powyższe działania angażują nieco naszego czasu i energii, warto wykonać je samodzielnie. Upewnimy się co do najważniejszych elementów domeny: bezpieczeństwa, historii domeny i jakości ruchu. Oczywiście w każdym momencie można skorzystać również z pomocy admina IT lub agencji SEO. Jednak przeprowadzenie choćby części tych działań zaoszczędzi nam czas już na samym początku rozwijania biznesu w sieci. Kupienie zainfekowanej i niebezpiecznej domeny oraz odwracanie skutków może znacznie uszczuplić budżet i nadszarpnąć reputację.  

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Jak zmienić wersję PHP dla domeny

  PHP to skryptowy język oprogramowania wykorzystywany przede wszystkim do budowania stron internetowych. Wiele lat temu część specjalistów uważała, że stopniowo jego zastosowanie będzie maleć. Tymczasem wygląda to zupełnie odwrotnie – cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Właściciel strony WWW powinien zwrócić uwagę, jaka wersja PHP jest włączona na serwerze dla danej domeny i przeważnie – zmieniać […]

 • Strony www i blogi

  Stwórz stronę internetową z Kru.pl

  Wybierając pakiet Cloud Mikro masz możliwość stworzenia strony internetowej w ciągu kilku minut. Nie musisz znać języków programowania, stronę stworzysz za pomocą kilku kliknięć. Wprowadź swoje zdjęcia, dodaj własne logo. Niech poniesie Cię wyobraźnia. Pakiet Cloud Mikro posiada wbudowany KreatorWWW. Do dyspozycji masz 10GB powierzchni, którą możesz dowolnie wykorzystać (np.: pod skrzynki pocztowe). Szybko i […]

 • Strony www i blogi

  PHP 8.1 – co wprowadzono w nowej wersji PHP?

  Już lata temu przewidywano, że popularność języka PHP będzie z roku na rok coraz mniejsza, a mimo to w dalszym ciągu rządzi on w sieci. Język ten wciąż jest rozwijany, a jego wydajność w dalszym ciągu rośnie. Co jakiś czas wydawane są nowe wersje PHP, które mają na celu zwiększenie jego możliwości, a także poprawić […]