Wsparcie techniczne_ na czym polega praca admina IT

Wsparcie techniczne: na czym polega praca admina IT?

Opieka nad systemem informatycznym, rozwiązywanie problemów technicznych, współpraca z Klientami – tak jest rozumiana praca admina. Co jeszcze robi administrator sieci i jakiego wsparcia technicznego można się spodziewać?

Sprawnie działająca sieć i jak najmniej awarii w biurze to najbardziej pożądana sytuacja i gwarancja sprawnego funkcjonowania firmy. Administrator IT odgrywa w tym procesie jedną z najważniejszych ról, ponieważ zarządza serwerami oraz sprawuje pieczę nad prawidłowym i stabilnym działaniem systemu informatycznego.

Admin sieci: jakie ma obowiązki w firmie?

Admin musi wykazać się technicznymi umiejętnościami, czyli:

 • Umiejętnością projektowania sieci
 • Znajomością zagadnień sieci LAN/WAN,
 • Obeznaniem w tematyce bezpieczeństwa sieci (routery, firewalle, IDS/IPS),
 • umiejętnością programowania (tworzenie skryptów w Pythonie, Bashu, lub Perlu)

Praca w Data Center polega na instalacji, konserwacji i modernizacji serwerów zgodnie z przyjętymi wytycznymi. Admin sieci zajmuje się również programowaniem systemu po to, aby działał on sprawnie i w sposób zautomatyzowany. Specjalista dba również o kwestie bezpieczeństwa danych, tj. backup i o przechowywanie danych zgodne ze standardami. Tego typu zadania wymagają odpowiedniej wiedzy, dlatego admin IT najczęściej jest absolwentem studiów informatycznych lub inżynieryjnych. Na tym stanowisku przydaje się również znajomość języka angielskiego w zakresie umiejętności czytania skryptów.

Data Center i praca admina

Przed adminem stoi nie lada wyzwanie, ponieważ musi potrafić pomóc Klientowi i przekazać swoją wiedzę w prosty i zrozumiały sposób. Najczęściej Klient nie zna się na wspomnianych zagadnieniach, dlatego trzeba umieć rzeczowo objaśnić problem i jego rozwiązanie. Admin nie tylko na bieżąco monitoruje sytuację w Data Center, dokonuje napraw, ale też poprzez swoją wiarygodność, buduje zaufanie do firmy. Najczęściej zadawane pytania do admina dotyczą m.in.

 • obsługi hostingu,
 • dostępności danych usług,
 • sposobu rozliczania,
 • certyfikatu SSL,
 • niedziałającej domeny

Odpowiedzi można znaleźć na naszej Bazie Wiedzy.

Monitoring serwerów i naprawy

Data Center to cała zaawansowana maszyneria, w której admin musi dbać o stabilne i wydajne działanie serwerów, biorąc pod uwagę oprogramowanie i sprzęt. Kolejną rzeczą jest szybka i adekwatna reakcja na pojawiające się awarie i bieżący kontakt z użytkownikami.

Monitoring serwerów w Kru.pl

Admin sieci jest do dyspozycji przez 24 godziny 7 dni w tygodniu. W momencie rejestracji domeny w Kru.pl, dodajemy darmowo monitoring serwera, który jest:

 • wielofunkcyjny (sprawdza wiele słów kluczowych dla strony internetowej)
 • przejrzysty: informujemy o przerwie w działaniu serwera (mailowo)
 • funkcjonalny: Klient ma informację o Uptime/Downtime i czasie odpowiedzi serwera
 • weryfikowalny: można w łatwy sposób sprawdzić dostępność serwera z wielu lokalizacji na całym świecie.

Zapraszamy do skorzystania z usług: https://www.kru.pl/monitoring.php

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Jak zmienić wersję PHP dla domeny

  PHP to skryptowy język oprogramowania wykorzystywany przede wszystkim do budowania stron internetowych. Wiele lat temu część specjalistów uważała, że stopniowo jego zastosowanie będzie maleć. Tymczasem wygląda to zupełnie odwrotnie – cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Właściciel strony WWW powinien zwrócić uwagę, jaka wersja PHP jest włączona na serwerze dla danej domeny i przeważnie – zmieniać […]

 • Strony www i blogi

  Stwórz stronę internetową z Kru.pl

  Wybierając pakiet Cloud Mikro masz możliwość stworzenia strony internetowej w ciągu kilku minut. Nie musisz znać języków programowania, stronę stworzysz za pomocą kilku kliknięć. Wprowadź swoje zdjęcia, dodaj własne logo. Niech poniesie Cię wyobraźnia. Pakiet Cloud Mikro posiada wbudowany KreatorWWW. Do dyspozycji masz 10GB powierzchni, którą możesz dowolnie wykorzystać (np.: pod skrzynki pocztowe). Szybko i […]

 • Strony www i blogi

  PHP 8.1 – co wprowadzono w nowej wersji PHP?

  Już lata temu przewidywano, że popularność języka PHP będzie z roku na rok coraz mniejsza, a mimo to w dalszym ciągu rządzi on w sieci. Język ten wciąż jest rozwijany, a jego wydajność w dalszym ciągu rośnie. Co jakiś czas wydawane są nowe wersje PHP, które mają na celu zwiększenie jego możliwości, a także poprawić […]