Domena .eu cieszy się ogromnym zainteresowaniem w sieci i jest jedną z najbardziej popularnych na świecie wśród firm i osób fizycznych. W 2018 roku zarejestrowano ponad 3 miliony domen .eu w Internecie, a w Polsce około 300 000. Jak wygląda rejestracja domen w czasach Brexitu?
Domena .eu jest zwana TLD (Top Level Domain), czyli domeną wyższego rzędu. Oznacza to, że znajduje się na górze hierarchii nazw systemu DNS. Domeny TLD dzielą się na:
- Krajowe i regionalne (ccTLD, country code) – np. .pl, .eu, .de.
- Rodzajowe (gTLD – generic) – np. com, .org, .net, .edu, .gov.
Organem zarządzającym (rejestrem) domeny .eu jest EURid, wyznaczony do tego zadania poprzez Komisję Europejską. EURid współpracuje z około 750 akredytowanymi rejestratorami domen .eu na całym świecie. Rejestrator jest wyspecjalizowany w zakresie rejestracji domen .eu.
Domeny .eu: kto może ją zarejestrować?
Kryterium stanowi miejsce zamieszkania, a nie narodowość. Domena jest przeznaczona dla:
- Przedsiębiorcy, który prowadzi działalność gospodarczą lub ma statutową siedzibę prowadzenia działalności na terenie Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu lub Norwegii;
- organizacji założonych na terytorium Wspólnoty lub wspomnianych państw, zgodnie z zastosowaniem przepisów prawa krajowego;
- osoba fizyczna zamieszkała we Wspólnocie lub ww. państwach.
Nowe ustalenia korzystania z domeny .eu po Brexicie
Według nowych ustaleń prawnych, związanych z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, istnieje okres przejściowy dla abonentów domen .eu:
- 31 stycznia 2020 Wielka Brytania opuściła Unię Europejską i 1 lutego 2020 stała się wobec niej państwem trzecim. Będzie jednak nadal członkiem unijnego rynku. Do końca 2020 potrwa okres przejściowy, w ciągu którego Wielka Brytania ureguluje porozumienia handlowe i sprawy związane z domenami.
- Podobny okres przejściowy zyskają mieszkańcy i obywatele Wielkiej Brytanii. Obywatele Unii Europejskiej bez względu na miejsce zamieszkania będą mogli rejestrować i odnawiać domeny .eu.
- Prawo do rejestrowania i odnawiania domen .eu mają osoby fizyczne, które nie są obywatelami UE, ale mają status rezydenta kraju członkowskiego.
- W przypadku firm i organizacji, przepisy zakładają, że 19 października 2020 tacy abonenci stracą możliwość odnawiania i rejestracji domen .eu.
Podsumowując, Polacy mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii, zachowają prawa do domeny .eu, jeśli zarejestrowali je jako osoby fizyczne. Brytyjczycy, którzy mieszkają w którymś kraju członkowskim UE, mogą rejestrować i odnawiać domenę .eu wyłącznie jako osoby fizyczne. W przypadku firm, które zarejestrowały domenę .eu w Wielkiej Brytanii jako miejsce prowadzenia działalności, będą musiały przenieść adres siedziby na dowolny z 27. krajów członkowskich UE lub dokonać cesji na obywatela Unii Europejskiej lub podmiot znajdujący się na terenie państwa członkowskiego. Cesja jest bezpłatna i można ją przeprowadzić online.
Informacje związane z tym tematem są cały czas aktualizowane.
Domeny w Kru.pl
Firma Kru.pl jest akredytowanym rejestratorem NASK i EURid oraz członkiem RIPE NCC. Mimo świeżości Kru.pl na rynku, stoją za nią znawcy branży, dla których ważna jest przejrzystość działania i domeny bez kruczków! Sprawdź nasz cennik domen: https://www.kru.pl/cennikdomen.php