Archetypy marki_ biznes z ludzką twarzą

Archetypy marki: biznes z ludzką twarzą

Teoria archetypów Gustava Junga to jedna z metodologii wykorzystywana do tworzenia skutecznej komunikacji z klientami. Pozwala lepiej określić charakter marki i ustalić strategię marketingową 

Jeśli w momencie podania nazwy danej marki, masz konkretne skojarzenie, to znaczy, że zadziałał archetyp marki. Co to dokładnie jest i czy na pewno Twoja firma tego potrzebuje? 

Archetypy marki: czym są? 

Archetyp to pojęcie z psychologii z połowy XX wieku, wprowadzone przez wybitnego psychiatrę Carla Gustava Junga. Oznacza powtarzające się w wielu kulturach wzorce, obrazy, motywy, postawy. Archetypy marki to gotowe wzorce osobowości, które “uruchamiają się” w sposób automatyczny w naszych głowach. Jeśli przełożymy to na język marketingowy, będą to szablony osobowości marki, czyli wzory komunikacji z klientami i wizerunek.  

Czy firma potrzebuje archetypu? 

Wypracowanie archetypu pomoże firmie w wyróżnieniu się wśród innych. Biznes w sieci ma liczną konkurencję, a określenie odrębnego charakteru działalności pozwoli również na: 

 • Połączenie jej z konkretnym produktem, usługą, 
 • Zbudowanie danej historii wokół marki, która lepiej wypromuje biznes
 • Szybsze dotarcie i utożsamienie się klientów z marką, z którą wyznają podobne wartości. 

12 archetypów marki 

Istnieje 12 archetypów marki, do których przyporządkowane są charakterystyczne cechy: 

 1. Niewinny (zwany też Marzycielem) – takie marki mają na celu czynić dobro, są optymistyczne, stawiają na bezpośredni kontakt. Często odwołują się do dzieciństwa, marzeń. Bardziej cenią sobie bezpieczeństwo i przewidywalność niż zmiany i innowacje. Minusem takiej komunikacji mogą być zbyt przewidywalne, nudne komunikaty. Przykład marki: Dove, Mc Donald`s. 
 2. Odkrywca – bada świat poprzez ciągłe poszerzanie granic. Komunikuje chęć do życia w pełni, badania tego, co lepsze i bardziej autentyczne. Posługuje się metaforą podróży. Ważne wartości: ambicja, niezależność i samodoskonalenie. Przykład marki:  Range Rover czy Jeep. 
 3. Mędrzec (Nauczyciel) – stawia na doświadczenie, wiedzę, profesjonalizm oraz naukowe fakty. Zaufanie zyskuje poprzez odwoływanie się do danych statystycznych, mądrości, inteligencji. Mędrzec podkreśla rozsądek, a nie emocje. Przykłady: marki związane z nauką, księgowością, biura rachunkowe, ale również firmy BBC czy Philips.  
 4. Błazen – ważna jest dla niego zabawa, korzystanie z obecnej chwili, humor i rozweselanie odbiorcy. Błazen odchodzi od standardowych ról. Charakterystyczny dla niego jest lekki, prześmiewczy ton i rozrywka, a nie merytoryczny przekaz. Najczęściej używa się go w komunikacji do młodych ludzi (np. Skittles). Zarzuty: dziecinne treści i mały profesjonalizm.   
 5. Zwykły człowiek (everyman) – chce po prostu chce być sobą. Zazwyczaj nie jest dostrzegany, nie epatuje żadną ideologią, nie szokuje i nie walczy z nikim. Jest zwyczajny, swojski. Urzeka ciepłem i prostotą. Ten typ marki będzie odpowiedni dla firm, które nie mają innowacyjnych produktów lub usług lub chcą pozostać bezpretensjonalne. Przykład: IKEA.  
 6. Wielbiciel (Uwodziciel) – koncentruje się na przyjemności zmysłowej, rozkoszy, relaksie. W komunikacji podkreśla, że przyjemność oraz komfort klienta są dla niego najważniejsze. Nie ma tu wzniosłych idei ani długoterminowych celów. Idealnie sprawdzi się w komunikacji marek luksusowych, z branży kosmetyków, bielizny, czekolady, na przykład E. Wedel.   
 7. Twórca – podkreśla, że może stworzyć coś nowatorskiego, inspirującego i pozostawić to dla innych. Archetyp sprawdzi się u tych firm, które chcą wyróżnić się na rynku, są kreatywne i lubią zaskakiwać klientów. Przykłady: Lego, ale również agencje reklamowe, graficy itp. 
 8. Opiekun – jego podstawową potrzebą jest opieka nad innymi oraz wspieranie najmłodszych, rodziny. Atutem jest bezpieczeństwo i wyrozumiałe podejście do klienta. Opiekun jest hojny i poświęca się, przywodzi na myśl rodziców. Wykorzystywany przez marki zdrowotne, pielęgnacyjne, ale też samochody i firmy ubezpieczeniowe. Przykład: VOLVO.   
 9. Władca – zdejmuje odpowiedzialność z klienta i zapewnia o panowaniu nad sytuacją. Komunikuje, że w momencie oddania kontroli, zyskamy pełne bezpieczeństwo. Władca przestrzega stałych zasad i nie zmienia swoich wartości. Dąży do najwyższej jakości i jest autorytetem, który zapewnia klienta o zyskaniu prestiżu i luksusu. Przykład: Rolex czy Rols-Royce.  
 10. Bohater – prezentuje klientom, że warto walczyć i osiągać sukcesy. Motywuje do przekraczania własnych granic oraz wzmacnia odwagę. Pokazuje siłę oraz efekty często w widowiskowy sposób. Powołuje się na idee i chwałę. Jego strategia bywa agresywna, ale również skuteczna. Sprawdzi się w przypadku firm sportowych, odważnych firm marketingowych czy też oferujących usługi innowacyjne.  
 11. Buntownik – lubi łamać zasady. Nie wyznaje ciepła, lecz wartości takie jak wolność, niezależność i indywidualizm. Wywraca schematy do góry nogami, niszczy i szuka zupełnie nowych rozwiązań oraz głośno mówi to, co myśli. Walka i odwet go napędzają. Czasami ważniejsza jest sama ideologia niż produkt. Przykład: Steve Jobs.  
 12. Czarodziej – jego celem jest przemiana życia zawodowego lub prywatnego. Spełnia życzenia, np. o naszym lepszym charakterze, pozycji, sile itp. Dzięki niemu możemy doznać czegoś wyjątkowego. Imponuje wiedzą, niekoniecznie tłumacząc, jak coś działa. Ważny jest efekt, czyli ukojenie i siła. Przykład: Disney lub Intel. 

Jak określić archetyp swojej marki? 

źródło: http://www.c3centricity.com

W tym procesie może pomóc uporządkowanie 12 typów w dwóch kategoriach: 

 • Na osi pomiędzy potrzebą niezależności (Mędrzec, Niewinny, Odkrywca) a przynależności (Błazen, Zwyczajny i Wielbiciel), 
 • Oś pomiędzy stabilizacją (Opiekun, Twórca i Władca) a ryzykiem (Bohater, Buntownik i Czarodziej). 

Warto zrobić szczegółową oraz szczerą analizę potrzeb i oczekiwań. Kiedy już wybierzemy archetyp, zastanówmy się, jakich elementów osobowości marki użyć do opowiedzenia historii, która połączy się z danym produktem lub usługą. To wszystko pozwoli umotywować tożsamość marki i wzmocnić jej pozycję na rynku. 

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Marketing

  Rynek nazw domen, raport z 2022 roku

  Na koniec 2022 roku, postanowiono przeprowadzić raport, który miał na celu zobrazować obecną sytuację w Rejestrze domeny.pl. Poniżej znajduje się szczegółowe podsumowanie jego wyników. Raport został przeprowadzony wraz z końcem trzeciego kwartału 2022 roku. W tym czasie na Rejestrze domeny.pl znajdowały się ponad 2 miliony nazw aktywnych domen w DNS, dokładna liczba to 2 526 […]

 • Marketing

  Kim jesteśmy i co możemy zaoferować? 

  W obecnym świecie można zaobserwować ciągły rozwój usług telekomunikacyjnych. Hosting oraz domeny zyskują się na sile i są bardzo chętnie wykorzystywane przez wiele osób, którym zależy na sprawnym działaniu w sieci. Firm informatycznych jest naprawdę wiele, oferują one swoim klientom wachlarz rozmaitych usług. Wśród nich znajduje się właśnie między innymi hosting, czyli usługa polegająca na […]

 • Marketing

  Narzędzia marketingu szeptanego

  Czy słyszałeś kiedyś pojęcie „marketing szeptany”? Myślę, że zanim przejdę to umówienia narzędzi marketingu szeptanego, to warto wytłumaczyć czym owe zagadnienie w ogóle jest. Marketing szeptany, inaczej zwany buzz marketingiem, jest gałęzią marketingu. Jego zadaniem jest wywoływanie szumu oraz prowadzenie dyskusji w sieci, tak aby dotrzeć do pozostałych użytkowników Internetu. Poprzez marketing szeptany rozpowszechnia się […]