Zgodnie z badaniem ”E-commerce w czasie kryzysu 2020” Izby Gospodarki Elektronicznej i Mobile Institute, 37% badanych uważa, że zakupy internetowe są w tym momencie bezpieczniejsze niż zakupy w sklepach stacjonarnych. Jak zmienia się rynek e-commerce w trakcie pandemii koronawirusa i jak reagować, aby wyjść obronną ręką z tej sytuacji?
Autorzy raportu zbadali nastroje społeczne Polaków związane z pandemią i okazało się, że poziom niepokoju jest umiarkowany (5,8 w skali 10-stopniowej). 65% badanych ma jednak świadomość, że wirus COVID-19 nie zniknie zbyt szybko z Polski, ale jego rozwój zostanie prawdopodobnie zatrzymany przez wprowadzenie testów i szczepionek. Dlatego warto przygotować długofalową strategię działań w e-commerce.
Handel online: co się zmieniło w czasach pandemii?
11 marca 2020 ogłoszono zakaz imprez masowych w Polsce, a w drugiej połowie marca z uwagi na zwiększające się przypadki zakażeń i zgonów, zaostrzono kwarantannę. Ta sytuacja sprawiła, że ogromnie wzrosło zainteresowanie zakupami online, zamiast tradycyjnymi.
Dotychczas w sieci kupowaliśmy najczęściej odzież, obuwie, elektronikę. W czasach pandemii najbardziej skorzystały branże handlu internetowego, takie jak:
- Spożywcza (wzrost ruchu o 204%)
- Farmaceutyczna
- Chemia gospodarcza
- Sklepy zoologiczne
- Rozrywka (streaming, platformy do oglądania filmów, np. Netflix)
- Edukacja online (e-learning) oraz narzędzia do pracy zdalnej.
Można przypuszczać, że obroty w pozostałych branżach mogą nieco stracić w tych okolicznościach.
E-commerce: jak odnaleźć się w czasach koronawirusa?
Nadchodzące spowolnienie gospodarcze nie będzie dogodne dla żadnej z branż. Największą szansę przetrwania mają te firmy, które systematycznie cyfryzują biznes. Jeśli w Twojej firmie jeszcze się to nie dzieje, warto zacząć już teraz wprowadzać pewne obszary digitalizacji:
- Wprowadzić procedury dotyczące pracy zdalnej,
- Wdrożyć elektroniczny obieg dokumentów,
- Zadbać o odpowiedni poziom automatyzacji procesów obsługi klienta.
Bezpieczeństwo zakupów online
Najbardziej liczna grupa internautów kupujących online podczas epidemii koronawirusa, to ludzie w wieku 34-44 z dużych oraz małych miast. Wśród osób, które dokonały e-zakupów, aż 70% jest zdania, że ta forma zakupów jest bezpieczniejsza. To ogromna szansa dla biznesów, które sprzedają swoje usługi i produkty w sieci.
Wyzwania dla e-commerce
Masowe e-zakupy to dobry znak, ale z drugiej strony bolączką jest obecnie brak asortymentu na półkach sklepowych i związany z tym dłuższy czas oczekiwania na dostawę. Ten problem jest najbardziej widoczny w zakupach e-grocery oraz e-zdrowie. Globalnie problem wynika z przestojów pracy w zagranicznych fabrykach i ograniczeń importu.
Marketingowe sposoby reakcji na COVID-19
- Zwiększony ruch na stronie: warto zainwestować w pozycjonowanie, kampanie w Google.
- Optymalizacja contentu produktowego. Warto wzmocnić bezpieczeństwo transakcji (duże firmy rozwiązały to np. za pomocą czasowej darmowej dostawy) oraz usuwać bariery w zakupie, ułatwiać dokonanie zakupów osobom starszym, niewidzącym itp.
- Autentyczny content i kampanie wizerunkowe – w obecnych czasach konsumenci mają nieco więcej czasu i będą zwracali szczególną uwagę na szczerość komunikacji i działania marek.
- Kierowanie użytkowników do sklepów online – warto dać userom czas na poznanie marki z jednoczesną koncentracją na sprzedaży produktów.