E-commerce w dobie COVID-19

E-commerce w dobie COVID-19

Zgodnie z badaniem ”E-commerce w czasie kryzysu 2020” Izby Gospodarki Elektronicznej i Mobile Institute37% badanych uważa, że zakupy internetowe są w tym momencie bezpieczniejsze niż zakupy w sklepach stacjonarnych.  Jak zmienia się rynek e-commerce w trakcie pandemii koronawirusa i jak reagować, aby wyjść obronną ręką z tej sytuacji? 

Autorzy raportu zbadali nastroje społeczne Polaków związane z pandemią i okazało się, że poziom niepokoju jest umiarkowany (5,8 w skali 10-stopniowej). 65% badanych ma jednak świadomość, że wirus COVID-19 nie zniknie zbyt szybko z Polski, ale jego rozwój zostanie prawdopodobnie zatrzymany przez wprowadzenie testów i szczepionek. Dlatego warto przygotować długofalową strategię działań w e-commerce

Handel online: co się zmieniło w czasach pandemii? 

11 marca 2020 ogłoszono zakaz imprez masowych w Polsce, a w drugiej połowie marca z uwagi na zwiększające się przypadki zakażeń i zgonów, zaostrzono kwarantannę. Ta sytuacja sprawiła, że ogromnie wzrosło zainteresowanie zakupami online, zamiast tradycyjnymi.  

Dotychczas w sieci kupowaliśmy najczęściej odzież, obuwie, elektronikę. W czasach pandemii najbardziej skorzystały branże handlu internetowego, takie jak: 

  • Spożywcza (wzrost ruchu o 204%) 
  • Farmaceutyczna 
  • Chemia gospodarcza 
  • Sklepy zoologiczne 
  • Rozrywka (streaming, platformy do oglądania filmów, np. Netflix) 
  • Edukacja online (e-learning) oraz narzędzia do pracy zdalnej

Można przypuszczać, że obroty w pozostałych branżach mogą nieco stracić w tych okolicznościach.  

E-commerce: jak odnaleźć się w czasach koronawirusa? 

Nadchodzące spowolnienie gospodarcze nie będzie dogodne dla żadnej z branż. Największą szansę przetrwania mają te firmy, które systematycznie cyfryzują biznes. Jeśli w Twojej firmie jeszcze się to nie dzieje, warto zacząć już teraz wprowadzać pewne obszary digitalizacji: 

  • Wprowadzić procedury dotyczące pracy zdalnej, 
  • Wdrożyć elektroniczny obieg dokumentów, 
  • Zadbać o odpowiedni poziom automatyzacji procesów obsługi klienta. 

Bezpieczeństwo zakupów online 

Najbardziej liczna grupa internautów kupujących online podczas epidemii koronawirusa, to ludzie w wieku 34-44 z dużych oraz małych miast. Wśród osób, które dokonały e-zakupów, aż 70% jest zdania, że ta forma zakupów jest bezpieczniejsza. To ogromna szansa dla biznesów, które sprzedają swoje usługi i produkty w sieci. 

Wyzwania dla e-commerce 

Masowe e-zakupy to dobry znak, ale z drugiej strony bolączką jest obecnie brak asortymentu na półkach sklepowych i związany z tym dłuższy czas oczekiwania na dostawę. Ten problem jest najbardziej widoczny w zakupach e-grocery oraz e-zdrowie. Globalnie problem wynika z przestojów pracy w zagranicznych fabrykach i ograniczeń importu.  

Marketingowe sposoby reakcji na COVID-19 

  1. Zwiększony ruch na stronie: warto zainwestować w pozycjonowanie, kampanie w Google. 
  2. Optymalizacja contentu produktowego. Warto wzmocnić bezpieczeństwo transakcji (duże firmy rozwiązały to np. za pomocą czasowej darmowej dostawy) oraz usuwać bariery w zakupie, ułatwiać dokonanie zakupów osobom starszym, niewidzącym itp. 
  3. Autentyczny content i kampanie wizerunkowe – w obecnych czasach konsumenci mają nieco więcej czasu i będą zwracali szczególną uwagę na szczerość komunikacji i działania marek. 
  4. Kierowanie użytkowników do sklepów online – warto dać userom czas na poznanie marki z jednoczesną koncentracją na sprzedaży produktów.  

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

  • E-commerce

    PrestaShop czy Magento – które wybrać oprogramowanie sklepu?

    W Polsce działa ponad 60 tys. sklepów internetowych. Imponujące tempo wzrostu może się jeszcze długo utrzymywać. Polacy przeznaczają coraz większe środki na zakupy online. Jeśli chcesz zacząć sprzedawać w sieci, poświęć czas na wybór odpowiedniego oprogramowania sklepu. To od niego zależą Twoje możliwości, koszty modyfikacji i nie tylko. Sprawdźmy, które z popularnych rozwiązań jest lepsze […]

  • E-commerce

    Jak zainstalować Google Tag Managera w WordPressie?

    Google umożliwia korzystanie z wielu darmowych narzędzi. Należą do nich m.in. statystyki w ramach Analytics czy też Search Console, gdzie znajdziesz dane związane ze stroną i jej widocznością w wynikach wyszukiwania. Mniej popularnym choć bardzo przydatnym rozwiązaniem jest Google Tag Manager. Sprawdź, dlaczego warto z niego skorzystać i jak go zainstalować w systemie WordPress? Co […]

  • E-commerce

    Optymalizacja SEO sklepu internetowego – na co zwrócić uwagę?

    Sklepy internetowe są obecnie bardzo ważną częścią marketingu, niektórzy przedsiębiorcy decydują się tylko i wyłącznie na prowadzenie sklepu online. Oprogramowania sklepów, które są bardzo popularne, zoptymalizowane są pod wymagania algorytmu Google. Do osiągnięcia oczekiwanego efektu, potrzebne są jedynie odpowiednie wtyczki. Sklep, którego widoczność ma stale rosnąć, wymaga jednak wdrożenia odpowiednich działań optymalizacyjnych. O jakie działania […]