Cyfryzacja jest jedną z głównych dróg rozwoju firm i jedynym rozwiązaniem, które sprawdziło się w czasach pandemii. Gdyby nie programy do pracy zdalnej, większość przedsiębiorstw nie mogłaby funkcjonować. Jak sprawić, żeby praca była efektywna w trudniejszym czasie?
W tym wpisie skoncentrujemy się na produktywności i organizacji pracy. Nawet jeśli obecnie nasz biznes przeżywa trudniejszy czas, warto przez cały czas być obecnym w Internecie, mieć kontakt z klientami i wymyślać produkty lub usługi na bieżąco. To oczywiście najtrudniejsze, ale jednocześnie może być przewagą dla nas, jeśli wymyślimy coś zupełnie nowego i doprowadzimy do realizacji tego pomysłu.
Zasada opóźnionej gratyfikacji w biznesie
Mimo że nieczęsto o tym myślimy, w biznesie panuje zasada opóźnionej gratyfikacji. To, czym dysponujemy w swojej firmie obecnie, zyskaliśmy dzięki pracy sprzed kilku miesięcy. Analogicznie: za kilka miesięcy zbierzemy “żniwa” tego, co robimy teraz. Dlaczego? Klienci często potrzebują więcej czasu, żeby zaufać i kupić od nas produkty czy usługi. W trakcie pandemii ten proces może zostać nieco wydłużony, dlatego warto przygotować sobie mocny plan i skupić się na nim.
Praca online w trudniejszych czasach
Czym można zająć się w czasie, kiedy mamy nieco mniej klientów i współprac?
- Pracą koncepcyjną,
- Przejrzeniem listy wszystkich swoich klientów, również niedoszłych. Może komuś odmówiliśmy współpracy ze względu na brak czasu? Jeśli są ku temu możliwości, warto “odkurzyć” kontakty,
- Pracy nad wizerunkiem firmy: odświeżenie strony internetowej, bloga i social mediów,
- Przeniesieniu wszystkich zasobów firmowych do chmury i przygotowanie się do działania w trybie cyfrowym,
- Dodatkowych sposobach, dzięki którym możesz pomóc swoim klientom. Pomyśl, co by to mogło być.
Produktywność w warunkach home office
Jak efektywnie pracować w domu? Niezależnie od tego, czy pracujesz w swojej firmie, czy jesteś zatrudniony u kogoś, istnieją pewne dobre i uniwersalne praktyki. Ich wprowadzenie pozwala zaoszczędzić czas i się zdyscyplinować. Kilka z nich:
- Technika pomodoro, czyli 25 minut pracy i 5 minut przerwy. Warto nastawić sobie budzik na wyznaczony czas i wyłączyć wszystkie “przeszkadzajki”, np. media społecznościowe (chyba że pracujemy właśnie tam). W ciągu dnia można wyznaczyć sobie na przykład 5 takich trybów pracy i sprawdzić, czy produktywność wzrosła.
- Koncentracja na jednym zadaniu zamiast na kilku. Ten punkt wiąże się nieco z poprzednim. Jeśli pracujemy nad czymś, np. koncepcyjnie, to nie rozpraszajmy się nie wykonujmy innych zadań, nawet jeśli trwają one przysłowiowe 2 minuty. Według badań, powrót do zadania zajmuje 30% więcej czasu!
- Dbaj o zdrowy styl życia. Na skuteczną pracę ma wpływ bardzo wiele czynników, m.in. zdrowe jedzenie, sport oraz redukowanie poziomu stresu. Praca zdalna najczęściej wiąże się z długim siedzeniem przy biurku, przez co narażamy swój kręgosłup. Dlatego sprawdzą się stare, dobre rady: w przerwach od pracy wstań i przeciągnij się!
- Nie łap zbyt wielu srok za ogon! Niektórzy przedsiębiorcy mają pokusę bycia “zosią samosią”: chcą zająć się stroną, marketingiem, IT, pozycjonowaniem, itd. Wtedy trudno o skuteczną pracę nad konkretnym projektem. Pomóc może wyznaczenie sobie czasu na wykonanie zadanie, najlepiej z samego rana. Lista konkretnych zadań pozwoli uporządkować pracę i sprawdzić, czy trzymamy się planu.
- Nagroda za wykonany plan. Każdy z nas może mieć trudniejszy dzień w pracy online, a wizja nagrody może przyspieszyć wykonywanie obowiązków. Bycie w pracy przez 24 godziny na dobę może sprzyjać wypaleniu. Wykonanie zadań w ustalonym czasie warto wynagrodzić sobie np. filmem, książką, rozmową z rodziną, znajomymi etc.
Praca online: produktywność to nawyki
Praca w domu wydaje się przyjemna, ale warto wyznaczyć sobie konkretne zasady oraz wymyślić nagrody na później. Pozwoli to na utrzymanie dyscypliny i zwiększy motywację do pracy. Tworzenie tego typu rytuałów to wypracowywanie skutecznych nawyków, procentujących w przyszłości.