Rynek nazw domen, raport z 2022 roku

Na koniec 2022 roku, postanowiono przeprowadzić raport, który miał na celu zobrazować obecną sytuację w Rejestrze domeny.pl. Poniżej znajduje się szczegółowe podsumowanie jego wyników.

Raport został przeprowadzony wraz z końcem trzeciego kwartału 2022 roku. W tym czasie na Rejestrze domeny.pl znajdowały się ponad 2 miliony nazw aktywnych domen w DNS, dokładna liczba to 2 526 935. Okazało się więc, że ilość domen wzrosła o 1 470 w porównaniu do poprzedniego kwartału. Wzrosła również liczba abonentów, dokładnie o 2 868, z końcem września wyniosła ona 1 119 002. W trzecim kwartale 2022 roku, utrzymał się także trend wzrostowy, jeśli chodzi o liczbę odnowień. Odnowiono aż o ponad 20 tysięcy więcej nazw, już w kwartale drugim. Natomiast jeśli chodzi o ich poziom, to zmalał on o 0,01 p.p. Trzeci kwartał 2022 roku to także kolejny z rzędu, w których wzrosła liczba umów zawartych na opcję rejestracji domeny, a także liczba nazw, dla których został przesunięty okres rozliczeniowy.

W 2022 roku minęło 20 lat, jak uruchomiony został Program Partnerski NASK, który jest skierowany głównie do podmiotów, chcących pośredniczyć przy rejestracji nazw w domenie.pl. Z okazji tego okrągłego jubileuszu, zostało zorganizowane specjalne spotkanie dla Partnerów NASK. Wydarzenie to miało miejsce we wrześniu.

Nazwy domeny.pl aktywne w DNS

Na zakończenie trzeciego kwartału 2022 roku, w Rejestrze domeny.pl było ponad 2 miliony aktywnych w DNS nazw. Jak zostało to już wcześniej wspomniane, w porównaniu z kwartałem drugim, przybyło ich o 1 470. W tym analizowanym okresie, nastąpił także wzrost liczby aktywnych w DNS nazw, które utrzymywane są bezpośrednio w domenie.pl. Ich liczba zwiększyła się o 1 767 i finalnie na koniec kwartału wyniosła 2 049 780. Jeśli chodzi o nazwy w domenach regularnych, to także ich liczba ulega wzrostowi o 1 848 i finalnie wyniosła 95 584. Zmalała jednak liczna nazw w domenach funkcjonalnych o 2 145.

Co z transferami?

W badanym okresie, wykonano aż 27 887 transferów obsługi nazw domeny.pl. Na dzień przypadły więc średnio 303 transfery.

W wielu przypadkach transfer był połączony z jednoczesnym odnowieniem nazwy domeny.pl, mowa o 1 535 takich przypadkach.

Jak wygląda sytuacja z odnowieniem domeny na kolejny okres rozliczeniowy?

Pod koniec września 2022 roku, wskaźnik odnowy domen wyniósł 73,95 proc. W porównaniu do drugiego kwartału, wskaźnik ten znał o 0,01 p.p. W trzecim kwartale 2022 roku odnowiono sporą liczbę nazw domen, bo aż 455 175 nazwy, a dla 2 015 nazw przesunięto koniec okresu rozliczeniowego o zdefiniowaną w sposób indywidualny liczbę dni.

Liczba nazw domeny .pl uwolnionych z powodu braku odnowienia

W omawianym okresie z Rejestru domeny.pl uwolniono 133 961 nazwy domen, dlatego, że abonenci nie przystąpili do ich odnowienia na kolejny okres rozliczeniowy. Jeśli chodzi o samych abonentów w Rejestrze domeny to na koniec września 2022 roku, figurowało ich 1 119 002. Osoby fizyczne to 35,58% z tej liczby.

Nasza oferta

Wielu przedsiębiorców napotyka się na pewien problem u największych polskich dostawców- cenę ich usług. Nierzadko oszacowanie kosztów z wyprzedzeniem za hosting czy domenę okazuje się niemożliwe. Nasze podejście do klienta jest jednak całkowicie inne, gdyż na samym początku współpracy informujemy klienta o wszyskich kosztach, jakie poniesie bez żadnych kruczków. Nasza oferta charakteryzuje się przejrzystością oraz prostotą, a skierowana jest do:

– mikro przedsiębiorstw

– Małych przedsiębiorstw

– Średnich przedsiębiorstw

Kru.pl – nasze domeny

Z racji tego, że jesteśmy akredytowanym rejestratorem NASK oraz EURid, posiadamy możliwość obsługiwania domen polskich ale również europejskich. Pozostałe domeny obsługiwane są przez naszych partnerów. Koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą https://kru.pl/domeny.php .

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Marketing

  Kim jesteśmy i co możemy zaoferować? 

  W obecnym świecie można zaobserwować ciągły rozwój usług telekomunikacyjnych. Hosting oraz domeny zyskują się na sile i są bardzo chętnie wykorzystywane przez wiele osób, którym zależy na sprawnym działaniu w sieci. Firm informatycznych jest naprawdę wiele, oferują one swoim klientom wachlarz rozmaitych usług. Wśród nich znajduje się właśnie między innymi hosting, czyli usługa polegająca na […]

 • Marketing

  Narzędzia marketingu szeptanego

  Czy słyszałeś kiedyś pojęcie „marketing szeptany”? Myślę, że zanim przejdę to umówienia narzędzi marketingu szeptanego, to warto wytłumaczyć czym owe zagadnienie w ogóle jest. Marketing szeptany, inaczej zwany buzz marketingiem, jest gałęzią marketingu. Jego zadaniem jest wywoływanie szumu oraz prowadzenie dyskusji w sieci, tak aby dotrzeć do pozostałych użytkowników Internetu. Poprzez marketing szeptany rozpowszechnia się […]

 • Marketing

  Strategia marketingowa: czy małe firmy jej potrzebują?

  Jak działać na rynku i zdobywać klientów, jeśli konkurencja robi to samo, co Ty? Jak się promować, na co położyć nacisk, żeby dotrzeć do odbiorców? Odpowiedzią na te pytania jest przygotowanie strategii marketingowej. Jeśli miałbyś do wyboru: systematyczne działania marketingowe, ale wykonywane w dość przewidywalny, chaotyczny sposób i analizę marki, jej otoczenia konkurencyjnego, ustalenie konkretnego […]