Nowe technologie mają ogromny wpływ nie tylko na gospodarkę, ale również na nasze życie, co jeszcze bardziej jest widoczne w trakcie pandemii. Zmieniają się modele biznesowe firm, nawyki społeczne czy sposób spędzania wolnego czasu. Jakie trendy cyfrowego świata uwidocznią się w najbliższym czasie?
Pandemia uwidoczniła różnorodne kryzysy: począwszy od braków w służbie zdrowia do błędów w myśleniu i podejściu do pracy (na przykład niedocenianie pracy zdalnej i możliwości technologicznych, jakie ze sobą niesie). Wiele przedsiębiorstw przeniosło swoje działania do Internetu i zaczęło budować swoją markę osobistą. W jakim kierunku pójdzie świat i czego można się spodziewać po pandemicznym krajobrazie?
5 trendów technologicznych, jakie nas czekają
Amy Webb, amerykańska futurolog, oraz eksperci z Singularity University wskazali kilka trendów w otaczającym świecie: począwszy od rynku pracy, sposobów spędzania wolnego czasu aż po aspekty zdrowotne. Liczbę trendów można mnożyć, dlatego wybraliśmy najciekawsze i najistotniejsze z punktu widzenia IT i cyberbezpieczeństwa.
- Specjalista ds. bezpieczeństwa cybernetycznego. To jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów. Ciemną stroną technologii są ataki hackerskie, z którymi często nie radzą sobie nawet największe firmy. Ten zawód obecnie jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu, ponieważ brak prądu i łączności sparaliżowałby całą światową produkcję, handel, transport, służbę zdrowia oraz wszystkie pozostałe gałęzie gospodarki. Zgodnie z raportem: “2020 Tech Trends Report”, na całym świecie brakuje blisko 300 tysięcy specjalistów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego.
- Edukacja online. Pandemia spowodowała, że szkoły i uczelnie były zamknięte przez dłuższy czas. Uczniowie zmuszeni byli kształcić się online. Ten proces przyczynił się do całkowitej zmiany globalnego systemu edukacji. Już teraz można przewidzieć, że w przyszłości edukacja będzie odbywała się w systemie mieszanym (blended learning). Ten proces ma polegać na częściowym zdobywaniu wiedzy online w domu oraz uczęszczaniu na zajęcia do szkoły w przypadku pracy w grupach oraz wykonywania eksperymentów. System ma na celu naukę samodzielności oraz współpracy z innymi. Obecnie prężnie rozwijają się kursy online praktycznie w każdej dziedzinie wiedzy, pozwalają rozwinąć własne zawodowe kompetencje i odkryć pasje.
- Rozrywka online. W 2013 roku Jeffrey Katzenberg, współzałożyciel Dreamworks, mówił o tym, że w przyszłości ludzie będą mogli oglądać filmy na różnej wielkości ekranach w zamian za dokonanie opłaty. Przewidywania potwierdziły się, a w trakcie pandemii oglądamy również sztuki teatralne online, słuchamy podcastów, gramy w gry itp. Według specjalistów, ten trend będzie się rozwijał, a twórcy kultury i sztuki zaadoptują się do warunków online.
- Wirtualne podróże. Jeszcze niedawno pomyślelibyśmy, że to czyste szaleństwo. Po co oglądać widoki online, skoro można tam po prostu pojechać? Do czasu, kiedy wybuchła pandemia, a loty i turystyka zostały zamrożone, wirtualne podróże są jedyną szansą na “zwiedzanie”. Na świecie można zauważyć duże zainteresowanie branżą wirtualnej rzeczywistości i rzeczywistości rozszerzonej w turystyce. Wiele azjatyckich biur podróży oferuje tego typu usługi. To najlepszy wybór na “podróż” również do tych krajów, które są w trudnym położeniu lub trwa w nich konflikt zbrojny.
- Lekarz medycyny integracyjnej. Pandemia uwypukliła niedofinansowanie służby zdrowia i braki związane ze specjalistami, sprzętem medycznym. Lekarz pracuje w Polsce na kilku etatach, często w prywatnych klinikach. Eksperci przewidują, że w Europie zajdą zmiany w służbie zdrowia: lekarze, pielęgniarki czy też ratownicy medyczni będą mogli liczyć na wyższe zarobki. Będą musieli także spojrzeć szerzej na zdrowie pacjentów, łącząc medycynę konwencjonalną z alternatywną (medycyna integracyjna). Dzięki temu pacjenci unikną leczenia chorób pojedynczo i nadużywania leków, a będą mieli szansę na leczenie holistyczne. Jak mogłoby to wyglądać w praktyce? W przypadku np. bólu kręgosłupa stosuje się nie tylko tabletki, ale również inne metody leczenia udowodnione naukowo. Połączone sposoby podejścia do leczenia mają większą szansę na dotarcie do przyczyny problemu i zapobieganie jej nawrotom.
Technologie drogą do przyszłości
Rozwój nowych technologii ciągle przyspiesza. Dlatego warto wykorzystać dostępne możliwości w celu poprawy jakości pracy oraz życia. Nie da się jednak przewidzieć tego, jak będzie wyglądało nasze życie. Warto trzymać rękę na pulsie i być otwartym na szanse, jakie dają nam trendy cyfrowe.