Właściciele smartfonów w Europie będą mogli wybrać inną niż Google wyszukiwarkę treści. Tego typu możliwość istniała już wcześniej, ale tym razem będzie można to zrobić już podczas pierwszej konfiguracji telefonu.
Od 1 marca 2020 użytkownicy Androida będą mieli opcję wyboru wyszukiwarki. Do tych zmian doszło poprzez naciski Komisji Europejskiej, która nałożyła kolejną karę na Gooogle`a: 4 miliardy dolarów. Zgodnie z unijnymi przepisami, gigant narzuca użytkownikom swój produkt i tym samym blokuje działania innych wyszukiwarek.
Wyszukiwarki internetowe dostępne w Polsce
Google opublikował już listę dostępnych miejsc wyszukiwania, z których użytkownik wybierze domyślną. W każdym z 31 europejskich krajów będzie to zestaw trzech różnych wyszukiwarek. W Polsce do wyboru będą:
- DuckDuckGo – wyniki wyszukiwania nie są personalizowane, tzn. nie są brane pod uwagę poprzednie wyszukiwania czy dany kraj. Po wpisaniu zapytania, pojawia się najpierw wynik z Wikipedii.
- Info.com – zapewnia metawyszukiwanie poprzez wyszukiwarki i katalogi, w tym Google, Yahoo !, Ask, Teoma, AlltheWeb, Inktomi, Yandex, Open Directory, Kanoodle, LookSmart i About.com.
- Yandex – największa rosyjska wyszukiwarka, która przypomina bardziej portal, w którym można znaleźć produkty, obrazy, mapy, video oraz nowości.
Pozostałe wyszukiwarki, dostępne w innych krajach: Qwant, GMX, PrivacyWall, Givero czy Seznam.
Duck Duck Go będzie dostępna w każdym europejskim kraju.
Google: kilka danych
Wyszukiwarka Google funkcjonuje od 1998 roku, wypierając z rynku inne firmy. Według danych z 2019 roku, ma niemal 70% udziałów w rynku.
- reklamy (2000)
- obrazki (2001)
- weryfikacja poprawności wpisanej frazy (2002)
- produkty (2002)
- wiadomości (2002)
- podpowiedzi (2005)
- linki do podstron dla strony na pierwszej pozycji (2005)
- video (2005)
- pogoda, wyniki meczów, video, sylwetki osób wraz z powiązaniami rodzinnymi (od 2005)
- wyszukiwanie głosem (2008), wyszukiwanie obrazem (2011)
- Knowledge Graph (2012).