Jeśli prowadzisz sklep internetowy, portal lub blog, na pewno zależy Ci na szybkim ładowaniu witryny. Dzięki temu więcej osób w krótkim czasie będzie miało szansę zapoznać się z Twoją stroną. Jeśli zdobędziesz sobie zaufanie, zbudujesz autorytet, a wtedy znajdziesz się wysoko w Google. W osiągnięciu tego celu pomogą odpowiednie technologie LiteSpeed, LSCache, HTTP/3 oraz serwer Redis, przyspieszające wczytywanie strony.
Czas to pieniądz, prawda? Czy wiesz, że jeśli strona ładuje się dłużej niż 3 sekundy, większość użytkowników najprawdopodobniej z niej wyjdzie? A przecież celem jest to, żeby użytkownik pozostał na stronie jak najdłużej, a Ty żebyś mógł zaistnieć w jego świadomości. Dziś wyjaśnimy, na czym polega działanie LiteSpeed, LSCache, HTTP/3 i serwera Redis w odniesieniu do prędkości wczytywania stron.
Technologia LiteSpeed: w jaki sposób zwiększyć szybkość ładowania stron?
Czas wczytywania strony można sprawdzić w sieci, na przykład tutaj. Ważne, żeby wybrać dostawcę usług, który oferuje technologie przyspieszające wczytywanie strony. Kru.pl działa na LiteSpeed, czyli oprogramowaniu kompatybilnym z WordPressem, Joomlą, Drupalem, Prestashopem i innymi najpopularniejszymi systemami zarządzania treścią oraz oprogramowaniami e-sklepów. Architektura LiteSpeed umożliwia dużo szybsze obsługiwanie zapytań niż konkurencyjny Apache, nawet przy wysokim obciążeniu stron. Oprócz tego serwery LiteSpeed zapewniają mniejsze zużycie zasobów. W efekcie strona ładuje się błyskawicznie, a rozwiązanie jest wydajne i skalowalne. LiteSpeed jest również przystosowany do obsługi oprogramowania Apache.
Wtyczka LiteSpeed Cache: szybkość i wydajność działania strony
Do oprogramowania LiteSpeed podłączamy wtyczkę LiteSpeed Cache, której zadaniem jest zwiększenie wydajności serwerów. Cache to pamięć podręczna, czyli miejsce przechowywania statycznych wersji stron w pamięci przy jednoczesnym ograniczeniu pobieranych zasobów i wysyłania liczby żądań. Co to znaczy? Gdy użytkownik wchodzi na daną stronę, przeglądarka wysyła żądanie do serwera. Jeśli na witrynę chce wejść wiele osób, pogłębia obciążenie serwera. Cache umożliwia udostępnienie zasobów strony w każdym momencie, dzięki czemu czas ładowania strony się znacznie skraca.
Wtyczka LiteSpeed cache w WordPressie
HTTP/3: aktualizacja HTTP i bezpieczeństwo
HTTP/3 to najnowsza aktualizacja HTTP, czyli protokołu hipertekstowego. Protokół określa zasady przesyłania zasobów i reguły komunikacji na linii klient-serwer, czyli sposób odczytywania informacji przez serwer oraz zbiór odpowiedzi na prośby usera. Zastosowanie najnowszej aktualizacji sprawia, że użytkownik w momencie wysyłania żądania do przejścia na stronę, jest natychmiast do niej przekierowywany. W ten sposób witryna jest bardziej wydajna, a internauta może czuć się bezpiecznie.
Serwer Redis: skrócenie czasu dostępu do bazy danych
Każdy pakiet hostingowy w Kru.pl opiera się o serwer Redis, a konkretnie silniki pamięci podręcznej Redis. To powoduje przyspieszenie czasu, który wykorzystują bazy danych MySQL w celu wysłania odpowiedzi na żądanie. Oznacza to krótszy czas wczytywania strony.
Wykorzystanie cache sprawia, że wiele operacji zostaje przetworzonych w pamięci operacyjnej i nie ma konieczności ich wykonywania na dysku twardym. Dlatego serwer znacznie szybciej reaguje na żądania użytkownika strony.
Wydajność i bezpieczeństwo strony: klucz do działań w Internecie
Bezpieczeństwo i szybkość działania zapewnia SSL acceleration, który przyspiesza ładowanie stron aż trzykrotnie. Serwer radzi sobie również z plikiem .htaccess, który w wielu przypadkach obniża wydajność stron ze względu na każdorazowe wczytywanie i przetwarzanie. W przypadku LiteSpeed funkcjonuje htaccess caching, dzięki czemu witryna wczytuje się znacznie szybciej.
Szybkie ładowanie stron to czynnik kluczowy dla Twojego działania w sieci oraz pozycjonowania. Zastosowanie wspomnianych technologii sprawia, że z poziomu użytkownika łatwo zaobserwować płynne wczytywanie stron oraz szyfrowanie połączeń. Nie będziesz zatem musiał martwić się o swoją reputację w sieci i możesz spokojnie zająć się własną działalnością.