Telemedycyna, czyli połączenie IT i medycyny

Rozwój telemedycyny zaczął się na długo przed pandemią, ale to właśnie 2020 rok okazał się przełomowy dla tej branży. W tym okresie usługi telemedyczne, czyli narzędzia do zdalnego leczenia i e-konsultacje z lekarzem zwiększyły swoje znaczenie. W trakcie trwającego kolejnego lockdownu zapotrzebowanie na tego typu usługi prawdopodobnie będzie rosło. 

Czy nowe technologie i medycyna mogą się połączyć? Według danych Telemedycyny Polskiej S.A. w 2017 roku niecałe 18% badanych słyszało o pojęciu telemedycyny. 32,5 proc. nie miało o nim pojęcia i nie potrafiło wyjaśnić, na czym polega jej działanie. W 2020 roku zgodnie z raportem przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia, 81,5 proc. ankietowanych kontaktowało się z lekarzem telefonicznie. Co więcej, 43,2 proc. badanych osób uważa, że teleporady i wideoporady powinny być jednym z głównych sposobów kontaktu z lekarzem POZ.

Telemedycyna: czym jest?

Telemedycyna to sposób świadczenia usług medycznych i opieki zdrowotnej, który polega na zintegrowaniu telekomunikacji, informatyki i medycyny. Chodzi o udzielanie zdalnych usług klinicznych i nieklinicznych oraz odpowiedzialność zawodową za udzielanie medycznych świadczeń drogą zdalną. Telemedycyna może przybierać formy:

 • konsultacji specjalistycznych,
 • okresowych przeglądów,
 • wykonywania badań,
 • leczenia w długotrwałym aspekcie,
 • monitorowania stanu zdrowia pacjentów i wyników leczenia,
 • asystowania przy trudnych zabiegach chirurgicznych,
 • medycyny powypadkowej,
 • ratownictwa medycznego,
 • prowadzenia programów profilaktyki zdrowotnej dla dzieci i młodzieży szkolnej,
 • konsultacji w rehabilitacji onkologicznej.

Usługi medyczne online

Konsultacje zdalne z lekarzem to coraz bardziej popularna usługa, którą zaczynają wdrażać firmy. To trend, w którym powstają pewnego rodzaju specjalizacje – konkretne firmy oferują klientom dostęp do zdalnych platform, na których mogą oni skorzystać np. z porad związanych z konkretną chorobą czy z psychoterapii online. Co ważne, e-usługi medyczne to nie tylko konsultacje, ale też diagnozy i ich analizy. Tego typu aplikacje mają też pomagać pacjentom w leczeniu się w domu, a ich rozwój jest imponujący. 

Medtech – medyczne rozwiązania technologiczne

Powstało wiele startupów medtech, a wiele z nich uzyskuje dofinansowanie na rozwój działalności. Istnieje również tzw. femtech, czyli rynek aplikacji i produktów związanych ze zdrowiem i seksualnością kobiet. Wśród nich prym wiodą apki dotyczące ciąży i opieki nad małymi dziećmi. Kluczowa w rozwoju tego typu produktów jest innowacyjność, czyli zastosowanie narzędzi AI (sztucznej inteligencji), robotyki i nanotechnologii.

Medtech: przykłady firm

Powstało już wiele startupów z dziedziny medtech:

 • HomeDoctor – specjalizuje się w telekonsultacjach lekarskich, wizytach domowych, wypisywaniu recept, antykoncepcji czy też wykonywaniu testów na COVID-19.
 • Hashiona – aplikacja, której celem jest pomoc w codziennym funkcjonowaniu oraz analiza diagnozy osób chorych na Hashimoto i inne nieprawidłowości pracy tarczycy. W panelu dla klienta jest też dostęp do sprawdzonej bazy wiedzy i możliwość kontaktu ze specjalistami (endokrynologowie, dietetycy czy też psychologowie).
 • Infermedica – działanie aplikacji jest oparte o AI i uczenie maszynowe i służy do diagnozy pacjenta. Pacjent wpisuje swoje objawy, a algorytm aplikacji wysyła zapytania diagnostyczne i na tej podstawie ocenia stan zdrowia oraz podpowiada, co dalej robić. 
 • Pregnabit – aplikacja dla kobiet w ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze. Pozwala im monitorować przebieg ciąży i wykryć ewentualne nieprawidłowości. Jej twórczynią jest polska lekarka, dr n. med. Patrycja Wizińska-Socha. To usługa telemedyczna, w której wyniki analizuje wykwalifikowany personel medyczny. 
 • Covitcher – narzędzie powstało na potrzeby walki z pandemią COVID-19. Covitcher jest ułatwieniem dla wszystkich, którzy przebywają w izolacji lub na kwarantannie oraz tych, którzy podejrzewają u siebie bezobjawowe zakażenie. Pacjenci mogą na bieżąco przekazywać lekarzom informacje o własnym stanie zdrowia. Za pomocą Covitcher można monitorować saturację i tętno.

To jedynie kilka przykładów startupów telemedycznych, które znacznie ułatwiają dbanie o zdrowie w trudnych, pandemicznych warunkach. Wiele wspomnianych startupów funkcjonuje z powodzeniem również na rynkach zagranicznych. Telemedycyna jest jednym z trendów przyszłości.

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Aktualności

  Najbardziej inspirujące kobiety w IT

  Obalamy mit, że nowe technologie to branża jedynie „męska”. Kobiety pełnią ważne stanowiska w IT, a informatyka i telekomunikacja to coraz częściej wybierany przez nich kierunek kursów i studiów. Praca w branży się opłaca, a udowadniają to przykłady najbardziej inspirujących kobiet w IT . Sprawdź. Gdy myślisz o “silnych” nazwiskach kojarzonych z nowymi technologiami, mogą […]

 • Technologie

  Strona internetowa: jakie technologie sprawiają, że wczytuje się błyskawicznie?

  Jeśli prowadzisz sklep internetowy, portal lub blog, na pewno zależy Ci na szybkim ładowaniu witryny. Dzięki temu więcej osób w krótkim czasie będzie miało szansę zapoznać się z Twoją stroną. Jeśli zdobędziesz sobie zaufanie, zbudujesz autorytet, a wtedy znajdziesz się wysoko w Google. W osiągnięciu tego celu pomogą odpowiednie technologie LiteSpeed, LSCache, HTTP/3 oraz serwer […]

 • Jak COVID-19 zmienia rynek pracy_
  Technologie

  Jak koronawirus zmienia rynek pracy?

  Zgodnie z danymi Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, w 2017 roku udział usług cyfrowych w PKB Polski wynosił 6,2%. Szacuje się, że w 2020 roku wpływ cyfryzacji będzie dwukrotnie większy. Jakie jeszcze zmiany czekają nas na rynku pracy?