Trendy w technologii 2020. Sieć 5G

Trendy w technologii 2020. Sieć 5G

Trwają prace nad budową sieci 5G, czyli sieci komórkowej piątej generacji w Polsce. Nasz kraj jako jeden z nielicznych wdrożył łączność 4G/LTE. Czym 5G będzie różniło się od sieci poprzednich generacji i jak przełoży się na codzienne funkcjonowanie? 

Sieć piątej generacji to jeden z technologicznych i telekomunikacyjnych trendów, tuż obok cloud computing, social media czy AI (sztuczna inteligencja). Czym jest sieć 5G i skąd wziął się pomysł na to, żeby ją wybudować i zaadoptować w Polsce? Czy w jakimś kraju już funkcjonuje? Czy to bezpieczne rozwiązanie? 

Sieć 5G: czym jest? 

To standard mobilnej sieci najnowszej generacji. 5G umożliwia szybszy przesył danych oraz podłączenie do Internetu i obsługę większej liczby urządzeń. Działanie technologii opiera się na falach elektromagnetycznych, których wpływ na zdrowie został dokładnie przebadany. Eksperci wyliczyli, że do 2030 roku będzie potrzebny transfer danych 24 razy szybszy niż obecny. Sieć 5G ma bardzo niewielkie opóźnienia i cechuje ją niezawodność. Dzięki temu życie w wielu dziedzinach zmieni się na lepsze, np. w telemedycynie, która będzie ratowała zdrowie pacjentów w starzejącym się społeczeństwie.  

5G: plany na najbliższą przyszłość 

Obecnie w Polsce nie ma jeszcze ustalonych kryteriów certyfikacji urządzeń związanych z 5G. Opóźnienia wynikają z braku przyjętych reguł w tym zakresie w Unii Europejskiej. Do 2025 roku Unia Europejska planuje wybudować sieć 5G w całej Europie oraz dotrzeć do 178 milionów użytkowników. Sieci 5G to część rozwoju strategicznej infrastruktury kraju i szansa na wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki. 

Jakie będą standardy sieci 5G? 

Sieć będzie miała niespotykane do tej pory parametry, ale fundament będą stanowiły fale radiowe tak jak w przypadku 3G, 4G/LTE, a także Wi-Fi czy Bluetooth. Każda bazowa stacja w sieci 5G musi mieć połączenie ze światłowodem, żeby móc rozwinąć nieznaną do tej pory prędkość i przepustowość sieci. 5G będzie działała na 3 pasmach: 

 • częstotliwości 700 MHz,  
 • 3,4-3,8 GHz 
 • 26 GHz. 

Wyższe częstotliwości wiążą się również ze wspomnianym, prognozowanym wzrostem transferu danych. Przesył danych będzie w niedalekiej przyszłości jednym z ważniejszych surowców. Dzięki temu będzie można korzystać z szybszego Internetu w telefonie, łączyć się z dowolną liczbą urządzeń etc. Do tego potrzebować będziemy nowych nadajników. 

Dlaczego sieć 5G, a nie światłowody? 

Mimo sporych nakładów państwa w budowę sieci światłowodów, nie wszędzie można z niej korzystać. Szczególnie dotyczy to mniejszych miejscowości i miejsc trudno dostępnych, w których Internet w telefonie jest jedynym możliwym rozwiązaniem. To tzw. wykluczenie cyfrowe, które wynika też z nierównego zagęszczenia ludności w Polsce. 

Kilka słów o sieci 1G-4G w Polsce i 5G na świecie 

Zaczęło się w 1992, kiedy to działała 1G NMT450, była to łączność analogowa. Sieć 1G umożliwiała prowadzenie rozmów w niezbyt dobrej jakości. 2G pojawiło się w 1996 roku jako łączność cyfrowa, początkowo głównie w Warszawie. Dzięki niej można było rozmawiać oraz wysyłać wiadomości tekstowe. Sieć 3G pojawiła się w 2004 roku, a operator Polkomtel proponował 50MB danych miesięcznie w szczycie (lub 500 MB poza szczytem). Każdy 1MB danych extra kosztował 30 zł. Sieć 4G to rok 2010. W 2011 wprowadzono LTE o prędkości 150 Mb/s na paśmie 1800 MHz (sieć Plus). Co ciekawe, sieć 5G została już wprowadzona w Korei Południowej i w ciągu 69 dni zyskała ponad milion użytkowników. Jak będzie u nas? 

Źródło: “Przewodnik po 5G”, Ministerstwo Cyfryzacji 

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Technologie

  Telemedycyna, czyli połączenie IT i medycyny

  Rozwój telemedycyny zaczął się na długo przed pandemią, ale to właśnie 2020 rok okazał się przełomowy dla tej branży. W tym okresie usługi telemedyczne, czyli narzędzia do zdalnego leczenia i e-konsultacje z lekarzem zwiększyły swoje znaczenie. W trakcie trwającego kolejnego lockdownu zapotrzebowanie na tego typu usługi prawdopodobnie będzie rosło.  Czy nowe technologie i medycyna mogą […]

 • Aktualności

  Najbardziej inspirujące kobiety w IT

  Obalamy mit, że nowe technologie to branża jedynie „męska”. Kobiety pełnią ważne stanowiska w IT, a informatyka i telekomunikacja to coraz częściej wybierany przez nich kierunek kursów i studiów. Praca w branży się opłaca, a udowadniają to przykłady najbardziej inspirujących kobiet w IT . Sprawdź. Gdy myślisz o “silnych” nazwiskach kojarzonych z nowymi technologiami, mogą […]

 • Technologie

  Strona internetowa: jakie technologie sprawiają, że wczytuje się błyskawicznie?

  Jeśli prowadzisz sklep internetowy, portal lub blog, na pewno zależy Ci na szybkim ładowaniu witryny. Dzięki temu więcej osób w krótkim czasie będzie miało szansę zapoznać się z Twoją stroną. Jeśli zdobędziesz sobie zaufanie, zbudujesz autorytet, a wtedy znajdziesz się wysoko w Google. W osiągnięciu tego celu pomogą odpowiednie technologie LiteSpeed, LSCache, HTTP/3 oraz serwer […]