Czy każdy może zostać Influencerem?

Zadajemy sobie to pytanie i wciąż szukamy odpowiedzi. Czy każdy może zostać Influencerem? Zacznijmy może od wyjaśnienia definicji. Influencer – w świecie mediów społecznościowych to osoba wpływowa, która może mieć wpływ na decyzje wielu ludzi, z którymi posiada trwałe relacje. Często tym terminem określa się twórców internetowych o znacznym rozgłosie, którzy posiadają znaczne grono odbiorców.[1] Definicja została w przystępny sposób wyjaśniona. Ale w dalszym ciągu zadajemy sobie pytanie – co zrobić, żeby zostać Influencerem? Zacznijmy wszystko od początku, zbierzemy dla Was w całość potrzebne informacje dotyczące jak rozpocząć przygodę w świecie Internetu.

Pokaż się w Internecie – wybór odpowiedniej domeny.

Pokażmy światu co chcemy przekazać – brzmi dumnie, prawda? Ale od czego zacząć, żeby wszystko przebiegło zgodnie z planem – przede wszystkim domena. W tym celu zaproszę Cię do Kru.pl gdzie znajdziesz odpowiednią domenę której poszukujesz. Przy wyborze domeny zastanów czy stawiasz na oryginalność, posiadamy duży wybór domen nTLD. A może chwytliwa nazwa Twojego pomysłu i domena z rozszerzeniem PL albo COM – w końcu cały świat czeka na Ciebie i Twój przekaz.

Rysunek 1. Kru.pl – domeny bez żadnych kruczków.

Jak widać nasza strona jest przyjazna i łatwa w nawigacji (Rysunek 1). W centralnym miejscu znajduje się wyszukiwarka domen, dzięki której odnajdziesz swoją domenę. Dodatkowo w dobie smartfonów i tabletów w Kru.pl jesteśmy przygotowani również na osoby korzystające na co dzień z tych dobrodziejstw techniki. Korzystając z wersji mobilnej strony Kru.pl również w łatwy sposób odnajdziesz domenę której poszukujesz (Rysunek 2).

Rysunek 2. Kru.pl – domeny bez żadnych kruczków, wersja mobilna.

Mamy pomysł na siebie, na pokazanie światu co chcemy przekazać. Odpowiednia domena została wybrana i co dalej? Kolejnym krokiem w naszej przygodzie z Internetem będzie wybór odpowiedniego hostingu. W Twojej głowie tworzy się zapewne pytanie – ale po co hosting skoro już mam domenę? Zgadza się, domena to tylko część naszego planu „podbicia” świata. Domena będzie naszym adresem w Internecie. Jednak wszystko co będzie się kryło pod naszą domeną musi się gdzieś znajdować. Ale o tym za chwilę…

Miejsce na nasze myśli – wybór odpowiedniego hostingu.

Domena wybrana, czyli nasz adres do pokazania się światu, teraz czas na wybór odpowiedniego miejsca na nasze myśli. Hosting jako miejsce w którym umieścimy nasze myśli w postaci bloga to nie łatwe zadanie. Setki ofert dookoła kuszących ceną i możliwościami. I co tu dokładniej wybrać? – zadajesz sobie zapewne takie pytanie. W Kru.pl kierujemy się jasną zasadą – domeny i hosting bez kruczków. Już na etapie zamawiania domeny jak zauważyłeś cena była jawnie przedstawiona zarówno podczas zakupu jak tez przedłużenia na kolejne lata. Jesteśmy pasjonatami nowych technologii związani z rynkiem IT od kilkunastu lat. Dlatego chcemy udostępnić właśnie dla Ciebie domeny i hosting na jasnych zasadach, bez ukrytych kruczków, słabo widocznych gwiazdek i niejasnych do końca cen. Ale wróćmy do naszego miejsca na myśli czyli hostingu. W tym celu zapraszam Cię ponownie na stronę Kru.pl gdzie przygotowana została sekcja z produktem który spełni Twoje oczekiwania – Hosting WordPress. Zapewne słyszałeś nie raz o możliwościach jakie oferuje WordPress. Określany jest mianem najbardziej popularnej platformy do udostępniania treści w Internecie.

Rysunek 3. Hosting WordPress – oferta.

Oferta Hosting WordPress została zbudowana w taki sposób, żeby każdy znalazł coś odpowiedniego dla siebie (Rysunek 3). Zastanawiasz się, który pakiet wybrać? W Kru.pl nie narzucamy limitów posiadanych aplikacji WordPress. W każdym z pakietów możesz uruchomić nielimitowaną ilość aplikacji WordPress. Jesteśmy zdecydowani, wybór padł na WordPress Medium przechodzimy dalej w naszych planach zaistnienia w Internecie.

Ubierzmy nasze myśli – omówienie ustawień naszego Bloga.

Hosting WordPress Medium został wybrany, domena została zarejestrowana, aplikacja WordPress również. Przechodzimy dalej czyli logujemy się do naszego Panelu Zarządzania zwanego Kokpit WordPress (Rysunek 4). Pamiętaj wszystkie dane dotyczące logowania otrzymasz w momencie zakupu hostingu WordPress. Dla bezpieczeństwa należy od razu zmienić hasła dostępowe. Zabezpieczyć w taki sposób, żeby nie dostały się do osób trzecich.

Rysunek 4. Panel Zarządzania WordPress – logowanie.

Przycisk Zaloguj się dzieli nas, żeby dostać się do Kokpitu (Panel Zarządzania) i w pełni rozpocząć przygodę. Jesteśmy dopiero w połowie drogi. W kolejnej części przedstawię najbardziej popularne funkcjonalności, jakie oferuje WordPress. Dowiesz się miedzy innymi, jak publikować swoje myśli, jak zmienić szablon, dodać najbardziej popularne wtyczki. Podwijamy rękawy i zabieramy się do pracy. Pierwsze logowanie widzimy Kokpit z którego będziemy zarządzać wszystkimi publikowanymi myślami (Rysunek 5).

Rysunek 5. WordPress – Kokpit (Panel Zarządzania).

Oto całe nasze królestwo publikacji. Kokpit został podzielony na kilka sekcji po lewej stronie znajduje się Menu które umożliwia zarządzanie Blogiem WordPress.

Zacznijmy jednak od omówienia wszystkich funkcji Menu.

Rysunek 6. Funkcje Menu.

Wpisy – rozwijając menu po lewej stronie widoczne mamy ostatnio umieszczone nasze wpisy (myśli), którymi chcemy dzielić się ze światem. Dodatkowo w przejrzysty sposób możemy dokonać edycji naszych dotychczasowych wpisów. Sekcja umożliwia również podejrzenie komentarzy jakie zostały umieszczone pod naszym wpisem. Wszystkie myśli możemy umieścić w odpowiednich kategoriach tak, żeby osoby odwiedzające nasz Blog WordPress mogły szybko odnaleźć interesujące treści. Ostatnią pozycją w menu wpisy są tagi. Pamiętasz używanie w mediach społecznościowych # (hashtagów)? Dokładnie to jest to o czym teraz myślisz tylko w nieco innej formie. Po umieszczonych pod każdą naszą myślą (wpisie) tagach odwiedzający mogą w szybki sposób odnaleźć interesujące treści. Im większa „chmura tagów” tym łatwiej poruszać się po naszym blogu jak również trafić w odpowiednie miejsce.

Rysunek 7. Funkcje menu.

Media – w tym miejscu możesz wszystkie swoje wpisy wzbogacić o filmy video, zdjęcia. W ciągu kilku kliknięć na zasadzie „przeciągnij i upuść” możesz dodać do swojego bloga materiały video. Pliki zostaną umieszczone na hostingu, skąd możemy dodawać do naszych wpisów. Wyobraź sobie swoje myśli (wpisy) dodatkowo wzbogacone o zdjęcia, albo krótki film video z miejsca, w którym aktualnie się znajdujesz. Nic bardziej nie działa na wyobraźnie naszych odbiorców, jak wciągający tekst z dodatkiem zdjęć. Łatwiej nam trafić do odbiorcy opisując i obrazując to co chcemy przekazać.

Rysunek 8. Funkcje menu.

Strony – blog to nie tylko nasze myśli (wpisy) to również podstrony. Swój projekt możesz wzbogacić o dodatkowe podstrony, w których również mogą znajdować się wpisy. Przede wszystkim rozpoczynając przygodę w świecie Internetu przedstaw się, opisz swoje zainteresowania lub sam zdecyduj czym dokładniej na swój temat chcesz się podzielić. Możesz również dodać stronę kontaktową, dzięki której osoby czytające bloga skontaktują się z Tobą. Strona o mnie jak też kontakt to nie jedyne strony, które warto umieścić na blogu. Możesz podzielić swoje myśli (wpisy) na różne dodatkowe podstrony opisując dla przykładu miejsca, w których byłeś, jak również produkty/usługi które możesz polecić.

Rysunek 9. Funkcje menu.

Komentarze – każdy z nas lubi otrzymywać pozytywne komentarze na temat swojej pracy. Pod każdym swoim wpisem możesz umożliwić odbiorcom komentowanie umieszczonych treści. Dodatkowo masz możliwość moderowania komentarzy, przed pełną publikacją. Od Ciebie będzie zależeć, czy komentarz będzie opublikowany, czy też zablokowany. W tej sekcji menu masz pełną kontrolę nad umieszczanymi treściami pod Twoimi wpisami. Jednak należy pamiętać, że komentarze nie zawsze są pozytywne i nie zrażać się do negatywnych opinii. Czytaj wszystko co jest dodawane pod Twoimi wpisami, oraz wyciągaj wnioski, co należy poprawić w kolejnych wpisach.

Rysunek 10. Funkcje menu.

Wygląd – każdy z nas chce się wyróżnić na tle konkurencji, posiadać swój niepowtarzalny wygląd bloga. W sekcji wygląd mamy nieograniczone możliwości skorzystania z gotowych rozwiązań w postaci szablonów. Możemy wykorzystać darmowe szablony, wpisując tematykę jaka nas interesuje. Po odpowiednim dobraniu słów do wyszukiwarki pojawią się najbardziej zbliżone do naszych zainteresowań szablony. Wybierając jeden z darmowych szablonów, mamy możliwość podejrzenia jak będzie wyglądał oraz w kilku krokach szybkiej instalacji (Rysunek 11).

Rysunek 11. Podgląd szablonu.

Szybka instalacja gotowych darmowych szablonów nie powinna sprawić nikomu problemu. Wystarczy wybrać pozycję zainstaluj i po kilku sekundach pojawi nam się komunikat o zainstalowanym szablonie (Rysunek 12). Późniejszym krokiem jest uruchomienie szablonu, możemy w pełni pracować nad naszym blogiem.

Rysunek 12. Instalacja szablonu.

Jeżeli do końca nie masz pomysłu jaki szablon zastosować, możesz wykorzystać gotowe sugestie w postaci wyróżnionych szablonów. Pamiętaj również, im bardziej popularny szablon tym większe szanse, że jest wykorzystywany przez wiele osób. Jeżeli chcesz zachować oryginalność proponuje skorzystać z płatnych szablonów. Nie martw się, odszukałem za Ciebie serwisy oferujące płatne szablony dla Bloga WordPress. Pod koniec naszego poradnika znajdziesz niespodziankę.

Rysunek 13. Dostosowanie szablonu.

Jesteśmy już coraz bliżej do samodzielnego publikowania treści w Internecie. Do tej pory wybraliśmy odpowiednią domenę, posiadamy hosting WordPress Medium dla naszego bloga, potrafimy zalogować się do Kokpitu zatem przejdźmy dalej. Po wybraniu odpowiedniego szablonu, musimy dostosować wszystko do swoich potrzeb (Rysunek 13). W menu widocznym po lewej stronie mamy opisane wszystkie niezbędne funkcje do dostosowania szablonu. Od wybrania obrazu tła, ustawienia własnego menu – dodatkowych podstron jakie będą widoczne na blogu. Poprzez ustawienia strony głównej. Edytowanie nie powinno sprawić problemów – ikona ołówka – wskazuje nam miejsce, gdzie możemy zmienić opis lub dodać nowy. Hosting WordPress w Kru.pl oferowany jest w polskiej wersji językowej.

Widgety – dodatkowo każdy z dostępnych darmowych szablonów ma dodane standardowo różne widgety. Są to dodatki umożliwiające nam organizowanie naszego bloga. Nie wszystkie są uruchomione od razu po instalacji. Część z nich możemy aktywować samodzielnie (Rysunek 14).

Rysunek 14. Dostępne widgety.

Wyobraźmy sobie, że dodajesz często zdjęcia do swojego bloga, możesz zdefiniować miejsce, w którym będą wyświetlane najbardziej popularne, mające najwięcej wyświetleń. Takie działanie możesz ustawić dzięki widgetom. Pamiętaj, że przed opublikowaniem swojego bloga możesz wszystko testować, dodawać oraz usuwać. Sam dobierzesz najbardziej optymalne widgety które chcesz zastosować.

Wtyczki – najbardziej istotna – zaraz po naszych myślach (treściach) część bloga. Dzięki wtyczkom, możemy w zoptymalizować działanie naszego bloga. Jak również ustawić najbardziej funkcjonalne wtyczki. Ale po kolei. Po zainstalowaniu nasz blog posiada dwie standardowe wtyczki Akismet antyspam i Hello Dolly. Pierwsza z nich odpowiada za ograniczenia spamu – niechcianych komentarzy pojawiających się na naszym blogu. Należy rozważyć jej uruchomienie. Druga z zainstalowanych wtyczek pokazuje nam najbardziej popularne cytaty z piosenki Hello Dolly. Wtyczkę można dezaktywować w każdym momencie (Rysunek 15).

Rysunek 15. Wtyczki WordPress.

Wtyczki – podobnie jak szablony – dzielimy na płatne i bezpłatne. Możemy skorzystać z dostępnych kategorii: wyróżnione (największa ilość wysokich ocen i komentarzy), popularne (najczęściej pobierane), polecane (podobne kryteria jak w przypadku wtyczek z sekcji wyróżnione), ulubione (oznaczamy wtyczki które uznajemy za ulubione) (Rysunek 16).

Rysunek 16. Wtyczki WordPress (dodawanie wtyczki).

Instalowanie wtyczki odbywa się również w intuicyjny sposób jak instalowanie szablonu (Rysunek 17).

Rysunek 17. Wtyczki WordPress (instalowanie).

Wszystkie zainstalowane wtyczki znajdują się w menu po lewej stronie w sekcji wtyczki. Jesteśmy w stanie skonfigurować według własnych potrzeb wszystkie funkcjonalności. Przygotuje dla Ciebie listę popularnych wtyczek z opisem działania. Zdecydujesz, które z wtyczek zostaną zainstalowane i uruchomione.

Użytkownicy – publikacje naszych myśli (wpisów) możemy prowadzić nie tylko sami. Możemy utworzyć dodatkowych użytkowników, którzy razem z nami będą budować wspólny sukces. Podczas dodawania nowego użytkownika możesz zdecydować jaką ma pełnić rolę. Od administratora – pełna kontrola na takich samych prawach jak Ty lub wyłącznie redaktora/autora publikacji (Rysunek 18).

Rysunek 18. Użytkownicy WordPress (dodawanie nowego).

W dotychczasowej części omówiliśmy główne funkcje naszego menu Blog WordPress. Przejdziemy teraz do naszej pierwszej publikacji (Rysunek 19).

Rysunek 19. Edytor tekstowy.

Ukazał nam się edytor tekstu, który występuje od pewnego czasu w WordPress – Gutenberg. Edytor ma swoich fanów jak również przeciwników. Wszystko zależy od nastawienia i przede wszystkim przyzwyczajenia. Po prawej stronie możemy zapisać szkic naszego wpisu, podejrzeć jak wygląda wpis oraz finalnie opublikować. Zalecam przed publikacją dobrze sprawdzić wszystkie literówki dokonując podglądu. W natłoku codziennych zajęć możemy powrócić do naszego wpisu zapisując szkic i edytując w dowolnym momencie. Kolejną sekcją w naszym edytorze jest status i dostępność naszego wpisu. Może zostać opublikowany i widoczny dla wszystkich, bądź też widoczny tylko dla wąskiego grona odbiorców. Wszystko zależy od nas. Możemy również ustawić czas publikacji na konkretną datę, umieścić nasz wpis na samej górze bloga lub przejrzeć i w momencie akceptacji opublikować. Sekcja kategorie dotyczy odpowiedniego umieszczenia wpisu w odpowiedniej kategorii której dotyczy. Jak widzimy w tym miejscu pojawia nam się również opcja umieszczenia tagów które ułatwią nam dostęp do publikacji. Do naszej myśli (wpisu) możemy dodać również obrazek, który we wcześniejszym opisie mogliśmy dodać, a w tym momencie wykorzystać. Krótka zajawka umożliwia nam zaciekawienie odbiorców przedstawiając w kilku słowach, czego mogą się spodziewać. Pozycja w naszym menu dyskusja umożliwia nam włączenie lub nie komentarzy pod każdym wpisem. Należy pamiętać, że mamy możliwość moderowania dodawanych komentarzy przed ich pełną publikacją.

Niespodzianka od Kru.pl

Jak obiecałem tak też słowa dotrzymam. Poniżej zostały zebrane w jednym miejscu najbardziej popularne wtyczki dla Blog WordPress. Dodatkowo lista serwisów oferujących darmowe i płatne szablony dla Twojego bloga.

Serwisy oferujące szablony WordPress (darmowe):

 1. https://themeforest.net/popular_item/by_category?category=wordpress
 2. https://pl.wordpress.org/themes/browse/featured/
 3. https://athemes.com/collections/free-wordpress-themes/
 4. https://themegrill.com/blog/free-wordpress-themes/
 5. https://justfreethemes.com/best-free-wordpress-themes/
 6. https://sparklewpthemes.com/best-free-wordpress-theme/
 7. https://www.wpopal.com/best-free-wordpress-themes/
 8. https://wordpress.com/themes
 9. https://www.fabthemes.com/
 10. https://colorlib.com/wp/free-wordpress-themes/

Serwisy oferujące szablony WordPress (płatne):

 1. https://www.templatemonster.com/pl/type/szablony-wordpress
 2. https://pl.wordpress.org/themes/commercial/
 3. https://themeskingdom.com/wordpress-themes/
 4. https://themeforest.net/popular_item/by_category?category=wordpress
 5. https://themify.me/themes
 6. https://www.cssigniter.com/themes/
 7. https://gracethemes.com/themes/commercial-wordpress-theme/
 8. http://rnbtheme.com
 9. https://www.premiumwp.com/best-business-premium-wordpress-themes/
 10. https://bridgelanding.qodeinteractive.com/

Lista popularnych wtyczek dla WordPress:

 1. Contact Form 7 – wtyczka umożliwiająca nam stworzenie formularza kontaktowego, dzięki niej jesteśmy w stanie w szybki sposób ustawić najważniejsze parametry niezbędne dla prawidłowo działającego formularza (https://wordpress.org/plugins/contact-form-7/)
 2. Yoast SEO – Jeśli chodzi o optymalizację wyszukiwarek na stronie, niewiele wtyczek może równać się Yoast SEO. Wtyczka Yoast będzie Cię trzymać za rękę i poprowadzi krok po kroku przez proces optymalizacji Twojej nowej zawartości pod kątem najpopularniejszych wyszukiwarek (https://wordpress.org/plugins/wordpress-seo/)
 3. Akismet Anti-Spam – wtyczka która zapobiega przedostawaniu się niechcianych komentarzy pod naszymi wpisami (traktuje je jako SPAM). Wtyczka standardowo instalowana jest razem z WordPress (https://akismet.com/)
 4. WooCommerce – wtyczka umożliwiająca nam uruchomienie sklepu z wykorzystaniem naszego WordPress (https://woocommerce.com/)
 5. TinyMCE Advanced – wtyczka dzięki której uporządkujesz edytor tekstu, dodając przycisku według swoich upodobań. Wybóruj wtyczkę dopasowując pod siebie edytor tekstu, aby dodawanie nowych wpisów było jeszcze łatwiejsze (https://wordpress.org/plugins/tinymce-advanced/)
 6. WordFence Security – wtyczka dzięki której będziesz mógł zabezpieczyć swojego WordPressa przed atakami z zewnątrz (https://www.wordfence.com/)
 7. Google XML Sitemaps – przydatna wtyczka SEO dla WordPress, mapy witryn Google XML pomagają wyszukiwarkom takim jak Google, Bing i Yahoo! aby lepiej indeksować witrynę za pomocą specjalnej mapy witryny XML. Jak tylko zainstalujesz i aktywujesz wtyczkę, automatycznie utworzy mapę witryny XML, która ułatwi robotom wyszukiwarek przeglądanie, indeksowanie i indeksowanie witryny, dzięki czemu możesz cieszyć się wzrostem pozycji w rankingu (https://wordpress.org/plugins/google-sitemap-generator/)
 8. UpdraftPlus WordPress Backup Plugin – wtyczka zapewniająca nam dodatkową ochronę naszych plików WordPress (https://wordpress.org/plugins/updraftplus/)
 9. Smush Image Compression and Optimization – wtyczka umożliwia nam kompresję dodawanych zdjęć do wpisów. W szybki sposób zmniejszysz swoje zdjęcie i dopasujesz w taki sposób, żeby było czytelne dla Twojego odbiorcy (https://wordpress.org/plugins/wp-smushit/
 10. MonsterInsights – wtyczka Google Analytics do WordPress. Umożliwia połączenie witryny z Google Analytics, dzięki czemu można dokładnie zobaczyć, w jaki sposób Twój blog jest wyszukiwany. Najlepsze jest to, że pokazuje wszystkie ważne statystyki, które mają znaczenie bezpośrednio w Kokpicie WordPress (https://www.monsterinsights.com/)

[1] Źródło: Kim jest influencer? Definicja nowego zjawiska w blogosferze., „WhitePress.pl” [dostęp 2018-11-12] (pol.).

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Marketing

  Rynek nazw domen, raport z 2022 roku

  Na koniec 2022 roku, postanowiono przeprowadzić raport, który miał na celu zobrazować obecną sytuację w Rejestrze domeny.pl. Poniżej znajduje się szczegółowe podsumowanie jego wyników. Raport został przeprowadzony wraz z końcem trzeciego kwartału 2022 roku. W tym czasie na Rejestrze domeny.pl znajdowały się ponad 2 miliony nazw aktywnych domen w DNS, dokładna liczba to 2 526 […]

 • Marketing

  Kim jesteśmy i co możemy zaoferować? 

  W obecnym świecie można zaobserwować ciągły rozwój usług telekomunikacyjnych. Hosting oraz domeny zyskują się na sile i są bardzo chętnie wykorzystywane przez wiele osób, którym zależy na sprawnym działaniu w sieci. Firm informatycznych jest naprawdę wiele, oferują one swoim klientom wachlarz rozmaitych usług. Wśród nich znajduje się właśnie między innymi hosting, czyli usługa polegająca na […]

 • Marketing

  Narzędzia marketingu szeptanego

  Czy słyszałeś kiedyś pojęcie „marketing szeptany”? Myślę, że zanim przejdę to umówienia narzędzi marketingu szeptanego, to warto wytłumaczyć czym owe zagadnienie w ogóle jest. Marketing szeptany, inaczej zwany buzz marketingiem, jest gałęzią marketingu. Jego zadaniem jest wywoływanie szumu oraz prowadzenie dyskusji w sieci, tak aby dotrzeć do pozostałych użytkowników Internetu. Poprzez marketing szeptany rozpowszechnia się […]