Jak certyfikat SSL wpływa na bezpieczeństwo danych i pozycjonowanie strony_

Jak certyfikat SSL wpływa na bezpieczeństwo i pozycjonowanie strony?

Wiele mówi się o protokole SSL i jego znaczeniu w kontekście szyfrowania i bezpieczeństwa danych. W jaki sposób wpływa on na pozycjonowanie witryny w wynikach wyszukiwania? Czy jego instalacja jest konieczna?

Badanie F-Secure Identity Protection Consumer z maja 2019 roku potwierdziło, że blisko 50% użytkowników obawia się o bezpieczeństwo własnych danych w Internecie. Chodzi o cyberataki, wykradzenie danych czy też inne cyberzagrożenia, np. kradzież tożsamości. Z pomocą przychodzi certyfikat SSL, czyli Secure Socket Layer, którego zadaniem jest zadbanie o poufność i integralność danych znajdujących się na stronie internetowej.

Jakie dane zabezpiecza protokół SSL?

Certyfikat SSL (zielona kłódka) chroni stronę www nie tylko w miejscach, gdzie użytkownik wpisuje na stronie swoje dane (np. w formularzu), ale również:

 • Hasła i loginy
 • Dane wrażliwe zapisywane na stronie (PESEL, imię i nazwisko, numer dowodu osobistego, adres etc.)
 • Numery i daty ważności kart kredytowych i debetowych w przypadku płatności wykonywanych online

Jak protokół SSL wpływa na pozycjonowanie witryny? 

Kwestia bezpieczeństwa instalacji HTTPS jest niezaprzeczalna, ale protokół SSL ma wpływ również na pozycjonowanie i zaufanie do marki. Dzieje się to poprzez oficjalne ustalenia Google i Mozilli:

 1. Google jest gigantem na polskim rynku informatycznym, a wśród wyszukiwarek najczęściej wybieraną jest Chrome. Od 2017 roku wszystkie strony wyświetlane w przeglądarce Chrome, które nie mają wykupionego certyfikatu SSL opatrzone są informacją: „niezabezpieczona” , Jak podaje strona http://gs.statcounter.com/ blisko 80% użytkowników w Polsce używa właśnie tej przeglądarki. Jak więc widać, to ważny element, który wpływa na SEO i reakcję potencjalnych Klientów.
 2. Google i Mozilla informują, że strony www, które nie są wyposażone w HTTPS, będą karane. Im więcej stron z SSL, tym bardziej niezabezpieczone witryny będą lądowały coraz niżej w wynikach wyszukiwania.
 3. Google posiada ranking ranking wartości stron internetowych. Wśród 200 czynników wpływających na jakość SEO znajduje się również certyfikat SSL.

Certyfikat Let`s Encrypt

Certyfikat SSL jest zatem koniecznością i standardem w procesie dbania o bezpieczeństwo i reputację marki. Certyfikat Let`s Encrypt to rozwiązanie podstawowe, darmowe, bezpieczne i w pełni akceptowalne przez wyszukiwarki. Sprawdza się u blogerów, startupów, mniejszych firm, natomiast SSL będzie bardziej odpowiedni dla stron internetowych banków, instytucji finansowych, sklepów internetowych, szkół, uczelni, administracji publicznej etc.

Hosting WordPress w Kru.pl

Hosting jest zgodny z przepisami obowiązującego prawa (RODO), stabilny i wydajny (szybkie ładowanie i płynne przejścia zapewniają dyski NVMe) oraz bardzo szybki (technologia LiteSpeed kompatybilna z Apache). Specjaliści oferują wsparcie techniczne 24/7 dni w tygodniu, wykonywanie kopii zapasowych oraz certyfikat Let`s Encrypt w cenie hostingu. Zapraszamy do skorzystania z usług naszych specjalistów: https://www.kru.pl/wordpress.php

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Jak zmienić wersję PHP dla domeny

  PHP to skryptowy język oprogramowania wykorzystywany przede wszystkim do budowania stron internetowych. Wiele lat temu część specjalistów uważała, że stopniowo jego zastosowanie będzie maleć. Tymczasem wygląda to zupełnie odwrotnie – cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Właściciel strony WWW powinien zwrócić uwagę, jaka wersja PHP jest włączona na serwerze dla danej domeny i przeważnie – zmieniać […]

 • Strony www i blogi

  Stwórz stronę internetową z Kru.pl

  Wybierając pakiet Cloud Mikro masz możliwość stworzenia strony internetowej w ciągu kilku minut. Nie musisz znać języków programowania, stronę stworzysz za pomocą kilku kliknięć. Wprowadź swoje zdjęcia, dodaj własne logo. Niech poniesie Cię wyobraźnia. Pakiet Cloud Mikro posiada wbudowany KreatorWWW. Do dyspozycji masz 10GB powierzchni, którą możesz dowolnie wykorzystać (np.: pod skrzynki pocztowe). Szybko i […]

 • Strony www i blogi

  PHP 8.1 – co wprowadzono w nowej wersji PHP?

  Już lata temu przewidywano, że popularność języka PHP będzie z roku na rok coraz mniejsza, a mimo to w dalszym ciągu rządzi on w sieci. Język ten wciąż jest rozwijany, a jego wydajność w dalszym ciągu rośnie. Co jakiś czas wydawane są nowe wersje PHP, które mają na celu zwiększenie jego możliwości, a także poprawić […]