Raport: Rynek nazw domeny .pl w Q4 w 2020 roku

NASK przygotował raport dotyczący rynku nazw domen .pl za czwarty kwartał 2020 roku. Liczby są imponujące: zarejestrowano 179 103 nowe nazwy, czyli o ponad 5 tysięcy więcej niż w poprzednim roku. Na koniec kwartału w Rejestrze domeny .pl znajdowało się 2 473 487 aktywnych nazw. 

Od października do grudnia 2020 roku liczba abonentów wzrosła o ponad 6 tysięcy w porównaniu do danych z końca III kwartału ubiegłego roku i wyniosła 1 095 122. Na jednego abonenta przypadały średnio 2,26 nazwy domeny.

W raporcie można znaleźć nowości, czyli cztery nowe statystyki: liczba nazw domeny .pl uwolnionych po wcześniejszym usunięciu, liczba nazw domeny .pl uwolnionych z powodu braku odnowienia, liczba zmian abonenta nazw domeny .pl, liczba odnowionych nazw domeny .pl. Są to dane z Rejestru domeny .pl zamieszczone na www.dns.pl.

Ilustracja: raport NASK Rynek domeny .pl Q4 2020 roku

Transfery domen

Od początku października do końca grudnia 2020 roku wykonanych zostało 31 323 transferów obsługi nazw domeny .pl, średnio 340 dziennie.

Odnowienie domeny na kolejny okres rozliczeniowy

W czwartym kwartale 2020 roku można zaobserwować wzrost wskaźnika odnowień w Rejestrze domeny .pl o 1,69 punktu procentowego. Na koniec grudnia 2020 wynosi on 68,82%.

Ilustracja: raport NASK Rynek domeny .pl Q4 2020 roku

Domeny uwolnione z Rejestru domeny .pl

Ilustracja: raport NASK Rynek domeny .pl Q4 2020 roku

Nowe rejestracje w domenie .pl

W okresie od 1 października do 31 grudnia 2020 roku zarejestrowane zostały 179 103 nowe nazwy, z czego bezpośrednio w domenie .pl 150 676 nazw, w domenach funkcjonalnych 22 151, a 6 276 w domenach regionalnych.

Liczba rejestracji w poszczególnych miesiącach 2020 roku wyniosła: 59 013 w październiku, 63 520 w listopadzie i 56 568 w grudniu.

Abonenci w Rejestrze domeny .pl

W Rejestrze domeny .pl na koniec czwartego kwartału 2020 roku widniało 1 095 122 unikalnych abonentów. Wśród nich 35,46% to osoby fizyczne, a 64,54% organizacje. W porównaniu z trzecim kwartałem 2020 roku liczba abonentów zwiększyła się o 6 069. Jeśli chodzi o lokalizację abonentów domeny .pl, aktywne w DNS nazwy z końcówką .pl w 92,39% pochodzą z Polski, a w 7,61% z pozostałych krajów (USA, Wielka Brytania i in.).

Na koniec grudnia 2020 roku w Rejestrze domeny .pl było 405 361 nazw zabezpieczonych protokołem DNSSEC.

Jakie zmiany następują na rynku domen?

Użytkownik może zarejestrować nazwy w ponad 100 obsługiwanych przez NASK domenach regionalnych. Wlicza się w to domeny zawierające nazwy miejscowości (np. pisz.pl, lezajsk.pl) i krain geograficznych (np. kaszuby.pl, mazury.pl). 

– Potrzeba posiadania adresu internetowego kojarzonego także geograficznie staje się oczywista w przypadku promowania lokalnie nowych usług lub podejmowanych akcji związanych np. z konkretnym miastem. Wartością domeny jest jej unikalność, która daje abonentowi narzędzie cyfrowej identyfikacji z konkretnym miastem lub regionem – mówi Roman Malinowski, dyrektor ds. Rejestru Domen Internetowych.

Domeny regionalne podkreślają identyfikację abonenta z konkretnym miejscem, uwiarygadniają jego działania oraz wzmacniają komunikację wizerunkową. Cena domen regionalnych jest niższa od domen .pl oraz domen funkcjonalnych. Ten trend może być traktowany jako inwestycja w cyfrową przyszłość z jednoczesnym byciem blisko swoich odbiorców.

Przeczytaj cały raport NASK

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Jak zmienić wersję PHP dla domeny

  PHP to skryptowy język oprogramowania wykorzystywany przede wszystkim do budowania stron internetowych. Wiele lat temu część specjalistów uważała, że stopniowo jego zastosowanie będzie maleć. Tymczasem wygląda to zupełnie odwrotnie – cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Właściciel strony WWW powinien zwrócić uwagę, jaka wersja PHP jest włączona na serwerze dla danej domeny i przeważnie – zmieniać […]

 • Strony www i blogi

  Stwórz stronę internetową z Kru.pl

  Wybierając pakiet Cloud Mikro masz możliwość stworzenia strony internetowej w ciągu kilku minut. Nie musisz znać języków programowania, stronę stworzysz za pomocą kilku kliknięć. Wprowadź swoje zdjęcia, dodaj własne logo. Niech poniesie Cię wyobraźnia. Pakiet Cloud Mikro posiada wbudowany KreatorWWW. Do dyspozycji masz 10GB powierzchni, którą możesz dowolnie wykorzystać (np.: pod skrzynki pocztowe). Szybko i […]

 • Strony www i blogi

  PHP 8.1 – co wprowadzono w nowej wersji PHP?

  Już lata temu przewidywano, że popularność języka PHP będzie z roku na rok coraz mniejsza, a mimo to w dalszym ciągu rządzi on w sieci. Język ten wciąż jest rozwijany, a jego wydajność w dalszym ciągu rośnie. Co jakiś czas wydawane są nowe wersje PHP, które mają na celu zwiększenie jego możliwości, a także poprawić […]