Core Web Vitals: czym są i jaki mają wpływ na SEO?

W maju 2020 roku Google poinformował o wprowadzeniu Core Web Vitals, czyli wskaźników, które są nowym czynnikiem rankingowym. Sprawdź, na czym polega aktualizacja Google i w jaki sposób zmiany wpłyną na pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania. 

Już niebawem Google szykuje aktualizację, której celem jest wzmocnienie jakości, szybkości działania i czytelności witryn internetowych. Będzie to miało znaczenie nie tylko w kontekście SEO, ale również użyteczności stron dla czytelników. Core Web Vitals będą brane pod uwagę przez Google od maja 2021 roku.

Core Web Vitals: czym są?

Core Web Vitals to zespół wskaźników (w wolnym tłumaczeniu: kluczowe wskaźniki internetowe), który wpływają na szybkość wczytywania strony internetowej oraz pozycję w wynikach wyszukiwania w Google. Wyodrębnienie tych elementów ma za zadanie pomóc zbadać doświadczenia użytkownika w momencie wczytywania się strony i jej dostępności w trakcie i po wyrenderowaniu. W efekcie sygnały z tego badania będą decydowały o tym, jakie strony pojawią się w organicznych wynikach wyszukiwania, a także w sekcji “najważniejsze artykuły” w Google.

Core Web Vitals: wyjaśnienie

Core Web Vitals to 3 elementy:

 1. LCPLargest Contentful Paint, czyli sprawdzanie, jak długo ładuje się największy element strony internetowej. Pod uwagę bierze się zarówno tekst, jak i grafikę oraz video. Optymalny czas ładowania LCP to poniżej 2,5 sekundy od pierwszego wczytania strony. Można tutaj natrafić na problemy typu wczytywanie zdjęcia produktu dopiero po nazwie, cenie czy opisie, długo ładujący się komunikat dotyczący ciasteczek (wczytuje się na końcu) czy też zbyt długi czas odpowiedzi serwera. Warto skompresować pliki, usunąć nieużywane JavaScripty.
 2. FIDFirst Input Delay, czyli czas, w trakcie którego jest możliwa interakcja użytkownika z witryną. Liczy się od momentu rozpoczęcia ładowania do czasu odpowiedzi przeglądarki na interakcję, np. wciśnięcie przycisku CTA. Czas ten powinien wynosić 100 milisekund. Tutaj również poleca się optymalizację kodu potrzebnego do wczytania się kluczowych elementów witryny oraz przekierowanie fragmentów z niższym priorytetem do dalszej części pliku.
 3. CLSCumulative Layout Shift, czyli wskaźnik mierzący stabilność wizualną witryny w momencie przesunięcia strony. Wartość tego współczynnika powinna wynosić poniżej 0,1. Jeśli jakieś elementy layoutu strony są przesuwane lub doładowywane później, wskaźnik wzrasta i strona długo się wczytuje. 

Oprócz tych elementów, na stabilność i szybkość wczytywania witryny wpływają również jej dostosowanie do urządzeń mobilnych, obecność HTTPS, bezpieczne przeglądanie stron oraz brak uciążliwych reklam (pop-upów). 

Szybkość wczytywania i bezpieczeństwo witryny

Oprócz Core Web Vitals, warto pamiętać o certyfikacie SSL (kłódka przy adresie strony), który kładzie nacisk na bezpieczeństwo przesyłu danych. Google będzie promował strony, które zostały zoptymalizowane i dostosowały się do wytycznych. Dzięki tej aktualizacji zwiększysz szansę na dotarcie do czytelników i potencjalnych klientów. Certyfikat SSL wzmocni bezpieczeństwo danych w witrynie. 

W kolejnym wpisie znajdziesz informacje, jak sprawdzić prędkość witryny, jak zaimportować Core Web Vitals do Google Analytics oraz w jaki sposób naprawić problemy z wydajnością stron.

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Jak zmienić wersję PHP dla domeny

  PHP to skryptowy język oprogramowania wykorzystywany przede wszystkim do budowania stron internetowych. Wiele lat temu część specjalistów uważała, że stopniowo jego zastosowanie będzie maleć. Tymczasem wygląda to zupełnie odwrotnie – cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Właściciel strony WWW powinien zwrócić uwagę, jaka wersja PHP jest włączona na serwerze dla danej domeny i przeważnie – zmieniać […]

 • Strony www i blogi

  Stwórz stronę internetową z Kru.pl

  Wybierając pakiet Cloud Mikro masz możliwość stworzenia strony internetowej w ciągu kilku minut. Nie musisz znać języków programowania, stronę stworzysz za pomocą kilku kliknięć. Wprowadź swoje zdjęcia, dodaj własne logo. Niech poniesie Cię wyobraźnia. Pakiet Cloud Mikro posiada wbudowany KreatorWWW. Do dyspozycji masz 10GB powierzchni, którą możesz dowolnie wykorzystać (np.: pod skrzynki pocztowe). Szybko i […]

 • Strony www i blogi

  PHP 8.1 – co wprowadzono w nowej wersji PHP?

  Już lata temu przewidywano, że popularność języka PHP będzie z roku na rok coraz mniejsza, a mimo to w dalszym ciągu rządzi on w sieci. Język ten wciąż jest rozwijany, a jego wydajność w dalszym ciągu rośnie. Co jakiś czas wydawane są nowe wersje PHP, które mają na celu zwiększenie jego możliwości, a także poprawić […]