Jeśli prowadzisz stronę internetową, blog lub e-sklep, kluczowe dla Ciebie jest wysokie miejsce w rankingu wyszukiwarki. Czy hosting wpływa na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania? Jak odnoszą się do tego wytyczne Google`a? Przeczytaj o związku hostingu z SEO.
Szybkość wczytywania stron www została podkreślona przez Google`a już w 2010 roku. w 2018 roku przyznano, że prędkość ładowania witryn jest oficjalnym czynnikiem rankingowym w wynikach mobilnych. W 2020 roku Google wyodrębnił tzw. Core Web Vitals, czyli 3 parametry strony internetowej związane z szybkością, które mają wpływ na wyniki wyszukiwania.
7 wyznaczników jakości stron internetowych
Według Google`a istnieje 7 grup czynników oceny witryn, z których aż 3 odnosi się do szybkości:
- ładowanie – Largest Contenful Paint, czyli czas, jakiego potrzebuje witryna na wyrenderowanie największej części strony internetowej,
- interaktywność – First Input Delay – mierzy czas, w jakim użytkownik nawiązuje interakcję ze stroną,
- stabilność wizualna – Visual Stability Index – wrażenie, jakie uzyskuje user, patrząc na ładowanie kolejnych nowych elementów witryny (wczytywanie zdjęć, filmów, nowe opcje etc). Google bada wszystkie te zmiany pod kątem wizualnym.
Pozostałe czynniki jakości stron www, to:
- przyjazność mobilna dla użytkowników,
- bezpieczeństwo,
- poufność,
- nieobecność nachalnych reklam.
Jak widać, szybkość wczytywania stron jest nie tylko elementem, który wpływa na SEO, ale także na odbiór witryny przez użytkowników. A to przekłada się na większą liczbę konwersji i decyduje też o tym, jaki będzie współczynnik odrzuceń na witrynie.
Hosting i limit bezpieczeństwa
Kolejnym elementem, który trzeba wziąć pod uwagę przy szybkości ładowania strony, są limity bezpieczeństwa. Ich przekroczenie powoduje spowolnienie funkcjonowania hostingu. Często tego typu przekroczenia zdarzają się w sytuacji jednocześnie uruchomionych procesów PHP i przesyłanych plików. W Kru.pl domyślnie limit importowanego pliku przy użyciu phpMyAdmin wynosi 2MB. Możliwe jest jednak zwiększenie rozmiaru importowanych plików poprzez edycję pliku php.ini serwera.
Jeśli chodzi o skrzynkę pocztową, każdy użytkownik może dowolnie korzystać z jej zasobów, ale również istnieją pewne ograniczenia. Skrzynka pocztowa posiada limit jednorazowej wysyłki do 200 odbiorców. Pojedyncza wiadomość może “ważyć” do 20 MB, a cała skrzynka może zajmować maksymalnie dostępną przestrzeń na serwerze klienta. Limit wysłanych wiadomości dla konta hostingowego wynosi 10 000 szt/dobę.
Bezpieczny hosting a wyniki SEO
W kontekście osiągania dobrych wyników strony w wyszukiwarkach internetowych, liczy się również bezpieczeństwo hostingu. Pod tym hasłem rozumiemy niezawodność i pakiet zabezpieczeń dla klienta: antyspam, dwuetapowe zabezpieczenie logowania do Panelu Zarządzania. Niezbędny jest również skaner antywirusowy – w przypadku serwera współdzielonego firma hostingowa ma setki stron na jednym serwerze. Antywirus pozwala uchronić Twoje zasoby przed niebezpiecznymi treściami, trojanami i innymi wirusami. Zagrożenia mogą rzutować na autorytet pozostałych stron i domen utrzymywanych na tym serwerze.
Warto również sprawdzić, czy firma hostingowa wykonuje regularny, najlepiej codzienny backup danych. W hostingu oprócz dobrej infrastruktury, liczy się również dostęp do kopii zapasowych.
Klasa adresowa hostingu i SEO
Następny czynnik to adres IP – położenie geograficzne wpływa na kształtowanie lokalnych wyników wyszukiwania. Jeśli serwery znajdują się np. na Fidżi, może to spowodować spowolnienie działania Twoich usług. W razie awarii serwera trudno szybko przywrócić ich płynność. Dlatego warto mieć na uwadze bezpieczeństwo oraz obowiązujące prawo kraju, w którym znajdują się serwery. Klientom zależy na osiągnięciu wysokiej pozycji w Google w konkretnym kraju, który zamieszkują. Serwery Kru.pl są zlokalizowane w Polsce.
Hosting i SEO
Jak widać, hosting wpływa na SEO. Widoczność strony w wynikach wyszukiwania zależy od wielu elementów: szybkości ładowania strony, bezpieczeństwa czy też adresu IP. Warto wybrać dostawcę niezawodnego hostingu, który zadba o backup Twoich danych.