Pozycjonowanie i SEO: czym się różnią?

Prowadzisz blog lub portal i chcesz zająć się pozycjonowaniem? A może zlecasz działania agencji lub freelancerowi i wolisz mieć kontrolę nad tym procesem? Jak zwiększyć widoczność strony internetowej w wynikach wyszukiwania? Sprawdź, czym różni się pozycjonowanie od SEO.

W czasach, kiedy z przeglądarki internetowej korzysta miesięcznie około 20 mln użytkowników, te zagadnienia stają się kluczowe dla „być albo nie być” w sieci. Jeśli prowadzisz działalność online, blog lub przenosisz biznes do Internetu, zapewne słyszałeś o pozycjonowaniu. Jeśli interesujesz się marketingiem internetowym, to pojęcie również nie jest Ci obce. Często SEO i pozycjonowanie używane są jako synonimy. Czy te pojęcia są tożsame? 

Pozycjonowanie: co to jest?

Pozycjonowanie w wyszukiwarce internetowej to różnorodne działania, których celem jest poprawienie pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Z Google`a korzysta blisko 90% użytkowników, a liczba stron www jest coraz większa. Pozostałe wyszukiwarki, wykorzystywane w Polsce (dane według gs.statcounter.com):

 • Bing – 6,16%
 • MSN – 1,77%
 • Yahoo! – 1,76%
 • DuckDuckGo – 0,36%
 • YANDEX RU – 0,09%.

W następstwie izolacji społecznej do sieci przeniosło się bardzo wiele biznesów i ten proces cały czas postępuje. Dlatego nie ma wyjścia – trzeba zadbać o jak najwyższe miejsce w rankingu witryn w wynikach wyszukiwania. 

Pozycjonowanie i SEO

Pozycjonowanie to dość szeroki zbiór działań, który zmierza do poprawy widoczności witryny w wyszukiwarce:

 • SEO,
 • content marketing – tworzenie treści dla strony. To nie tylko artykuły, ale również zdjęcia, filmy, grafiki, infografiki, wykresy etc.
 • link building – proces pozyskiwania linków do strony,
 • analityka internetowa – mierzenie efektywności działań związanych ze stroną www.

SEO: czym jest?

SEO, czyli Search Engine Optimization, to budowanie ruchu na stronie z organicznych wyników wyszukiwania. To część procesu pozycjonowania, która bazuje na optymalizacji stron pod kątem silnika wyszukiwania (np. algorytmów Google) oraz budowaniu tzw. autorytetu, czyli zaufania dla danej domeny. Obszary, którymi zajmuje się SEO, to:

 • optymalizacja treści na stronie,
 • optymalizacja struktury i kodu na stronie.

Pozycjonowanie: jak się za to zabrać?

To dość szeroka i różnorodna dyscyplina, która obejmuje nie tylko działania marketingowe, jak tworzenie contentu z odpowiednimi słowami kluczowymi czy PR w sieci. To także zadania dotyczące zagadnień IT (front-end, back-end web development) oraz typowo analityczne. Czynnikiem rankingującym stronę w wynikach wyszukiwania jest również szybkość wczytywania stron www. 

Część ekspertów uważa, że pozycjonowanie oraz SEO to działania tożsame i można używać pojęć zamiennie, a nni odżegnują się od takiego ujęcia tematu. Faktem jest, że obydwie dziedziny ściśle łączą się ze sobą, wpływając bezpośrednio nie tylko na techniczne i wizualne aspekty strony. Ważne są również doświadczenia użytkowników korzystających z Twojej witryny, często przekładają się na to, czy ktoś zostanie Twoim klientem. W kolejnych tekstach będziemy pogłębiać wspomniane zagadnienia. 

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Marketing

  Rynek nazw domen, raport z 2022 roku

  Na koniec 2022 roku, postanowiono przeprowadzić raport, który miał na celu zobrazować obecną sytuację w Rejestrze domeny.pl. Poniżej znajduje się szczegółowe podsumowanie jego wyników. Raport został przeprowadzony wraz z końcem trzeciego kwartału 2022 roku. W tym czasie na Rejestrze domeny.pl znajdowały się ponad 2 miliony nazw aktywnych domen w DNS, dokładna liczba to 2 526 […]

 • Marketing

  Kim jesteśmy i co możemy zaoferować? 

  W obecnym świecie można zaobserwować ciągły rozwój usług telekomunikacyjnych. Hosting oraz domeny zyskują się na sile i są bardzo chętnie wykorzystywane przez wiele osób, którym zależy na sprawnym działaniu w sieci. Firm informatycznych jest naprawdę wiele, oferują one swoim klientom wachlarz rozmaitych usług. Wśród nich znajduje się właśnie między innymi hosting, czyli usługa polegająca na […]

 • Marketing

  Narzędzia marketingu szeptanego

  Czy słyszałeś kiedyś pojęcie „marketing szeptany”? Myślę, że zanim przejdę to umówienia narzędzi marketingu szeptanego, to warto wytłumaczyć czym owe zagadnienie w ogóle jest. Marketing szeptany, inaczej zwany buzz marketingiem, jest gałęzią marketingu. Jego zadaniem jest wywoływanie szumu oraz prowadzenie dyskusji w sieci, tak aby dotrzeć do pozostałych użytkowników Internetu. Poprzez marketing szeptany rozpowszechnia się […]