Tego nie wiedziałeś o WordPressie

Tego nie wiedziałeś o WordPressie

Od prostego skryptu dla blogerów aż do najpopularniejszego systemu zarządzania treścią czołowych marek takich jak Ebay, Bata, Evernote, Mercedes-Benz, Niko czy LinkedIn. Historia WordPressa jest imponująca i pełna ciekawostek. Największą zaletą jest jego uniwersalność i prostota, dzięki czemu ten CMS nadaje się dla każdego, kto porusza się w Internecie.

Zgodnie z danymi W3Techs, która zajmuje się analizą rynku IT, w 2019 roku 34,6% stron na świecie pracowało na skrypcie WordPress. Jeśli chodzi o systemy zarządzania treścią, WordPress może się pochwalić przewagą na rynku: 61,4% udziału w rynku na świecie.

Prostota i funkcjonalność

Korzystanie z WordPressa nie wymaga znajomości PHP czy HTML, wszystkie wtyczki i szablony mają preinstalowania. CMS ma również rozbudowany poradnik i społeczność na całym świecie, która chętnie dzieli się wskazówkami i nowościami co do funkcjonowania systemu.

WordPress starszy niż Facebook i Twitter

Pierwsza wersja WordPressa powstała 23 maja 2003 i została oznaczona jako 0.70. Co ciekawe, nie był to projekt zbudowany od zera, ale zmodyfikowana wersja bloga b2/cafelog. Współzałożyciele projektu to Matt Mullenweg i Mike Little, a nazwę wymyśliła ich koleżanka Christine Selleck. Nazwy kolejnych edycji to nazwiska słynnych muzyków jazzowych, ponieważ twórcy WordPressa uwielbiają ten gatunek muzyki.

10 ciekawostek o WordPressie

 1. WordPress nie ma właściciela ani prezesa. Jest projektem typu open source, który współtworzą developerzy wolontariusze z całego świata. Jedynie znak towarowy WordPress jest zastrzeżony i należy do Fundacji WordPress, którą założył współtwórca,  Matt Mullenweg.
 2. Skrypt jest darmowy i elastyczny. Oznacza to, że można go swobodnie dostosowywać do własnych potrzeb. WordPress jest udostępniany na zasadach licencji GNU GPL, dzięki czemu każdy użytkownik na świecie może go pobierać, modyfikować i używać.
 3. WordPress oferuje ponad 50 000 darmowych wtyczek, które umożliwiają wyjście poza ramy zwykłej strony. W krótkim czasie WordPress może stać się sklepem internetowym, platformą sprzedażową, atrakcyjną wizualnie stroną i wiele innych. Wystarczy wybór wtyczki, kliknięcie „instaluj” oraz aktywacja.
 4. WordPress jest napisany w PHP i MySQL, a 20% stron jest napisanych w JavaScript.
 5. Dzięki WordPressowi powstała nowa gałąź biznesu, która przynosi duże dochody organizacjom. Co roku setki firm i profesjonalistów z całego świata sprzedaje skrypty rozszerzające funkcjonowanie CMS (szablony, wtyczki etc.)
 6. Używany przez wszystkich: blogerów, małych i średnich przedsiębiorców, korporacje, szkoły, uczelnie, organizacje czy też miasta i rządy państwowe.
 7. Dostępny niemal w każdym języku. Coraz więcej elementów i narzędzi jest gotowych do pracy w różnych wersjach językowych, charakterystycznych dla danego kraju. Obecnie WordPress jest dostępny aż w 68 językach.
 8. WordPress doczekał się podobnych, siostrzanych skryptów: to bbPress, BuddyPress i GlotPress. Każdy z nich opiera się na oprogramowaniu wbudowanym w rdzeń WordPress.
 9. Bezpieczny i stale aktualizowany system. Można ustawić automatyczne lub ręczne aktualizacje w zależności od upodobań użytkownika.
 10. Dodatkowe opcje zabezpieczenia WordPressa. W pliku wp-config.php znajduje się podstawowa konfiguracja WordPressa. W momencie automatycznej instalacji systemu, jego wartość generuje się samoczynnie. Dlatego wielu użytkowników wcale do niego nie zagląda. Warto wiedzieć, że poprzez ten plik można zmodyfikować wiele parametrów WordPressa, a także rozwiązać różne problemy, np. zwiększyć limit pamięci dla PHP, naprawić uszkodzone tabele w bazie danych.

Hosting WordPress w Kru.pl

Dedykowany hosting z automatyczną instalacją WordPress, domena .pl lub .eu za darmo, certyfikat Let`s Encrypt, zgodność z RODO. Naszym celem jest zapewnienie jak najlepszej wydajności i stabilności hostingu, dlatego działamy na wydajnych dyskach NVMe oraz bardzo szybkich serwerach LiteSpeed, kompatybilnych z Apache. Wykonujemy automatyczne kopie zapasowe, dysponujemy pomocą techniczną 24/7. Zapraszamy do skorzystania z usług: https://www.kru.pl/wordpress.php

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Jak zmienić wersję PHP dla domeny

  PHP to skryptowy język oprogramowania wykorzystywany przede wszystkim do budowania stron internetowych. Wiele lat temu część specjalistów uważała, że stopniowo jego zastosowanie będzie maleć. Tymczasem wygląda to zupełnie odwrotnie – cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Właściciel strony WWW powinien zwrócić uwagę, jaka wersja PHP jest włączona na serwerze dla danej domeny i przeważnie – zmieniać […]

 • Strony www i blogi

  Stwórz stronę internetową z Kru.pl

  Wybierając pakiet Cloud Mikro masz możliwość stworzenia strony internetowej w ciągu kilku minut. Nie musisz znać języków programowania, stronę stworzysz za pomocą kilku kliknięć. Wprowadź swoje zdjęcia, dodaj własne logo. Niech poniesie Cię wyobraźnia. Pakiet Cloud Mikro posiada wbudowany KreatorWWW. Do dyspozycji masz 10GB powierzchni, którą możesz dowolnie wykorzystać (np.: pod skrzynki pocztowe). Szybko i […]

 • Strony www i blogi

  PHP 8.1 – co wprowadzono w nowej wersji PHP?

  Już lata temu przewidywano, że popularność języka PHP będzie z roku na rok coraz mniejsza, a mimo to w dalszym ciągu rządzi on w sieci. Język ten wciąż jest rozwijany, a jego wydajność w dalszym ciągu rośnie. Co jakiś czas wydawane są nowe wersje PHP, które mają na celu zwiększenie jego możliwości, a także poprawić […]