Optymalizacja to takie prace w systemie zarządzania treścią, które umożliwiają przyspieszenie wczytywania się strony, zdobycie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania oraz zwiększenie bezpieczeństwa przechowywanych danych. Aby wykonać te czynności, nie trzeba mieć umiejętności programistycznych, a jedynie zrozumieć możliwości, jakie daje WordPress.
Sprawny WordPress to dziś konieczność. Statystyki mówią, że uwaga i cierpliwość użytkowników nie jest zbyt duża. Jeśli strona ładuje się wolniej niż 3-4 sekundy, użytkownik często z niej wychodzi. Aby zapewnić wygodę Klientom i ułatwić pracę nam jako przedsiębiorcom, warto wykonać kilka kroków.
Co zrobić, aby poprawić optymalizację strony internetowej
w WordPress?
Oprócz podstawowych parametrów, czyli np. nadawania tytułu witryny w Ustawieniach, opisu strony, czy też używania metatagów, nagłówków H1. H2, H3 w edytorze tekstu, ważne jest zwrócenie uwagi na kwestie, które znacznie podniosą wydajność strony internetowej:
- Sprawne serwery i dobry hosting, czyli taki, który działa na nowoczesnej infrastrukturze. Chodzi o to, żeby hostowane były nie tylko pliki, ale i bazy danych na dyskach SSD. Co więcej, ważna jest też najnowsza wersja PHP. Jeśli dostawca oferuje dyski HDD, mogą one okazać się zbyt słabe. Warto zainstalować certyfikat SSL, który szyfruje dane, poświadcza wiarygodność witryny i lepiej wpływa na pozycjonowanie strony www. Niektórzy dostawcy oferują darmowy certyfikat Let`s Encrypt. Jeśli chodzi o prędkość strony, pomogą ją zmierzyć strony: PageSpeed Insights, Pingdom, WebPagetest. Stronę można sprawdzić pod kątem obciążenia za pomocą LoadImpact.
- Instalacja wtyczek. Wydajność WordPress wzmocnią wtyczki, takie jak Autoptimize, Funkcjonalność WordPress w znacznym stopniu poprawia wtyczka Klasyczny Edytor. Jeśli chodzi o pozostałe pluginy, zachęcamy do przeczytania wpisu na ten temat.
- Odpowiednie opisywanie i wgrywanie obrazków na serwer. Warto opisywać każdy obrazek lub zdjęcie, tzn. unikać opisów typu DSC001, ponieważ roboty wyszukiwarki nie potrafią wtedy wyczytać, co znajduje się na zdjęciu i witryna traci w kontekście SEO. Dlatego najlepsze będzie jak najdokładniejsze opisanie tego, co znajduje się na obrazku. Kolejna rzecz dotyczy wielkości zdjęć: zbyt duża waga (np. 2 MB) sprawi, że zdjęcie nie załaduje się. Rekomendowany rozmiar obrazka to 150kb zapisywany najlepiej w .jpg.
- Cache, czyli pamięć podręczna. Instalacja tej wtyczki powoduje, że przeglądarka zapisuje pliki statyczne w swojej pamięci. Dzięki temu następne wejście na stronę internetową jest szybsze i odciąża serwer, ponieważ strona ładuje się z dysku komputera użytkownika. W przypadku małych stron www, warto zainstalować wtyczkę Comet Cache, a większych: W3 Total Cache.
- Oczyszczenie systemu z nieużywanych motywów, wtyczek i innych elementów (np. baz danych), które obciążają WordPress i sprawiają, że ładuje się wolniej. Poza tym, im więcej niepotrzebnych elementów na stronie WordPress, tym większe ryzyko ataków.
- Szybsze wyświetlanie strony na urządzeniach mobilnych. Według badań Gemiusa z 2018 roku, już ponad 50% użytkowników robi zakupy poprzez smartfona, Chcąc wykorzystać ten trend, warto wdrożyć technologię AMP od Google. Poprawia ona wyniki wyszukiwania, a także skraca czas otwarcia witryny aż do dziesiątych części sekundy.
Hosting w Kru.pl
W KRU oferujemy dedykowany hosting z automatyczną instalacją WordPRess i pakietem możliwości: bardzo szybkimi serwerami LiteSpeed, wydajnymi dyskami NVMe, darmowym certyfikatem Let`s Encrypt, automatycznymi kopiami zapasowymi oraz wsparciem technicznym 24 przez 7 dni w tygodniu. Hosting jest oczywiście bezpieczny i zgodny z RODO oraz tani. Zapraszamy do skorzystania z usług naszych specjalistów: https://www.kru.pl/wordpress.php