DNS Anycast. Czym jest i jak działa

DNS Anycast: czym jest i jak działa?

Nowe rozszerzenia domen powstają w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkownika oraz szybszego ładowania stron. Chodzi o jak najkrótszy czas odpowiedzi serwera oraz zapobieganie wyciekom danych, atakom DDoSphishingowi. Czym jest DNS Anycast i jaką rolę odgrywa? 

DNS nie jest wolne od problemów. DNS to protokół komunikacyjny, który “tłumaczy” nazwy domen na adresy IP. Te ostatnie identyfikują nazwy urządzeń i komputerów w Internecie. Serwery DNS można podzielić na autorytatywne (zajmują się przechowywaniem konfiguracji domen) i serwery DNS rekurencyjne (szukają IP dla danej domeny). 

DNS: jakie problemy można napotkać? 

 • Ataki DDoS, czyli atak na system komputerowy z wielu komputerów jednocześnie w celu blokady i wykradzenia danych 
 • Techniczne awarie serwerów DNS 
 • opóźnienie DNS, tzn. długi czas ładowania. Przyczyną jest fakt, że serwery nazw DNS fizycznie znajdują się z dala od użytkowników bezpośrednio odwiedzających witrynę.   

Co to jest DNS Anycast? 

DNS Anycast jest technologią, która przyspiesza odpowiedzi serwerów, rozpraszając je geograficznie w wielu różnych krajach. Okazuje się, że duża część ruchu na polskich serwerach pochodzi spoza terytorium naszego kraju. Rozproszenie serwerów w taki sposób, aby zmniejszyć odległość między użytkownikiem a serwerem powoduje znaczne skrócenie czasu odpowiedzi, czyli dużo szybsze ładowanie stron internetowych.  

Jak to działa? 

Gdy użytkownik wpisuje adres strony w wyszukiwarkę, zapytanie o domenę jest przekierowywane do najbliższego serwera w zasięgu użytkownika.  

Dlaczego jeszcze warto mieć DNS Anycast? 

 1. Bezpieczeństwo. Ataki DDoS powodują bardzo duże obciążenie serwerów, a w konsekwencji ich sparaliżowanie i awarię. DNS Anycast jest w stanie zwiększać pojemność serwerów, przepustowość oraz odporność na te ataki. Jeśli zaatakowany zostanie serwer w Krakowie, będzie dostępny kolejny, np. w Warszawie, Berlinie, Londynie, etc. Prawdopodobieństwo, że cyberprzestępcy zablokują wszystkie z nich, jest bardzo małe. 
 2. Skalowalność. W przypadku dużego obciążenia serwera, wystarczy wdrożyć jeszcze jeden serwer w potrzebnej lokalizacji. Cały ruch przekierowany zostanie do innych, alternatywnych serwerów. Dzięki redundancji serwerów DNS, usługa jest bardziej dostępna i niezawodna. DNS Anycast jest łatwy w konfiguracji.  
 3. Wydajność. Poprzez zastosowanie DNS Anycast standardowa strefa DNS jest automatycznie skopiowana w 13 punktach dostępowych na całym świecie. Każde zapytanie do strefy DNS jest wysyłane do „najbliższego” serwera w topologii.  
 4. Wpływ na pozycjonowanie i konwersję. Szybsze ładowanie strony zapewnia wyższą pozycję w wyszukiwarce, co z kolei przekłada się na sprzedaż. Zgodnie z badaniami opublikowanymi na hubspocie, 1 sekunda wczytywania strony jest „warta” aż 7% konwersji. Jeśli witryna będzie ładowała się np. przez 3 sekundy, zarobimy średnio o 1/5 mniej pieniędzy.  
   

Bezpieczeństwo domeny w Kru.pl  

Kru.pl to akredytowany rejestrator NASK, EURid oraz członek RIPE NCC, dzięki czemu firma ma możliwość rejestracji domen u tych dostawców bez pośredników. Dysponujemy bardzo wydajnymi dyskami NVMe, a to pozwala zagwarantować płynność działania biznesu. Domena w Kru.pl już od 3 zł, w ofercie ochrona domeny. Domeny i hosting w Kru.pl to tanie i bezpieczne rozwiązanie, również z uwagi na indywidualne podejście do Klienta, lokalizację serwerów w polskim środowisku oraz nasze doświadczenie w branży hostingowej. 

Zapraszamy do Kru.pl: https://www.kru.pl/domeny.php 

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Jak zmienić wersję PHP dla domeny

  PHP to skryptowy język oprogramowania wykorzystywany przede wszystkim do budowania stron internetowych. Wiele lat temu część specjalistów uważała, że stopniowo jego zastosowanie będzie maleć. Tymczasem wygląda to zupełnie odwrotnie – cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Właściciel strony WWW powinien zwrócić uwagę, jaka wersja PHP jest włączona na serwerze dla danej domeny i przeważnie – zmieniać […]

 • Strony www i blogi

  Stwórz stronę internetową z Kru.pl

  Wybierając pakiet Cloud Mikro masz możliwość stworzenia strony internetowej w ciągu kilku minut. Nie musisz znać języków programowania, stronę stworzysz za pomocą kilku kliknięć. Wprowadź swoje zdjęcia, dodaj własne logo. Niech poniesie Cię wyobraźnia. Pakiet Cloud Mikro posiada wbudowany KreatorWWW. Do dyspozycji masz 10GB powierzchni, którą możesz dowolnie wykorzystać (np.: pod skrzynki pocztowe). Szybko i […]

 • Strony www i blogi

  PHP 8.1 – co wprowadzono w nowej wersji PHP?

  Już lata temu przewidywano, że popularność języka PHP będzie z roku na rok coraz mniejsza, a mimo to w dalszym ciągu rządzi on w sieci. Język ten wciąż jest rozwijany, a jego wydajność w dalszym ciągu rośnie. Co jakiś czas wydawane są nowe wersje PHP, które mają na celu zwiększenie jego możliwości, a także poprawić […]