Zakładanie biznesu: jaki rodzaj działalności gospodarczej wybrać?

Jeśli planujesz pracę na własny rachunek, musisz wybrać rodzaj prowadzonej działalności. Wiele zależy od branży, modelu biznesu oraz tego, czy chcesz prowadzić biznes samodzielnie, czy raczej wspólnie z zaufanymi osobami. Sprawdź, które rozwiązanie pasuje do Twoich zawodowych zamierzeń i zacznij działać.

Przedsiębiorca powinien mieć „otwartą głowę” i elastyczne nastawienie. Oprócz wykonywania własnej specjalizacji, musi myśleć o wielu różnorodnych elementach, które składają się na „biznesową układankę”. Jednym z takich fragmentów „puzzli” jest wiedza z zakresu opodatkowania dochodów, finansowania przedsięwzięcia oraz budowania zaplecza finansowego dla własnej firmy. Każda działalność ma własną formę prawną, która wpływa na koszty prowadzenia biznesu, sposób rejestracji oraz rozliczanie się i odpowiedzialność osobistą. Wybór rodzaju działalności wpływa zatem na funkcjonowanie całej firmy. Taką decyzję trzeba podjąć na etapie tworzenia biznesplanu. We wpisie skoncentrujemy się głównie na jednoosobowej działalności.

Rodzaje działalności gospodarczej: zalety i wady

Działalność nierejestrowa.

To tak naprawdę nie jest działalność gospodarcza, a drobna forma zarobkowania i możliwość sprawdzenia się na rynku (tzw. firma na próbę). Nie musisz dokonywać rejestracji w CEIDG. Musisz jednak spełnić warunki:

 • jesteś osobą fizyczną, a przychody z Twojej działalności nie przekraczają w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia – w 2021 jest to 1400 zł,
 • nie prowadziłeś działalności gospodarczej w trakcie ostatnich 60 miesięcy.

Działalność nierejestrowa nie wymaga odprowadzania składek ZUS, odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy i prowadzenia księgowości (wystarczy prosta ewidencja sprzedaży). Musisz jednak dostosować się do przepisów związanych z ochroną konsumentów, takich jak obsługa reklamacji, napraw czy też odstąpienie od umowy (w przypadku pracy w Internecie). Trzeba też prowadzić rejestr sprzedaży.

Jednoosobowa działalność gospodarcza (samozatrudnienie).

Zgodnie z przepisami Ustawy Prawo Przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 roku, to „zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły”. Wiąże się zatem z podjęciem przez właściciela bezpośredniego ryzyka.

Wyróżniki samozatrudnienia

Co jest kluczowe przy tego rodzaju działalności? 

 • cel zarobkowy – nastawienie na zysk,
 • zorganizowany charakter – np. odbywa się w przeznaczonym do tego pomieszczeniu, prowadzone są działy marketingu, administracji, IT etc.
 • wykonywanie w sposób ciągły, czyli czynności i zadania są powtarzalne oraz mają założony wcześniej cel,
 • wykonywana jest we własnym imieniu i wiąże się z podjęciem odpowiedzialności – właściciel odpowiada za firmę, działalność nie jest zarządzana przez zewnętrzną osobę czy organizację.

Jednoosobowa działalność to najprostszy sposób na prowadzenie własnej firmy. Nie trzeba mieć kapitału na start, a rejestracja w CEIDG jest możliwa do zrobienia przez Internet i nic nie kosztuje.

Zalety samozatrudnienia:

 • brak kosztów związanych z założeniem działalności gospodarczej,
 • brak wymogów budowania kapitału przedsiębiorstwa,
 • elastyczność w prowadzeniu (otwieraniu, ale też zawieszaniu i likwidacji działalności gospodarczej),
 • istnieje wybór formy opłacania podatków, można skorzystać z optymalizacji podatkowej,
 • niewysokie koszty obsługi księgowej,
 • ograniczone obowiązki sprawozdawcze.

Wady: 

 • właściciel ponosi odpowiedzialność za zobowiązania (odpowiada całym swoim majątkiem),
 • obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia do ZUS (na początku składka jest preferencyjna, ale potem rośnie, a przedsiębiorca musi zapłacić niezależnie od osiąganych zysków czy też ponoszonych strat,
 • przedsiębiorca musi orientować się w przepisach prawnych związanych z opodatkowaniem. Do wyboru są 3 formy: opodatkowanie na zasadach ogólnych, gdzie istnieje opcja prowadzenia księgowości uproszczonej (gdy przychody z poprzedniego roku nie przekraczają 2 mln euro). Druga metoda rozliczania, to według ryczałtu, a trzecie dotyczy rozliczania zgodnie z kartą podatkową.

Jako przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą jesteś podatnikiem PIT, ale możesz być też podatnikiem VAT. Właściciel ma wyłączne prawo do reprezentowania swojej działalności.

Pozostałe sposoby rozliczania: spółki

W tym artykule jedynie wspomnimy rodzaje spółek:

 1. Spółka cywilna
 2. Spółki kapitałowe: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.
 3. Spółki osobowe: spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna.

Czy czujesz, że ta „biznesowa układanka” Cię przytłacza? Spokojnie, w kolejnym artykule napiszemy, w jaki sposób zarejestrować jednoosobową działalność.

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • cover-5-inspirujacych-kampanii-waletynkowych-ecommerce
  Aktualności

  5 inspirujących kampanii walentynkowych w e-commerce

  Walentynki to idealna okazja do wyrażenia miłości i obdarowania bliskiej osoby wyjątkowymi prezentami. Sklepy online prześcigają się w tworzeniu ciekawych kreacji z okazji Dnia Zakochanych. Jakie są najbardziej inspirujące kampanie walentynkowe w e-commerce? Walentynki to jedno z najważniejszych wydarzeń w handlu online. W USA Dzień Walentego generuje większy dochód niż dzień św. Patryka, Halloween i […]