Kierunki i kursy informatyczne cieszą się dużym powodzeniem, a od jakiegoś czasu zaczęły się nimi interesować również kobiety. Świat nowych technologii przeobraża się i coraz więcej pań ma realny wpływ na rozwój branży, bo aż 63% z nich pracuje przy rozwoju oprogramowania. Kim są kobiety w IT i dlaczego mówi się o tym coraz więcej?
Pierwszymi kobietami w IT, a właściwie programistkami, były: Kay McNulty, Jean Jennings, Betty Snyder, Marlyn Wescoff, Fran Bilas oraz Ruth Lichterman. Pracowały one nad oprogramowaniem jednego z pierwszych komputerów ENIAC w latach 50. w USA. Wtedy praca programisty była pojmowana nieco inaczej niż dziś, chodziło o ręczne kalkulacje, które służyły celom wojskowym, np. obliczaniu trajektorii lotu pocisków dla armii czy też przewidywaniu pogody. Programowanie było wtedy nużącą czynnością i niezbyt dobrze płatną. Eksperci nie przewidzieli, w jakim kierunku pójdzie ta dziedzina IT. Potem, wraz z rozwojem programowania, uznano, że będzie ono bardziej właściwe dla mężczyzn. Niebagatelne znaczenie w tym procesie miały też stereotypy, które pojawiały się w mediach i kulturze. Potem doszła do tego kultura gier komputerowych (która wtedy wymagała umiejętności wpisywania określonych komend), która pogłębiała te dysproporcje.
Branża IT korzystna dla kobiet
Obecnie zdajemy sobie sprawę, że praca w IT nie zależy od płci, ale kompetencji. Te zaś można stale podnosić nie tylko na studiach, ale również na specjalistycznych kursach. Pracy w obszarze IT nie brakuje, a kobiety są do niej również zachęcane, i jak pokazują statystyki, są z niej zadowolone. 72% z nich deklaruje satysfakcję z pracy, również z powodu elastyczności pracy, dobrych zarobków, możliwości rozwoju oraz szansy połączenia jej z innymi obowiązkami. Badania pokazują również, że kobiety odnajdują się w tej pracy ze względu kompetencje oraz dobre umiejętności interpersonalne i wprowadzanie harmonii do zespołów. Najczęściej wykazują również zdolność do poszukiwania wielu możliwych rozwiązań i empatię. To dobrze koegzystuje z kompetencjami i umiejętnościami mężczyzn, którzy często mają jasno wytyczoną ścieżkę działania i nie chcą z niej zbaczać.
Kim są kobiety w IT?
Średnia wieku respondentek pracujących w IT wynosi 29 lat. Mają one wykształcenie ekonomiczne, techniczne, prawnicze oraz humanistyczne. Większość z nich uczy się zawodu poprzez kursy online i praktyki, które pozwalają uzyskać wymagane kompetencje. Zajmują stanowiska:
- Specjalistyczne (76,5%)
- 37,6 proc. z nich pracuje jako software developer
- 19,6 proc. na stanowisku testera oprogramowania.
Na pytanie, jakie wymieniłyby sukcesy na polu IT, kobiety w 2018 odpowiedziały:
- rozwój produktu – ten czynnik wskazało 43% kobiet z korporacji i 57% z MŚP
- zarządzanie zespołem (kolejno 35 i 34%).
Kobiety pracują w IT najczęściej w korporacjach w Warszawie oraz w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście. Wykazują mniejszą chęć do zmiany miejsca zamieszkania niż mężczyźni. Rynek IT stoi zatem otworem przed pracownikami każdej płci i często daje więcej wartości niż praca poza branżą.
Źródła:
Kobiety w IT, raport 2018, SWResearch