Od prostego skryptu dla blogerów aż do najpopularniejszego systemu zarządzania treścią czołowych marek takich jak Ebay, Bata, Evernote, Mercedes-Benz, Niko czy LinkedIn. Historia WordPressa jest imponująca i pełna ciekawostek. Największą zaletą jest jego uniwersalność i prostota, dzięki czemu ten CMS nadaje się dla każdego, kto porusza się w Internecie.
Zgodnie z danymi W3Techs, która zajmuje się analizą rynku IT, w 2019 roku 34,6% stron na świecie pracowało na skrypcie WordPress. Jeśli chodzi o systemy zarządzania treścią, WordPress może się pochwalić przewagą na rynku: 61,4% udziału w rynku na świecie.
Prostota i funkcjonalność
Korzystanie z WordPressa nie wymaga znajomości PHP czy HTML, wszystkie wtyczki i szablony mają preinstalowania. CMS ma również rozbudowany poradnik i społeczność na całym świecie, która chętnie dzieli się wskazówkami i nowościami co do funkcjonowania systemu.
WordPress starszy niż Facebook i Twitter
Pierwsza wersja WordPressa powstała 23 maja 2003 i została oznaczona jako 0.70. Co ciekawe, nie był to projekt zbudowany od zera, ale zmodyfikowana wersja bloga b2/cafelog. Współzałożyciele projektu to Matt Mullenweg i Mike Little, a nazwę wymyśliła ich koleżanka Christine Selleck. Nazwy kolejnych edycji to nazwiska słynnych muzyków jazzowych, ponieważ twórcy WordPressa uwielbiają ten gatunek muzyki.
10 ciekawostek o WordPressie
- WordPress nie ma właściciela ani prezesa. Jest projektem typu open source, który współtworzą developerzy wolontariusze z całego świata. Jedynie znak towarowy WordPress jest zastrzeżony i należy do Fundacji WordPress, którą założył współtwórca, Matt Mullenweg.
- Skrypt jest darmowy i elastyczny. Oznacza to, że można go swobodnie dostosowywać do własnych potrzeb. WordPress jest udostępniany na zasadach licencji GNU GPL, dzięki czemu każdy użytkownik na świecie może go pobierać, modyfikować i używać.
- WordPress oferuje ponad 50 000 darmowych wtyczek, które umożliwiają wyjście poza ramy zwykłej strony. W krótkim czasie WordPress może stać się sklepem internetowym, platformą sprzedażową, atrakcyjną wizualnie stroną i wiele innych. Wystarczy wybór wtyczki, kliknięcie „instaluj” oraz aktywacja.
- WordPress jest napisany w PHP i MySQL, a 20% stron jest napisanych w JavaScript.
- Dzięki WordPressowi powstała nowa gałąź biznesu, która przynosi duże dochody organizacjom. Co roku setki firm i profesjonalistów z całego świata sprzedaje skrypty rozszerzające funkcjonowanie CMS (szablony, wtyczki etc.)
- Używany przez wszystkich: blogerów, małych i średnich przedsiębiorców, korporacje, szkoły, uczelnie, organizacje czy też miasta i rządy państwowe.
- Dostępny niemal w każdym języku. Coraz więcej elementów i narzędzi jest gotowych do pracy w różnych wersjach językowych, charakterystycznych dla danego kraju. Obecnie WordPress jest dostępny aż w 68 językach.
- WordPress doczekał się podobnych, siostrzanych skryptów: to bbPress, BuddyPress i GlotPress. Każdy z nich opiera się na oprogramowaniu wbudowanym w rdzeń WordPress.
- Bezpieczny i stale aktualizowany system. Można ustawić automatyczne lub ręczne aktualizacje w zależności od upodobań użytkownika.
- Dodatkowe opcje zabezpieczenia WordPressa. W pliku wp-config.php znajduje się podstawowa konfiguracja WordPressa. W momencie automatycznej instalacji systemu, jego wartość generuje się samoczynnie. Dlatego wielu użytkowników wcale do niego nie zagląda. Warto wiedzieć, że poprzez ten plik można zmodyfikować wiele parametrów WordPressa, a także rozwiązać różne problemy, np. zwiększyć limit pamięci dla PHP, naprawić uszkodzone tabele w bazie danych.
Hosting WordPress w Kru.pl
Dedykowany hosting z automatyczną instalacją WordPress, domena .pl lub .eu za darmo, certyfikat Let`s Encrypt, zgodność z RODO. Naszym celem jest zapewnienie jak najlepszej wydajności i stabilności hostingu, dlatego działamy na wydajnych dyskach NVMe oraz bardzo szybkich serwerach LiteSpeed, kompatybilnych z Apache. Wykonujemy automatyczne kopie zapasowe, dysponujemy pomocą techniczną 24/7. Zapraszamy do skorzystania z usług: https://www.kru.pl/wordpress.php