Strona niezabezpieczona – dlaczego Chrome tak ją oznaczyło?

Włączasz stronę w przeglądarce Chrome i widzisz komunikat „Niezabezpieczona” obok pola, w którym znajduje się adres? Następnie sprawdzasz ją w Firefox i tym razem dowiadujesz się, że połączenie z witryną nie jest bezpieczne? Sprawdź, co się stało i jak możesz naprawić ten problem.

Strona niezabezpieczona – co się dzieje?

Przeglądarka Chrome zaczęła oznaczać strony jako niezabezpieczone w 2018 roku, od wdrożenia 68. wersji tego oprogramowania. Google chciało w ten sposób zachęcić właścicieli witryn do korzystania z certyfikatu SSL. Co to jest? Jeśli Twoja strona ma poprawnie zainstalowany certyfikat, połączenie z witryną jest szyfrowane. Oznacza to, że przesyłane dane pomiędzy serwisem a urządzeniem użytkownika nie mogą być zmienione ani przejęte. To ważny krok w stronę zwiększenia bezpieczeństwa osób korzystających z sieci. Google długo przygotowywało użytkowników do wdrożenia nowych rozwiązań, ale oczywiście nie wszyscy po nie od razu sięgnęli. Z danych Google’a wynika, że zainteresowanie szyfrowanymi połączeniami rosło dynamiczne nawet przed ogłoszeniem aktualizacji wyszukiwarki Chrome. Zwróć uwagę, że w 2016 roku niewiele ponad 20% stron japońskich korzystało z SSL, ale już w Meksyku było to blisko 50%.

Źródło: https://transparencyreport.google.com/https/overview

A jak sytuacja wygląda obecnie? Otóż według W3techs z szyfrowanego połączenia korzysta ponad 80% stron na całym świecie.

Źródło: https://w3techs.com/technologies/details/ce-httpsdefault

Czy warto korzystać z SSL? Bezdyskusyjnie tak. To czynnik rankingowy wyszukiwarki Google, co oznacza, że jest brany pod uwagę przy ustalaniu pozycji w wynikach. Do tego dochodzi kwestia braku oznaczenia jako niezabezpieczona. Oto inne zalety tego rozwiązania:

 • Pozytywny wpływ na konwersję – jeśli, np. strona sklepu WWW będzie oznaczona jako niezabezpieczona, raczej wątpliwe, aby osiągała wysoką sprzedaż. Zmieni to instalacja certyfikatu.
 • Dbanie o bezpieczeństwo użytkowników – budujesz pozytywny wizerunek w oczach użytkowników korzystających z serwisu.
 • SSL jest rekomendowane przez GIODO – nie jest to powiedziane w proste, ale przepisy wymagają stosowania zabezpieczenia kryptograficznego.

Czy SSL rzeczywiście wpływa na pozycję w Google? Obecnie ciężko w ogóle znaleźć stronę bez SSL, która zajmowałaby wysokie pozycje. Stało się to standardem. Niemniej, jakiś czasu temu, kiedy SSL nie było tak popularne, Ahrefs opublikowało następujący wykres:

Źródło: https://www.poweredbysearch.com/blog/does-your-website-need-ssl-certificate/

Ewidentnie na najwyższych pozycjach znajdowały się strony z zabezpieczeniem. Nie oczekuj jednak, że jeśli włączysz SSL, Twoja witryna zyska nagle dużo wyższe pozycje. Owszem, widoczność może ulec poprawie, ale miej na uwadze, że certyfikat jest obecnie standardem i prawie każda strona WWW korzysta z tego rozwiązania. Jeśli Ty tego nie robisz, pozostajesz w tyle za konkurencją. Dlatego, w przypadku gdy zastanawiasz się, czy SSL w ogóle ma sens, przejdź do działania. To niezbędne!

Strona niezabezpieczona – jak rozwiązać problem?

Jeśli witryna ma zainstalowany certyfikat SSL, jej adres zaczyna się od https:// zamiast http://. W przypadku gdy Chrome wyświetla komunikat niezabezpieczona, to u Ciebie tak nie jest. Żeby rozwiązać problem, zainstaluj certyfikat SSL. Jak podmienić adres i ile to będzie kosztować? W KRU masz bardzo popularny i darmowy Let’s Encrypt. Kiedyś korzystanie z tego rozwiązania było kłopotliwe, ale obecnie Twoim zadaniem jest tylko instalacja, a certyfikat będzie odnawiać się automatycznie. Zastanawiasz się, czy darmowy SSL jest na pewno dobrym wyborem? Nie ma powodów do obaw. Z tego rozwiązania korzysta ponad 300 mln stron na świecie.

Źródło: https://letsencrypt.org/

Możesz również zainwestować w certyfikat komercyjny. W tym przypadku poziom weryfikacji jest wyższy. Przy Let’s Encrypt wystarczy, że aktywujesz SSL w panelu zarządzania usługą hostingową. Jeśli chodzi o komercyjne certyfikaty, wygląda to inaczej. Nawet w przypadku najniższego stopnia walidacji, mianowicie DV (Domain Validation), należy potwierdzić dostęp do e-maila utworzonego w danej domenie. Wystarczy kliknięcie linka wysłanego na ten adres. W OV (Organization Validation) i EV (Extended Validation) weryfikowane są dokumenty firmowe. Jest to potwierdzenie, że dana firma rzeczywiście ma prawa do danej domeny i działa legalnie.

Warto wybrać płatny certyfikat, jeśli prowadzisz instytucję finansową bądź duży sklep i zależy Ci na zapewnieniu jak największego bezpieczeństwa danych. W przypadku gdy zarządzasz blogiem lub stroną informacyjną wystarczy, że skorzystasz z darmowego certyfikatu.

Jak zainstalować Certyfikat SSL w Kru.pl?

Zaloguj się do panelu zarządzania stroną. Następnie wybierz sekcję „Zarządzanie kontami”, a dalej pozycję „Certyfikaty SSL”.

W nowym oknie, które Ci się pojawi, zaznacz opcję Darmowy i automatyczny certyfikat od Let`s Encrypt, a ponadto pozycje, które znajdują się niżej. Dzięki temu szyfrowane będzie również połączenie z serwerem FTP oraz pocztą. Na koniec kliknij „Zapisz” i zabezpieczenie jest włączone. To jednak nie wszystko.

Wymuś przekierowanie na wersję szyfrowaną

W kolejnym kroku musisz wymusić korzystanie z wersji z https://. W tym celu dodaj odpowiedni kod do pliku .htaccess. Plik ten znajdziesz w katalogu głównym strony WWW – tam, gdzie zapisany jest index.php. Możesz to zrobić, korzystając z opcji „Zarządzania plikami”, którą masz w panelu zarządzania. Wystarczy, że odszukasz ten plik i skorzystasz z możliwości edycji. Innym sposobem jest zalogowanie się na serwer przez FTP, pobranie pliku, edycja na dysku, a następnie upload.

Sprawdź: jak zalogować się na konto FTP za pomocą programu FileZilla

Jeśli udało się znaleźć plik .htaccess, umieść na jego początku następujący kod:

<IfModule mod_rewrite.c>

RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTPS} off

RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

</IfModule>

Zapisz zmiany, lub uploaduj plik, jeśli edytujesz po pobraniu pliku na dysk.

Podmień adresu URL w bazie danych

Włączenie SSL to nie wszystko. W dalszym ciągu na Twojej stronie znajdują się adresy w wersji z http:// – w serwisie pozostały wcześniejsze odnośniki. Musisz podmienić adres do wszystkich zasobów – zdjęć, arkuszy stylów, podstron serwisu, aby zaczynały się od https://. Jak to zrobić?

Zdecydowana większość stron bazuje na systemie WordPress, zatem pokażę Ci, jak to wykonać – bez wiedzy technicznej – za pomocą pluginu. Zainstaluj wtyczkę Better Search Replace. Jest popularna, często wybierana i bardzo dobrze oceniana.

Po instalacji znajdziesz ją w panelu administracyjnym systemu WordPress w menu „Narzędzia”.

Przejdź do pluginu. W polu Search for dodaj adres strony z http:// – wtyczka będzie go szukać, a kiedy znajdzie, podmieni na zawartość pola Replace with, czyli adres z https://. Kliknij jedną z widocznych w Select tables nazw, a następnie wybierz kombinację klawiszy CTRL+A, aby zaznaczyć wszystkie. Opcje widoczne poniżej wybierz identycznie, jak widzisz na screenie:

Teraz kliknij „Run Search/Replace” i po chwili zadanie będzie wykonane. Teraz wszystkie adresy WWW na stronie powinny być w wersji szyfrowanej.

Jeśli masz dodaną mapę strony w Google Search Console, zaktualizuj w niej adresy na te z https://. W przypadku gdy zależy Ci na widoczności strony w Google, postaraj się zmienić adresy w linkach zewnętrznych. Jeśli w danym serwisie masz odnośnik, który prowadzi do wersji z http://, podmień go na https://. W momencie, kiedy linki nie prowadzą do strony docelowej tylko przekierowanej, tracą część mocy SEO, tzn. mają mniejszy wpływ na widoczność witryny w Google.

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Jak zmienić wersję PHP dla domeny

  PHP to skryptowy język oprogramowania wykorzystywany przede wszystkim do budowania stron internetowych. Wiele lat temu część specjalistów uważała, że stopniowo jego zastosowanie będzie maleć. Tymczasem wygląda to zupełnie odwrotnie – cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Właściciel strony WWW powinien zwrócić uwagę, jaka wersja PHP jest włączona na serwerze dla danej domeny i przeważnie – zmieniać […]

 • Strony www i blogi

  Stwórz stronę internetową z Kru.pl

  Wybierając pakiet Cloud Mikro masz możliwość stworzenia strony internetowej w ciągu kilku minut. Nie musisz znać języków programowania, stronę stworzysz za pomocą kilku kliknięć. Wprowadź swoje zdjęcia, dodaj własne logo. Niech poniesie Cię wyobraźnia. Pakiet Cloud Mikro posiada wbudowany KreatorWWW. Do dyspozycji masz 10GB powierzchni, którą możesz dowolnie wykorzystać (np.: pod skrzynki pocztowe). Szybko i […]

 • Strony www i blogi

  PHP 8.1 – co wprowadzono w nowej wersji PHP?

  Już lata temu przewidywano, że popularność języka PHP będzie z roku na rok coraz mniejsza, a mimo to w dalszym ciągu rządzi on w sieci. Język ten wciąż jest rozwijany, a jego wydajność w dalszym ciągu rośnie. Co jakiś czas wydawane są nowe wersje PHP, które mają na celu zwiększenie jego możliwości, a także poprawić […]