Rejestracja domen internetowych

Rejestracja własnego adresu strony WWW jest jedynym słusznym krokiem, jeśli chcesz budować markę w sieci. Dzięki temu możesz inwestować w promocję tej domeny – rozwijać jej widoczność w wynikach wyszukiwania Google, umieszczać na materiałach reklamowych i pozyskiwać klientów. Co ważne – pozostanie ona do Twojej dyspozycji do momentu, aż będziesz płacić abonament. To Twoja decyzja, a nie innych podmiotów. Sprawdź, co warto wiedzieć o rejestrowaniu domen internetowych.

Rejestracja domen – o czym warto pamiętać?

W Polsce zdecydowanie najbardziej popularnym rozszerzeniem domen jest .pl. Według danych NASK, w połowie września 2022 roku liczba zarejestrowanych nazw z taką końcówką wynosiła ponad 2,5 mln. Zestawienie uwzględnia również domeny regionalne (np. waw.pl), jak i funkcjonalne (np. net.pl).

Źródło: https://www.dns.pl/statystyki/liczba_aktywnych_nazw_domeny_pl_z_podziałem_na_strefy

Nie jest tak, że wszystkie rozszerzenia możesz rejestrować bez żadnych ograniczeń. One jak najbardziej obowiązują i warto mieć je na uwadze. O czym trzeba pamiętać? Oto ogólne zasady:

 • Nie każde rozszerzenie jest dostępne dla każdego bez ograniczeń. Niektóre końcówki wymagają posiadania siedziby w danym kraju lub części świata, ewentualnie oddziału. Ograniczenia pod tym względem mogą być również inne.
 • Domena .pl może zawierać polskie znaki diakrytyczne, takie jak ę, ą, ż itp. Nie cieszą się one jednak w Polsce bardzo dużą popularnością. Według danych NASK, na koniec II kwartału 2022 roku liczba aktywnych nazw z takimi znakami wynosiła ponad 28,5 tys.
Źródło: https://www.nask.pl/pl/raporty/raporty/5053,RYNEK-NAZW-DOMENY-PL-2022-Q2.html
 • Domena może się składać z maksymalnie 63 znaków – łącznie z rozszerzeniem.
 • Domena może zawierać litery, cyfry i znak łącznika (-).

Ponadto warto mieć świadomość, jakie zasady obowiązują w przypadku rozszerzenia danego kraju. Możliwe, że zarejestrujesz domenę, opłacisz ją, a i tak z niej nie skorzystasz, gdyż nie spełnisz stawianych wymagań. Sprawdźmy, jak to wygląda na przykładzie popularnych domen.

Zasady rejestracji domen .ue

Możliwość rejestracji domeny .eu mają obywatele państw członkowskich UE, a także Islandii, Liechtensteinu oraz Norwegii, niezależnie od miejsca ich zamieszkania. Takie prawo mają również osoby, które stale żyją w tych krajach. Jeśli chodzi o zasady rejestracji domen, to są one następujące:

 • Nazwa może się składać z cyfr, liter od A do Z i łącznika (-).
 • Łącznik nie może się znajdować ani na początku, ani na końcu nazwy.
 • Nazwy domen nie mogą zawierać myślnika (–) na trzeciej (3.) i czwartej (4.) pozycji.

Natomiast w przypadku nazw zawierający znaki diakrytyczne:

 • Można używać m.in. znaków z cyrylicy, alfabetu greckiego i łacińskiego.
 • Nie wolno mieszać znaków z różnych alfabetów jednocześnie.
 • Żadna nazwa domeny nie może rozpoczynać się ani kończyć myślnikiem (–).

Rejestracja tzw. nowych domen

W tym przypadku chodzi o nTLD (ner Top Level Domain). Mając na uwadze coraz większe trudności z dostępnością nazw w popularnych rozszerzeniach, wprowadzono wiele nowych, dosyć specyficznych. Dzięki temu możesz zarejestrować końcówki .pizza, .marketing, .taxi i wiele, wiele innych. Nie cieszą się one bardzo dużą popularnością. Według danych z kwietnia 2022 roku, liczba takich aktywnych domen wynosiła blisko 30 mln. Jeśli chodzi o Polskę, to jest ich zaledwie 30 tys. Natomiast nie ma żadnych ograniczeń pod względem ich rejestracji, poza ogólnymi zasadami dotyczącymi wykorzystanych znaków.

Źródło: https://ntldstats.com/tld

Zasady rejestracji domen narodowych

Do takich domen zaliczamy m.in. .pl czy .de. Chodzi oczywiście o końcówki poszczególnych krajów. W tym przypadku nie obowiązuje swoboda rejestracji, chociaż wszystko zależy od zasad dotyczących danego rozszerzenia. Jeśli zamierzasz rejestrować domenę narodową danego kraju, to najpierw sprawdź, jakie musisz spełnić wymagania. Co więcej, w niektórych przypadkach konieczna może być rejestracja na dłuższy okres niż rok. Oto przykładowe wymagania:

 • .as – to domena Amerykańskich Wysp Samoa. Zarejestrować ją może w zasadzie każdy, ale na okres dwóch lat.
 • .asia – jej rejestracja jest możliwa wtedy, gdy jeden z kontaktów ma związek z nazwą (właściciel, kontakt administracyjny, techniczny lub księgowy) i mieszka na terenie Azji lub Australii i Pacyfiku.
 • .nl – czyli domena Holandii. W jej przypadku potrzebne jest lokalne przedstawicielstwo na terenie tego kraju.

Zasady rejestracji domen gov/gov.pl

Końcówka gov.pl jest dostępna wyłącznie dla instytucji rządowych z USA, które prześlą list autoryzacyjny, przy czym muszą spełniać one określone warunki. W Polsce jej odpowiednikiem jest gov.pl i działa to analogicznie. Zanim dana instytucja zostanie abonentem takiej domeny, najpierw musi być poddana weryfikacji.

Cykl życia domen się różni

Kiedy jesteś już abonentem domeny, to pamiętaj o jej cyklu życia, który w zależności od rozszerzania jest inny. Pilnuj tej kwestii, aby nie stracić adresu. Np. w przypadku rozszerzenia .pl po upływie opłaconego okresu masz jeszcze szansę na dalsze korzystanie z domeny. Przechodzi ona na 30 dni w stan BLOCKED. Wtedy nie działa strona WWW, która się pod nią znajduje, tak samo jak nie są dostępne skrzynki e-mail. Natomiast, jeśli w ciągu tych 30 dni zdecydujesz się na przedłużenie domeny, to wróci ona do Ciebie i będziesz mógł dalej z niej korzystać. Natomiast jeżeli nie uregulujesz opłaty, to adres trafi do puli wolnych adresów i każdy będzie mógł go zarejestrować.

W przypadku końcówek globalnych, takich jak np. .com, .net, .org, .biz, .info, cykl ten wygląda inaczej. Domena po okresie 365 dni użytkowania, w przypadku braku przedłużenia, zmienia status na Grace Period. Wtedy usługi związane z domeną nie działają, ale w dalszym ciągu adres może być do Twojej dyspozycji – masz 35 dni na opłacenie abonamentu. Jeśli tego nie zrobisz, to adres przejdzie w Redemption Period. Przez 30 dni dalej możesz go przedłużyć, ale wiąże się to z dodatkową opłatą. Jeśli i w tym czasie nie dojdzie do przedłużenia adresu, to wtedy wejdzie on w stan Pending Delete, który trwa 5 dni. Potem domena trafi do puli wolnych i każdy będzie mógł ją zarejestrować.

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Jak zmienić wersję PHP dla domeny

  PHP to skryptowy język oprogramowania wykorzystywany przede wszystkim do budowania stron internetowych. Wiele lat temu część specjalistów uważała, że stopniowo jego zastosowanie będzie maleć. Tymczasem wygląda to zupełnie odwrotnie – cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Właściciel strony WWW powinien zwrócić uwagę, jaka wersja PHP jest włączona na serwerze dla danej domeny i przeważnie – zmieniać […]

 • Strony www i blogi

  Stwórz stronę internetową z Kru.pl

  Wybierając pakiet Cloud Mikro masz możliwość stworzenia strony internetowej w ciągu kilku minut. Nie musisz znać języków programowania, stronę stworzysz za pomocą kilku kliknięć. Wprowadź swoje zdjęcia, dodaj własne logo. Niech poniesie Cię wyobraźnia. Pakiet Cloud Mikro posiada wbudowany KreatorWWW. Do dyspozycji masz 10GB powierzchni, którą możesz dowolnie wykorzystać (np.: pod skrzynki pocztowe). Szybko i […]

 • Strony www i blogi

  PHP 8.1 – co wprowadzono w nowej wersji PHP?

  Już lata temu przewidywano, że popularność języka PHP będzie z roku na rok coraz mniejsza, a mimo to w dalszym ciągu rządzi on w sieci. Język ten wciąż jest rozwijany, a jego wydajność w dalszym ciągu rośnie. Co jakiś czas wydawane są nowe wersje PHP, które mają na celu zwiększenie jego możliwości, a także poprawić […]