Registry Lock_ jak to działa_ Przejęcie domeny

.pl Registry Lock: jak to działa? Przejęcie domeny

Czy domenę można przejąć? Oczywiście! Dlatego powstał protokół .pl Registry Lock, który stanowi dodatkową ochronę i bezpieczeństwo, blokując różnego rodzaju operacje. Dzięki temu domena jest w pełni chroniona przed nieuprawnionym hackowaniem.  

Domena internetowa jest adresem strony internetowej, ale też doskonałą wizytówką firmy, na którą pracuje się długo. To dotyczy przedsiębiorstw oraz blogerów, którzy pod swoją domeną prowadzą sklep internetowy, budują wiarygodność jako ekspert, a Klienci mają do nich zaufanie. Niestety częstym procederem jest przejmowanie domeny, czyli jej porwanie.

Do kogo należy domena? 

Wydaje się, że do przedsiębiorcy, jednak właściciel domeny jest tak naprawdę jej Abonentem, ponieważ zawiera umowę z rejestratorem (operatorem usług), od którego kupuje domenę. Operator jest partnerem rejestrującym domenę w imieniu Abonenta w danym rejestrze. Mimo tego Abonent ma pełne prawo zarządzania domeną, może np. zażądać od rejestratora podania kodu AuthInfo, aby przenieść domenę do innego Rejestratora.

Co to jest .pl Registry Lock? 

To rodzaj usługi, zawartej między Naukową i Akademicką Siecią Komputerową (NASK) i Rejestratorem, która sprawia, że domeny są bezpieczne i nie podlegają “przejęciu” w wyniku: 

 • cyberataku 
 • błędu  
 • nieautoryzowanego działania strony trzeciej.

pl. Registry Lock jest dostępna tylko dla adresów aktywowanych u Rejestratora. Usługę aktywuje się na podstawie wniosku Abonenta. Registry Lock działa do momentu wygaśnięcia domeny lub do czasu zdjęcia blokady. Można ją zatem dezaktywować po złożeniu odpowiedniego wniosku. Usługa nie odnawia się automatycznie. 

Co to jest przejęcie domeny? 

Przejęcie (domain name hijacking, czyli kradzież) to nielegalny transfer nazwy domeny dokonywany po przedostaniu się do panelu administracyjnego i pełna kontrola hakera nad wszelkimi funkcjami związanymi z domeną: 

 • Zmiana Abonenta i jego danych, 
 • Zmiana kodu AuthInfo
 • Transfer do innego rejestratora, 
 • Dodanie serwerów nazw do delegacji, 
 • Usunięcie serwerów nazw z delegacji, 
 • Dodanie IP do serwera nazw w delegacji,
 • Usunięcie IP przypisanego do serwera nazw w delegacji.

Po kradzieży domeny hacker najprawdopodobniej przeniesie ją do innego rejestratora. Wtedy będzie ją jeszcze trudniej odzyskać.  

.pl Registry Lock: dla kogo? 

Usługa dodatkowej ochrony domeny jest skierowana głównie do tych abonentów, którym zależy na największym bezpieczeństwie adresów stron oraz stabilności zasobów, czyli do: 

 • Instytucji finansowych
 • Korporacji
 • Dużych przedsiębiorstw i organizacji
 • Branży e-commerce 
 • Podmiotów, które posługują się zastrzeżonymi znakami towarowymi.

.pl Registry Lock: jak wygląda uruchomienie usługi? 

Od momentu złożenia wniosku o aktywację usługi, rejestrator zleca uruchomienie .pl Registry Lock za pomocą wieloetapowej procedury uwierzytelniającej. Ten proces zabezpiecza przed nieuprawnionymi lub przypadkowymi zmianami w panelu administracyjnym oraz przed nieautoryzowanym przejęciem. Aktywacja usługi zostanie potwierdzona wysłaniem maila na adres Abonenta. Od tego momentu można mieć pewność bezpieczeństwa domeny. 

Domeny i hosting w Kru.pl 

Kru.pl jest akredytowanym rejestratorem NASK i EURid, dzięki czemu ma możliwość rejestracji domen u tych dostawców bez pośredników. Domeny u nas to gwarancja:  

 • ceny: prawdopodobnie najtańsze domeny na rynku. 
 • funkcjonalności: zapewniamy wszystkie możliwe funkcje dla domeny, takie jak DNSSEC (dodatkowa ochrona do protokołu DNS) oraz Registry Lock (wzmocnienie ochrony przed przechwyceniem domeny i nieodpowiednim administrowaniem). 

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług: https://www.kru.pl/domeny.php 

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Jak zmienić wersję PHP dla domeny

  PHP to skryptowy język oprogramowania wykorzystywany przede wszystkim do budowania stron internetowych. Wiele lat temu część specjalistów uważała, że stopniowo jego zastosowanie będzie maleć. Tymczasem wygląda to zupełnie odwrotnie – cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Właściciel strony WWW powinien zwrócić uwagę, jaka wersja PHP jest włączona na serwerze dla danej domeny i przeważnie – zmieniać […]

 • Strony www i blogi

  Stwórz stronę internetową z Kru.pl

  Wybierając pakiet Cloud Mikro masz możliwość stworzenia strony internetowej w ciągu kilku minut. Nie musisz znać języków programowania, stronę stworzysz za pomocą kilku kliknięć. Wprowadź swoje zdjęcia, dodaj własne logo. Niech poniesie Cię wyobraźnia. Pakiet Cloud Mikro posiada wbudowany KreatorWWW. Do dyspozycji masz 10GB powierzchni, którą możesz dowolnie wykorzystać (np.: pod skrzynki pocztowe). Szybko i […]

 • Strony www i blogi

  PHP 8.1 – co wprowadzono w nowej wersji PHP?

  Już lata temu przewidywano, że popularność języka PHP będzie z roku na rok coraz mniejsza, a mimo to w dalszym ciągu rządzi on w sieci. Język ten wciąż jest rozwijany, a jego wydajność w dalszym ciągu rośnie. Co jakiś czas wydawane są nowe wersje PHP, które mają na celu zwiększenie jego możliwości, a także poprawić […]