Registry Lock_ jak to działa_ Przejęcie domeny

.pl Registry Lock: jak to działa? Przejęcie domeny

Czy domenę można przejąć? Oczywiście! Dlatego powstał protokół .pl Registry Lock, który stanowi dodatkową ochronę i bezpieczeństwo, blokując różnego rodzaju operacje. Dzięki temu domena jest w pełni chroniona przed nieuprawnionym hackowaniem.  

Domena internetowa jest adresem strony internetowej, ale też doskonałą wizytówką firmy, na którą pracuje się długo. To dotyczy przedsiębiorstw oraz blogerów, którzy pod swoją domeną prowadzą sklep internetowy, budują wiarygodność jako ekspert, a Klienci mają do nich zaufanie. Niestety częstym procederem jest przejmowanie domeny, czyli jej porwanie.

Do kogo należy domena? 

Wydaje się, że do przedsiębiorcy, jednak właściciel domeny jest tak naprawdę jej Abonentem, ponieważ zawiera umowę z rejestratorem (operatorem usług), od którego kupuje domenę. Operator jest partnerem rejestrującym domenę w imieniu Abonenta w danym rejestrze. Mimo tego Abonent ma pełne prawo zarządzania domeną, może np. zażądać od rejestratora podania kodu AuthInfo, aby przenieść domenę do innego Rejestratora.

Co to jest .pl Registry Lock? 

To rodzaj usługi, zawartej między Naukową i Akademicką Siecią Komputerową (NASK) i Rejestratorem, która sprawia, że domeny są bezpieczne i nie podlegają “przejęciu” w wyniku: 

 • cyberataku 
 • błędu  
 • nieautoryzowanego działania strony trzeciej.

pl. Registry Lock jest dostępna tylko dla adresów aktywowanych u Rejestratora. Usługę aktywuje się na podstawie wniosku Abonenta. Registry Lock działa do momentu wygaśnięcia domeny lub do czasu zdjęcia blokady. Można ją zatem dezaktywować po złożeniu odpowiedniego wniosku. Usługa nie odnawia się automatycznie. 

Co to jest przejęcie domeny? 

Przejęcie (domain name hijacking, czyli kradzież) to nielegalny transfer nazwy domeny dokonywany po przedostaniu się do panelu administracyjnego i pełna kontrola hakera nad wszelkimi funkcjami związanymi z domeną: 

 • Zmiana Abonenta i jego danych, 
 • Zmiana kodu AuthInfo
 • Transfer do innego rejestratora, 
 • Dodanie serwerów nazw do delegacji, 
 • Usunięcie serwerów nazw z delegacji, 
 • Dodanie IP do serwera nazw w delegacji,
 • Usunięcie IP przypisanego do serwera nazw w delegacji.

Po kradzieży domeny hacker najprawdopodobniej przeniesie ją do innego rejestratora. Wtedy będzie ją jeszcze trudniej odzyskać.  

.pl Registry Lock: dla kogo? 

Usługa dodatkowej ochrony domeny jest skierowana głównie do tych abonentów, którym zależy na największym bezpieczeństwie adresów stron oraz stabilności zasobów, czyli do: 

 • Instytucji finansowych
 • Korporacji
 • Dużych przedsiębiorstw i organizacji
 • Branży e-commerce 
 • Podmiotów, które posługują się zastrzeżonymi znakami towarowymi.

.pl Registry Lock: jak wygląda uruchomienie usługi? 

Od momentu złożenia wniosku o aktywację usługi, rejestrator zleca uruchomienie .pl Registry Lock za pomocą wieloetapowej procedury uwierzytelniającej. Ten proces zabezpiecza przed nieuprawnionymi lub przypadkowymi zmianami w panelu administracyjnym oraz przed nieautoryzowanym przejęciem. Aktywacja usługi zostanie potwierdzona wysłaniem maila na adres Abonenta. Od tego momentu można mieć pewność bezpieczeństwa domeny. 

Domeny i hosting w Kru.pl 

Kru.pl jest akredytowanym rejestratorem NASK i EURid, dzięki czemu ma możliwość rejestracji domen u tych dostawców bez pośredników. Domeny u nas to gwarancja:  

 • ceny: prawdopodobnie najtańsze domeny na rynku. 
 • funkcjonalności: zapewniamy wszystkie możliwe funkcje dla domeny, takie jak DNSSEC (dodatkowa ochrona do protokołu DNS) oraz Registry Lock (wzmocnienie ochrony przed przechwyceniem domeny i nieodpowiednim administrowaniem). 

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług: https://www.kru.pl/domeny.php 

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Strona WWW dla firmy w internecie – z kreatora czy WordPress?

  W obecnych czasach wiele osób zastanawia się nad rozpoczęciem działalności w sieci. Nic w tym dziwnego, gdyż wiele aspektów życia przenosi się właśnie do świata online. W lipcu 2022 roku w Polsce było zarejestrowanych ponad 54 tys. sklepów internetowych. Coraz częściej używa się stwierdzenia, że wyrastają one jak „grzyby po deszczu”. Jest popyt więc jest […]

 • Strony www i blogi

  O czym należy pamiętać przy rejestracji domen internetowych?

  Zarejestrowanie domeny internetowej jest niezbędnym krokiem do tego, aby usługi danej firmy były widoczne pod jej własnym adresem w internecie. Jak to zrobić? Należy w pierwszej kolejności wybrać nazwę, rozszerzenie i można już budować obecność marki w sieci. Można zrobić to szybko online bez konieczności wychodzenia z domu. Zasady rejestracji domen mogą być różne, a […]

 • Strony www i blogi

  Strona niezabezpieczona – dlaczego Chrome tak ją oznaczyło?

  Włączasz stronę w przeglądarce Chrome i widzisz komunikat „Niezabezpieczona” obok pola, w którym znajduje się adres? Następnie sprawdzasz ją w Firefox i tym razem dowiadujesz się, że połączenie z witryną nie jest bezpieczne? Sprawdź, co się stało i jak możesz naprawić ten problem. Strona niezabezpieczona – co się dzieje? Przeglądarka Chrome zaczęła oznaczać strony jako […]