Przenoszenie WordPress na własny serwer 

Osoba prowadząca bloga zapewne pragnie o tym, aby wyróżniał się on na tle tysięcy innych, które są podobne motywami. W tym celu należy przenieść bloga na własny serwer! Podczas zakładania swojej własnej, pierwszej strony, celuje się w najprostsze sposoby na rozpoczęcie swojej przygody z blogowaniem. Z tego powodu najczęściej wybierany jest WordPress.com. Po rozwinięciu bloga, zauważalne są ograniczenia WP, wtedy pojawia się chęć ulepszenia i rodzi się pytanie „co dalej”? Dobrą odpowiedzią na to pytanie może okazać się przeniesienie strony na własny serwer. Temu bardzo często towarzyszy strach o treści, jakie były publikowane do tej pory. Jednak jeśli wszystkie kroki wykona się poprawnie, nie ma o co się martwić, pozostaje jedynie radość z nowych możliwości, jakie wówczas zyska blog. 

Dlaczego warto postawić na przeniesienie bloga? 

Głównym argumentem, który przemawia za przeniesieniem bloga na własny serwer, jest pełna kontrola nad publikowaną treścią i możliwość instalowania motywów oraz wtyczek. Dodatkowo zyskuje się możliwość modyfikacji ich według własnego uznania. WordPress stawia jednak pewnie ograniczenia, wszystko to ze względu na jego uproszczoną opcje personalizacji wyglądu. Nie daje on także możliwości dodawania wtyczek czy motywów, które pochodzą od zewnętrznych dostawców. Sprawia to, że wiele blog jest prawie że identycznych. 

Jak przenieść bloga

Należy zacząć od wybrania odpowiedniego hosting- serwer. Nie jest to łatwym krokiem, ponieważ wiele firm oferuje miejsce na swoich serwerach i ciężko jest wybrać, która z nich jest najlepsza, jeśli nie posiada się odpowiedniej wiedzy. Zakup domeny, czyli adresu internetowego okazuje się więc być najlepszym rozwiązaniem. Następnie przychodzi pora na instalacje WordPress na nowym serwerze oraz na l eksport bloga. Pojawia się więc pytanie: Jak to zrobić? Wykona się to w kilku krokach: 

1. Po pierwsze należy wejść na WordPress i zalogować się do swojego konta. 

2. Należy w ustawieniach kliknąć „eksportuj” i w tym miejscu pojawia się wybór. Można eksportować wszystkie elementy bądź tylko pojedyncze. Jeśli wyraża się chęć eksportu wszystkich, należy klikać „Export All”.

3. Można pobrać dane bezpośrednio z pliku, w tym celu należy klikać „Download”, który pojawia się w górze ekranu, na zielonym pasku. 

Kolejne kroki przenoszenia strony obywają się już na nowym serwerze. 

4. Trzeba zalogować się do WordPress na serwerze. 

5. Następnie należy wyszukać „Narzędzia”, a znajdują się po lewej stronie. Kolejnym krokiem będzie wybranie opcji z instalacją WordPress i kliknięcie „Zainstaluj teraz”. 

6. Po kliknięciu tego powinien pojawiać się „Uruchom Importer”, należy więc go kliknąć. 

7. Pojawi się wówczas nowe okno, a w nim za pomocą opcji „przeglądaj” należy wybrać plik, który został wcześniej pobrany z WordPress.com. 

8. Jeśli odpowiedni plik został już wybrany, pojawi się opcja „wybierz plik na serwer i zaimportuj go”, należy go oczywiście kliknąć. 

9. Po tej czynności zyskuje się możliwość przypisania postów do nowego lub już istniejącego autora. 

10. I nadchodzi oto długo wyczekiwany krok- gotowe!

Co zrobić po przeniesieniu strony? 

Po przeniesieniu strony pierwszym krokiem powinna być instalacja motywów. Jeśli wyraża się chęć posiadania tego samego motywu, co był nas WordPress.com to bez obaw, można go zainstalować na własnym serwerze. Większość motywów znajdziesz na: https://pl.wordpress.org/themes/. 

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Jak wybrać hosting dla WordPressa

  Działanie Twojej strony WWW w dużej mierze zależy od hostingu. W ramach takiej usługi otrzymujesz powierzchnię na serwerze i inne zasoby, dzięki którym możliwe jest przeglądanie serwisu. Posiadasz stronę opartą na systemie WordPress? Wybierz usługę hostingową, dzięki której Twoja witryna będzie działać szybko i niezawodnie. WordPress – jak wybrać hosting? System CMS WordPress to najpopularniejsze […]

 • Strony www i blogi

  Cykl życia domeny

  Pierwszym krokiem do założenia strony internetowej jest wykupienie domeny i hostingu. Hosting służy do przechowywania danych strony internetowej i elementów, które na niej się znajdują. Domena zaś to jej unikalny adres. Każda domena ma swój cykl życia. Czym dokładnie są domeny i jaki jest cykl życia poszczególnych rodzajów domen? Czym są domeny? Domena jest unikalnym […]

 • Strony www i blogi

  Domena .eu – dlaczego warto ją mieć i do czego się przyda w biznesie?

  Dziś żaden biznes nie istnieje bez strony internetowej. To wizytówka firmy, która przedstawia ją klientom i umożliwia kontakt czy zamówienie produktów bądź usług. Podstawowym działaniem, które należy podjąć, by założyć stronę internetową, jest zakup domeny. Do wyboru są ich różne rodzaje – krajowe, globalne czy domena europejska. Domena .eu jeszcze do całkiem niedawna była zarezerwowana […]