Przenoszenie WordPress na własny serwer 

Osoba prowadząca bloga zapewne pragnie o tym, aby wyróżniał się on na tle tysięcy innych, które są podobne motywami. W tym celu należy przenieść bloga na własny serwer! Podczas zakładania swojej własnej, pierwszej strony, celuje się w najprostsze sposoby na rozpoczęcie swojej przygody z blogowaniem. Z tego powodu najczęściej wybierany jest WordPress.com. Po rozwinięciu bloga, zauważalne są ograniczenia WP, wtedy pojawia się chęć ulepszenia i rodzi się pytanie „co dalej”? Dobrą odpowiedzią na to pytanie może okazać się przeniesienie strony na własny serwer. Temu bardzo często towarzyszy strach o treści, jakie były publikowane do tej pory. Jednak jeśli wszystkie kroki wykona się poprawnie, nie ma o co się martwić, pozostaje jedynie radość z nowych możliwości, jakie wówczas zyska blog. 

Dlaczego warto postawić na przeniesienie bloga? 

Głównym argumentem, który przemawia za przeniesieniem bloga na własny serwer, jest pełna kontrola nad publikowaną treścią i możliwość instalowania motywów oraz wtyczek. Dodatkowo zyskuje się możliwość modyfikacji ich według własnego uznania. WordPress stawia jednak pewnie ograniczenia, wszystko to ze względu na jego uproszczoną opcje personalizacji wyglądu. Nie daje on także możliwości dodawania wtyczek czy motywów, które pochodzą od zewnętrznych dostawców. Sprawia to, że wiele blog jest prawie że identycznych. 

Jak przenieść bloga

Należy zacząć od wybrania odpowiedniego hosting- serwer. Nie jest to łatwym krokiem, ponieważ wiele firm oferuje miejsce na swoich serwerach i ciężko jest wybrać, która z nich jest najlepsza, jeśli nie posiada się odpowiedniej wiedzy. Zakup domeny, czyli adresu internetowego okazuje się więc być najlepszym rozwiązaniem. Następnie przychodzi pora na instalacje WordPress na nowym serwerze oraz na l eksport bloga. Pojawia się więc pytanie: Jak to zrobić? Wykona się to w kilku krokach: 

1. Po pierwsze należy wejść na WordPress i zalogować się do swojego konta. 

2. Należy w ustawieniach kliknąć „eksportuj” i w tym miejscu pojawia się wybór. Można eksportować wszystkie elementy bądź tylko pojedyncze. Jeśli wyraża się chęć eksportu wszystkich, należy klikać „Export All”.

3. Można pobrać dane bezpośrednio z pliku, w tym celu należy klikać „Download”, który pojawia się w górze ekranu, na zielonym pasku. 

Kolejne kroki przenoszenia strony obywają się już na nowym serwerze. 

4. Trzeba zalogować się do WordPress na serwerze. 

5. Następnie należy wyszukać „Narzędzia”, a znajdują się po lewej stronie. Kolejnym krokiem będzie wybranie opcji z instalacją WordPress i kliknięcie „Zainstaluj teraz”. 

6. Po kliknięciu tego powinien pojawiać się „Uruchom Importer”, należy więc go kliknąć. 

7. Pojawi się wówczas nowe okno, a w nim za pomocą opcji „przeglądaj” należy wybrać plik, który został wcześniej pobrany z WordPress.com. 

8. Jeśli odpowiedni plik został już wybrany, pojawi się opcja „wybierz plik na serwer i zaimportuj go”, należy go oczywiście kliknąć. 

9. Po tej czynności zyskuje się możliwość przypisania postów do nowego lub już istniejącego autora. 

10. I nadchodzi oto długo wyczekiwany krok- gotowe!

Co zrobić po przeniesieniu strony? 

Po przeniesieniu strony pierwszym krokiem powinna być instalacja motywów. Jeśli wyraża się chęć posiadania tego samego motywu, co był nas WordPress.com to bez obaw, można go zainstalować na własnym serwerze. Większość motywów znajdziesz na: https://pl.wordpress.org/themes/. 

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Jak zmienić wersję PHP dla domeny

  PHP to skryptowy język oprogramowania wykorzystywany przede wszystkim do budowania stron internetowych. Wiele lat temu część specjalistów uważała, że stopniowo jego zastosowanie będzie maleć. Tymczasem wygląda to zupełnie odwrotnie – cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Właściciel strony WWW powinien zwrócić uwagę, jaka wersja PHP jest włączona na serwerze dla danej domeny i przeważnie – zmieniać […]

 • Strony www i blogi

  Stwórz stronę internetową z Kru.pl

  Wybierając pakiet Cloud Mikro masz możliwość stworzenia strony internetowej w ciągu kilku minut. Nie musisz znać języków programowania, stronę stworzysz za pomocą kilku kliknięć. Wprowadź swoje zdjęcia, dodaj własne logo. Niech poniesie Cię wyobraźnia. Pakiet Cloud Mikro posiada wbudowany KreatorWWW. Do dyspozycji masz 10GB powierzchni, którą możesz dowolnie wykorzystać (np.: pod skrzynki pocztowe). Szybko i […]

 • Strony www i blogi

  PHP 8.1 – co wprowadzono w nowej wersji PHP?

  Już lata temu przewidywano, że popularność języka PHP będzie z roku na rok coraz mniejsza, a mimo to w dalszym ciągu rządzi on w sieci. Język ten wciąż jest rozwijany, a jego wydajność w dalszym ciągu rośnie. Co jakiś czas wydawane są nowe wersje PHP, które mają na celu zwiększenie jego możliwości, a także poprawić […]