O czym należy pamiętać przy rejestracji domen internetowych?

Zarejestrowanie domeny internetowej jest niezbędnym krokiem do tego, aby usługi danej firmy były widoczne pod jej własnym adresem w internecie. Jak to zrobić? Należy w pierwszej kolejności wybrać nazwę, rozszerzenie i można już budować obecność marki w sieci. Można zrobić to szybko online bez konieczności wychodzenia z domu. Zasady rejestracji domen mogą być różne, a zależą one od wymogów rejestru. Jak wygląda proces rejestracji domeny? O czym należy pamiętać?

Domena internetowa – czym ona jest?

Domena internetowa jest niepowtarzalnym adresem, za pomocą którego można wskazać daną stronę w internecie. Domena internetowa jest więc swego rodzaju wirtualną siedzibą firmy. Pozwala ona na złożenie adresu e-mail w firmowej domenie. Jest to odpowiednik adresu IP, składający się z unikalnej nazwy i rozszerzenia. Jeśli chodzi o rozszerzenie, to przy rejestracji domen ma się do wyboru kilka ich typów. Wyróżniane są domeny: krajowe, globalne, IDN, czy domeny nowe.

Jakie są zasady rejestracji domen internetowych?

Aby usługi firmy były widoczne pod danym adresem WWW, najpierw należy zarejestrować domenę internetową. Po zakończeniu i opłaceniu wszystkich czynności rejestracyjnych, użytkownik staje się abonentem domeny na określony czas. Domenę można zarejestrować bezpośrednio w Rejestrze domen internetowych, bądź u Rejestratora, jakim jest Kru.pl. Dla nazw domen stawiane są odpowiednie wymogi. Są one warunkami, po spełnieniu których można stać się abonentem danej domeny. Jakie są więc wymogi?

Jakie są wymogi dla rejestracji domen internetowych?

Jest pewna wspólna baza wytycznych, dotycząca wszystkich kategorii domen. Aby więc zarejestrować domenę, należy pamiętać o:

– Nazwie- może składać się wyłącznie z liter, cyfr i znaku ‘-„”

– Długości nazwy- nie może ona przekraczać 63 znaków.

Jakie są wymogi dla rejestracji domen globalnych?

Domeny globalne inaczej nazywane są domenami gTLD, z ang. generic Top Level Domain. Są to domeny najwyższego poziomu, wśród nich wyróżniane są:

– com.,

– org.,

– edu.,

– net.,

– info.,

– biz.,

– gov.,

– mil.

Kto może dokonać rejestracji domen globalnych? Może to zrobić zarówno osoba prywatna jak i fizyczna. Jednak poszczególne z nich wiążą się z pewnymi wymogami.

Domena eu. może być zarejestrowana jedynie przez osobę czy podmiot, który jest związany z tym rynkiem. Osoba fizyczna, aby móc zarejestrować adres w domenie europejskiej, musi zamieszkiwać jedno z państw członkowskich Unii Europejskiej, Islandię, Lichtenstein lub Norwegię, lub być obywatelem jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub jednego z tych trzech wcześniej wymienionych.

Jeśli chodzi o firmę, to podmiot musi być reprezentowany przez organizację, lub firmę, mającą siedzibę w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej, w Islandii, Lichtensteinie albo w Norwegii.

Domena internetowa gov. może być rejestrowana tylko poprzez instytucje rządowe USA. Odpowiednikiem amerykańskiej domeny jest w Polsce gov.pl., która także może być rejestrowana tylko poprzez uprawnione do tego instytucje państwowe. Oznacza to, że ta domena nie jest ogólnodostępna i dopiero po weryfikacji, można stać się jej abonentem.

Wymogi dla rejestracji domen narodowych

Domeny narodowe to inaczej domeny zwane ccTLD, z ang. country Top Level Domain. Są to więc rozszerzenia, które przypisuje się do danego kraju. Warunki rejestracji dla danej domeny krajowej, zależą od wymogów poszczególnych Rejestrów. Zasady mogą się więc różnić w zależności od tego, który rodzaj rozszerzenia się wybierze.

Wymogi dla rejestracji nowych domen

Domeny nowe, to inaczej domeny nTLD, z ang. ner Top Level Domain. Jest to kategoria rozszerzeń, która definiuje branżę, bądź obszar, którego dotyczą. Najpopularniejszymi domenami nTLD są:

– xyz,

– online,

– top.

Wymogi rejestracji nowych domen są wymogami standardowymi i nie trzeba spełniać dodatkowych wytycznych.

Nasza oferta

Wielu przedsiębiorców napotyka się na pewien problem u największych polskich dostawców- cenę ich usług. Nierzadko oszacowanie kosztów z wyprzedzeniem za hosting czy domenę okazuje się niemożliwe. Nasze podejście do klienta jest jednak całkowicie inne, gdyż na samym początku współpracy informujemy klienta o wszyskich kosztach, jakie poniesie bez żadnych kruczków. Nasza oferta charakteryzuje się przejrzystością oraz prostotą, a skierowana jest do:

– mikro przedsiębiorstw

– Małych przedsiębiorstw

– Średnich przedsiębiorstw

Kru.pl – nasze domeny

Z racji tego, że jesteśmy akredytowanym rejestratorem NASK oraz EURid, posiadamy możliwość obsługiwania domen polskich ale również europejskich. Pozostałe domeny obsługiwane są przez naszych partnerów. Koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą https://kru.pl/domeny.php .

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Jak zmienić wersję PHP dla domeny

  PHP to skryptowy język oprogramowania wykorzystywany przede wszystkim do budowania stron internetowych. Wiele lat temu część specjalistów uważała, że stopniowo jego zastosowanie będzie maleć. Tymczasem wygląda to zupełnie odwrotnie – cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Właściciel strony WWW powinien zwrócić uwagę, jaka wersja PHP jest włączona na serwerze dla danej domeny i przeważnie – zmieniać […]

 • Strony www i blogi

  Stwórz stronę internetową z Kru.pl

  Wybierając pakiet Cloud Mikro masz możliwość stworzenia strony internetowej w ciągu kilku minut. Nie musisz znać języków programowania, stronę stworzysz za pomocą kilku kliknięć. Wprowadź swoje zdjęcia, dodaj własne logo. Niech poniesie Cię wyobraźnia. Pakiet Cloud Mikro posiada wbudowany KreatorWWW. Do dyspozycji masz 10GB powierzchni, którą możesz dowolnie wykorzystać (np.: pod skrzynki pocztowe). Szybko i […]

 • Strony www i blogi

  PHP 8.1 – co wprowadzono w nowej wersji PHP?

  Już lata temu przewidywano, że popularność języka PHP będzie z roku na rok coraz mniejsza, a mimo to w dalszym ciągu rządzi on w sieci. Język ten wciąż jest rozwijany, a jego wydajność w dalszym ciągu rośnie. Co jakiś czas wydawane są nowe wersje PHP, które mają na celu zwiększenie jego możliwości, a także poprawić […]