Jak wybrać hosting dla WordPressa

Działanie Twojej strony WWW w dużej mierze zależy od hostingu. W ramach takiej usługi otrzymujesz powierzchnię na serwerze i inne zasoby, dzięki którym możliwe jest przeglądanie serwisu. Posiadasz stronę opartą na systemie WordPress? Wybierz usługę hostingową, dzięki której Twoja witryna będzie działać szybko i niezawodnie.

WordPress – jak wybrać hosting?

System CMS WordPress to najpopularniejsze takie rozwiązanie na świecie. Według danych w3techs.com z listopada 2022 roku, korzysta z niego 43% stron, a blisko 64%, jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie witryny, które bazują na CMS-ie.

Źródło: https://w3techs.com/

Ze względu na duże zainteresowanie tym oprogramowaniem, przygotowaliśmy usługę serwerową zoptymalizowaną pod nie. Nasz hosting WordPress możesz testować za darmo przez 14 dni, bez żadnych zobowiązań. Dlaczego warto wybrać usługę zoptymalizowaną pod WP? Na co zwrócić uwagę, szukając hostingu?

Dyski SSD NVM-e

Nie stawiaj na wolne dyski HDD. Wprawdzie taki wybór wiąże się najczęściej z dostępnością dużej powierzchni serwerowej, ale nie to jest najważniejsze. Szybsze są dyski SSD, ale jest jeszcze lepsze rozwiązanie. SSD NVM-e to skrótowiec od Non-Volatile Memory Express. Dyski te zapewniają bardzo szybki przesył danych. Różnice w stosunku do HDD są ogromne. Zerknij na poniższy wykres.

Źródło: https://www.atpinc.com/blog/nvme-vs-sata-ssd-pcie-interface

Najnowsza wersja PHP

Już lata temu często można się było spotkać z opinią, że język PHP będzie powoli znikać z rynku. Tymczasem jest rozwijany i bardzo popularny – m.in. dzięki systemowi WordPress. Co trochę pojawiają się nowe wersje tego rozwiązania, a hosting powinien umożliwiać włącznie najnowszej wersji. Dlaczego? Gdyż eliminuje ona błędy poprzednich, jest najczęściej bardziej wydajna i przekłada się na szybkość działania strony. Jaka jest najnowsza odsłona? To sprawdzisz tutaj: https://www.php.net/supported-versions.php.

Źródło: https://www.php.net/supported-versions.php

Pamiętaj, że nie zawsze włączenie najnowszej wersji jest dobrym krokiem. Możliwe, że wtyczki, z których korzystasz, jeszcze jej nie obsługują. Jeśli coś nie będzie działać, to po prostu przejdziesz na poprzednią wersję. Jaka jest różnica w wydajności? Zerknij na poniższy wykres, który prezentuje liczbę obsłużonych zapytań na sekundę. Im wyższa wersja, tym lepszy wynik.

Źródło: https://www.google.pl/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fkinsta.com%2Fblog%2Fphp-benchmarks%2F&psig=AOvVaw1rLYCY0HFjSB-zOhO9K978&ust=1670679986229000&source=images&cd=vfe&ved=2ahUKEwjW3ZWK1uz7AhUy-YUKHVBVCpgQjhx6BAgAEAs

Wsparcie dla HTTP/2 i HTTP/3

HTTP to skrótowiec od Hypertext Transfer Protocol. Jest to protokół, który umożliwia przesyłanie danych do sieci WWW. Dotąd pojawiło się kilka jego wersji, z których najnowszą jest HTTP/3. W dalszym ciągu możesz znaleźć na rynku firmy, które obsługują nawet wydania wyłącznie poniżej HTTP/2, co negatywnie przekłada się na wydajność. Aktualnie z HTTP/3 korzysta około 25% użytkowników – to rozwiązanie, które dopiero buduje popularność. Widać to na poniższym wykresie.

Źródło: https://w3techs.com/technologies/details/ce-http3

Jak duże są różnice pod względem szybkości ładowania? Zrób ten test: http://www.http2demo.io/, a zobaczysz, jaka jest różnica w zależności od wersji protokołu. HTTP/2 osiągnęło 3 razy lepszy wynik.

Źródło: http://www.http2demo.io/

Dostęp do SSH

To opcja, która przyda się głównie zaawansowanym. Dzięki dostępowi do SSH możesz wykonywać operacje na serwerze za pomocą linii komend. Nie musisz pobierać plików na dysk, żeby wprowadzić zmiany. To duże ułatwienie, szczególnie wtedy, gdy zarządzasz wieloma stronami opartymi na systemie WordPress. Możesz dzięki temu jednym poleceniem zaktualizować pluginy we wszystkich witrynach na tym serwerze. Zalety tego rozwiązania docenisz również jako właściciel jednej strony, ale najpierw musisz opanować komendy.

Transfer

Najlepiej, jeśli nie obowiązują pod tym względem ograniczenia. To jednak nie oznacza, że na małym koncie hostingowym możesz założyć ogromny portal internetowy odwiedzany przez 100 tys. użytkowników dziennie. Pamiętaj o innych limitach, które obowiązują na serwerze współdzielonym. Chodzi tutaj m.in. o dotyczące procesora, pamięci RAM czy liczby zapytań do bazy danych. Kiedy zaczniesz się zbliżać do limitów lub je przekraczać, to dostaniesz powiadomienie. To znak, że musisz albo zoptymalizować skrypty w serwisie, albo zdecydować się na pakiet, który obejmuje większe zasoby. 

Redis

Redis to baza danych typu NOSQL, dzięki której możesz przyśpieszyć ładowania strony opartej na WordPress i innych systemach. Dzięki temu rozwiązaniu dane są zapisywane w pamięci RAM i odpowiedź na zapytanie użytkownika nie wymaga dostępu do plików, które są na dysku. Efekt? Większa szybkość. Oczywiście są również konkurencyjne rozwiązania, ale Redis wyróżnia się na ich tle wydajnością. Dowód widzisz na poniższym wykresie.

Darmowe certyfikaty SSL

Dzięki SSL połączenie między stroną a urządzeniem użytkownika jest szyfrowane. Oznacza to, że przesyłane dane nie mogą być przejęte ani zmienione. Możesz skorzystać z płatnej wersji rozwiązania lub darmowej, takiej jak Let’s Encrypt. Korzysta z niego około 300 mln stron. Warto, żeby hosting umożliwiał włączenie darmowego SSL. Płatnych używają głównie instytucje finansowe, duże sklepy czy witryny rządowe.

Skanery antywirusowe

Popularność systemu WordPress z jednej strony przekłada się na zainteresowanie korzystaniem z tego systemu, ale z drugiej jest on najczęstszym celem ataku internetowych przestępców. Nie oznacza to, że coś na pewno przytrafi Twojej stronie. Aktualizuj wtyczki, motywy, sam system, a także korzystaj z hostingu, który zapewnia solidne zabezpieczenia. Jednym z nich jest Imunify360, czyli rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji, które chroni serwery przed infekcjami.

Kopie zapasowe

Firma hostingowa wykonuje kopie z określoną częstością i utrzymuje przez dany czas. Im starszy backup jest dostępny, tym lepiej. Dzięki temu możesz łatwo przywrócić wersję strony np. sprzed 7 dni. Warto, by z jednego dnia dostępna była nie tylko jedna kopia. To szczególnie istotne w przypadku serwisów, w których bardzo dużo się dzieje i w ciągu kilku godzin dochodzi sporo contentu.

Brak limitów

Na hostingu muszą obowiązywać limity, ale im jest ich mniej, tym lepiej. Ważne, aby nie ograniczały Cię w prowadzeniu stron. Nie warto stawiać na serwer, na którym możesz mieć tylko jedną witrynę. Kiedy założysz tę pierwszą, szybko pojawią się pomysły na kolejne. Nie musisz od razu kupować nowej usługi, skoro zasoby są wystarczające dla większej liczby serwisów. Zwróć uwagę na limity baz danych, kont FTP, plików, wiadomości e-mail na dzień i inne. Informacje na ten temat nie zawsze są zamieszczone w ogólnym opisie oferty, więc zapoznaj się ze szczegółami lub dopytaj o nie administratorów.

Hosting WordPress – dlaczego warto?

Wybór oferty zoptymalizowanej pod system WordPress to słuszny krok. Dzięki temu Twoja strona będzie działać szybciej i niezawodnie. To ważne dla użytkowników i ma wpływ na konwersję. Szybkość ładowania jest również jednym z czynników, które mają znaczenie dla widoczności w Google.

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Jak zmienić wersję PHP dla domeny

  PHP to skryptowy język oprogramowania wykorzystywany przede wszystkim do budowania stron internetowych. Wiele lat temu część specjalistów uważała, że stopniowo jego zastosowanie będzie maleć. Tymczasem wygląda to zupełnie odwrotnie – cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Właściciel strony WWW powinien zwrócić uwagę, jaka wersja PHP jest włączona na serwerze dla danej domeny i przeważnie – zmieniać […]

 • Strony www i blogi

  Stwórz stronę internetową z Kru.pl

  Wybierając pakiet Cloud Mikro masz możliwość stworzenia strony internetowej w ciągu kilku minut. Nie musisz znać języków programowania, stronę stworzysz za pomocą kilku kliknięć. Wprowadź swoje zdjęcia, dodaj własne logo. Niech poniesie Cię wyobraźnia. Pakiet Cloud Mikro posiada wbudowany KreatorWWW. Do dyspozycji masz 10GB powierzchni, którą możesz dowolnie wykorzystać (np.: pod skrzynki pocztowe). Szybko i […]

 • Strony www i blogi

  PHP 8.1 – co wprowadzono w nowej wersji PHP?

  Już lata temu przewidywano, że popularność języka PHP będzie z roku na rok coraz mniejsza, a mimo to w dalszym ciągu rządzi on w sieci. Język ten wciąż jest rozwijany, a jego wydajność w dalszym ciągu rośnie. Co jakiś czas wydawane są nowe wersje PHP, które mają na celu zwiększenie jego możliwości, a także poprawić […]