Hosting WordPress – czym jest i dlaczego jest potrzebny?

Prowadzisz stronę, bazującą na najpopularniejszym na świecie systemie CMS –WordPress? Zatem do dyspozycji masz ogrom wtyczek, szablonów i rozwiązanie, które wciąż jest rozwijane. Wpływ na to, czy Twoja witryna będzie działać szybko i niezawodnie ma jednak wpływ nie tylko system CMS – znaczenie mają również inne czynniki, a w tym hosting. Z tego powodu warto, abyś postawił na usługę, która jest zoptymalizowana pod ten system. Sprawdź, dlaczego powinieneś postawić na hosting WordPress.

Hosting WordPress – co to jest?

Każdy system CMS ma pewne wymagania serwerowe. Najczęściej są one małe, ale to nie oznacza, że powinniśmy się ograniczać jedynie do hostingu o podstawowych parametrach i rozwiązaniach, które są dalekie od tych, dostępnych obecnie. Analogicznie wygląda to w przypadku usługi odpowiedniej dla systemu WordPress. Możesz wybrać hosting, który oferuje wszystko, co niezbędne, aby witryna działała szybko i niezawodnie – jest zoptymalizowany pod tego CMS-a. To nie oznacza, że witryny oparte na innym systemie nie będą na nim działać zgodnie z oczekiwaniami – prawdopodobnie tak będzie.

Hosting WordPress – dlaczego jest potrzebny?

Wybór takiej usługi jest uzasadniony z wielu powodów, ale przede wszystkim dlatego, że powinno Ci zależeć na zapewnieniu odbiorcom szybko ładującego się serwisu, który działa niezawodnie. To czynniki, które mają wpływ na konwersję, przychody, reputację Twojej marki i wiele innych kwestii. Dlatego, jeśli prowadzisz stronę opartą na systemie WordPress, to koniecznie weź pod uwagę zakup hostingu, który jest zoptymalizowany pod ten CMS. Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę.

Dyski SSD NVMe

Firma hostingowa może korzystać z dysków HDD, dużo szybszych SSD lub najszybszych SSD NVMe. Najlepiej, aby hosting WordPress był wyposażony właśnie w ostatnie z wymienionych. NVMe to skrót od non-volatile memory Express. To standard, który powstał po to, aby przyspieszyć działanie dysków SSD. Charakteryzuje się on dużo większą prędkością odczytu i zapisu od pozostałych rodzajów dysków. Dowody? Zerknij na poniższe wyniki testu – zdecydowanie najlepsze osiągnął dysk SSD NVMe.

Rysunek 1 https://voltcave.com/ssd-vs-hdd/

Zwróć również uwagę na to, na jakich dyskach zapisywane są poszczególne dane. Może być tak, że pliki strony znajdują się na SSD NVMe, natomiast baza danych na HDD. W optymalnym scenariuszu powinny być zapisane na szybkich dyskach NVMe.

Transfer danych

Za każdym razem, kiedy ktoś odwiedza Twój serwis, pobiera z niego pliki albo wgrywasz dane na serwer, wykorzystywana jest część transferu, który masz do dyspozycji. Najlepiej, aby Twój hosting WordPress nie ograniczał Cię pod tym względem. Pamiętaj jednak, że brak limitów transferu nie oznacza, że możesz na najtańszym koncie prowadzić stronę odwiedzaną przez dziesiątki tysięcy internautów dziennie. Możesz wówczas przekroczyć inne ograniczenia np. obciążenie procesora czy pamięci RAM.

Ile transferu potrzebuje Twoja strona? Skorzystaj z tego narzędzia. Podaj tam adres Twojego serwisu albo strony podobnej do tej, którą chcesz założyć. Uzyskasz wtedy informację o tym, ile MB „waży” Twoja strona. Załóżmy, że każdy internauta średnio odwiedzi 3 podstrony witryny, więc pomnóż uzyskany wynik przez tyle i wtedy masz otrzymasz zużycie transferu w czasie jednych odwiedzin. Następnie pomnóż wynik przez prognozowany ruch, a dowiesz się, ile orientacyjnie potrzebujesz transferu miesięcznie.

Rysunek 2 https://www.coderduck.com/page-size-checker/output

Dostęp SSH

To opcja, która się przyda przede wszystkim zaawansowanym użytkownikom. Dzięki dostępowi do SSH możesz wykonywać przeróżne operacje na serwerze bez konieczności pobierania plików na dysk i edytowania ich właśnie tam. Mając możliwość korzystania z tego protokołu komunikacyjnego, masz również opcję korzystania z WP_CLI, czyli narzędzia, które umożliwia Ci operowanie na skrypcie WordPress za pomocą linii komend. Co Ci to daje w praktyce? Otóż to rozwiązanie, które przyda się nawet wtedy, gdy masz tylko jedną stronę, ale szczególnie korzyści odczuje ten, kto ma ich wiele. Wyobraź sobie, że możesz jednym poleceniem zaktualizować wszystkie wtyczki na wielu stronach. To cenna opcja.

Certyfikat SSL bez dodatkowych opłat

Korzystanie przez strony z szyfrowanego połączenia to obecnie standard na rynku i sygnał wskazujący na to, że dbasz o bezpieczeństwo użytkowników Twojej strony. Nie musisz płacić za certyfikat SSL – w ramach hostingu WordPress powinieneś mieć możliwość zainstalowania darmowego Let’s Encrypt – to najpopularniejszy z darmowych SSL-i. Po co Ci to? Dzięki temu połączenie pomiędzy stroną, a urządzeniem internauty jest szyfrowane – przesyłane dane nie mogą być zmienione ani przejęte przez nieupoważnione do tego osoby.

Czy rzeczywiście SSL to standard? Zdecydowanie tak. Zerknij na poniższy wykres. Widzisz na nim odsetek stron wczytanych przez https w zależności od platformy w przeglądarce Chrome.

Rysunek 3 https://transparencyreport.google.com/https/overview

Skaner antywirusowy

Popularność systemu WordPress powoduje, że jest on częstym celem ataków hackerskich. O ile sam CMS jest wolny od błędów i są one wykrywane bardzo rzadko, to jednak przydarzają się w przypadku wtyczek i motywów. Aby ograniczyć ryzyko włamań na serwer, powinien być na nim wykorzystywany skaner antywirusowy/anatymalware, taki jak Immunify360. Jest to kompleksowe zabezpieczenie przed atakami różnego typu, a przede wszystkim – skuteczne

Procesy PHP, ilość pamięci RAM i inne

Usługa hostingowa daje Ci do dyspozycji określone zasoby, które jednak są limitowane. Dotyczy to również procesów PHP – w ramach oferty może być wykonywana określona liczba zadań jednocześnie. Im więcej, tym lepiej, natomiast liczbą, która powinna być wystarczająca dla wielu serwisów wynosi 10.

Zwróć również uwagę na parametr memory_limit, czyli limit pamięci dla jednego procesu PHP. W tym przypadku rozsądne minimum wynosi 128 MB.

Zabezpieczenia poczty

SPF, DKIM i DMARC to zabezpieczenia, które chronią użytkowników poczty elektronicznej przed podszywaniem się przez osoby trzecie pod ich adresy e-mail. Ta metoda jest często wykorzystywanym przez internetowych przestępców sposobem na wyłudzanie danych czy też nawet doprowadzenie do oszustwa lub kradzieży pieniędzy.

Wybór wersji PHP

Hosting WordPress powinien dawać możliwość wyboru wersji PHP – powinno być ich kilka, a wśród nich ostatnie wydania. Nie zawsze chodzi tutaj o wersję najnowszą, gdyż mogą z nią nie współpracować choćby niektóre pluginy. 

Warto sprawdzić, jakie wersje interpretera PHP są zainstalowane na serwerze. W najnowszych wersjach eliminowane są błędy poprzednich, a także wprowadzane są rozwiązania, które mają poprawić szybkość i wydajność działania stron WWW. Która wersja jest aktualnie najnowsza? To możesz sprawdzić na php.net.

Rysunek 4 https://www.php.net/supported-versions.php

Liczba instalacji systemu WordPress

Oczywiście nie ma takich serwerów, które dawałyby możliwość zainstalowania każdej liczby stron WWW ze względu na choćby ograniczenia pod względem ilości powierzchni. Natomiast najlepiej, abyś nie był ograniczony do kilku strony, tylko mógł założyć ich wiele – zgodnie z potrzebami.

Wsparcie dla http2 i http3

Kolejna ważna kwestia to obsługiwana przez serwer wersja PHP. W dalszym ciągu można trafić na takie usługi, w których serwer zapewnia wsparcie wyłącznie dla http/1.1. Tymczasem od dostępne są wersje 2 i 3. Im nowa wersja tego rozwiązania jest obsługiwana dla maszynę, tym lepiej. Dlaczego? Jest bardziej wydajna, a także przekłada się na szybsze ładowanie się strony. Dowody? Przeprowadź prosty test, który znajduje się tutaj.

Rysunek 5 https://http2.akamai.com/demo

Szczegóły oferty hostingowej

Oczywiście, wybierając serwer współdzielony warto bliżej przyjrzeć się przeróżnym ograniczeniom. Im mniej limitów, tym lepiej, a optymalnie, aby nie obowiązywały one dla liczby baz danych, skrzynek e-mail, kont FTP, subdomen czy też domen podłączonych pod konto.

Hosting WordPress – czy go potrzebujesz?

Jeśli prowadzisz strony oparte na systemie WordPress, to zdecydowanie powinieneś wziąć pod uwagę wybór hostingu zoptymalizowanego pod ten CMS. Dzięki temu możesz oddać użytkownikom do dyspozycji szybko ładujący się serwis, działający niezawodnie, co może się przełożyć na lepsze wyniki biznesowe. Sprawdź naszą ofertę. W Kru.pl mamy dla Ciebie hosting zoptymalizowany pod system WordPress – możesz go przetestować przez 14 dni za darmo, bez żadnych zobowiązań!

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Strona WWW dla firmy w internecie – z kreatora czy WordPress?

  W obecnych czasach wiele osób zastanawia się nad rozpoczęciem działalności w sieci. Nic w tym dziwnego, gdyż wiele aspektów życia przenosi się właśnie do świata online. W lipcu 2022 roku w Polsce było zarejestrowanych ponad 54 tys. sklepów internetowych. Coraz częściej używa się stwierdzenia, że wyrastają one jak „grzyby po deszczu”. Jest popyt więc jest […]

 • Strony www i blogi

  O czym należy pamiętać przy rejestracji domen internetowych?

  Zarejestrowanie domeny internetowej jest niezbędnym krokiem do tego, aby usługi danej firmy były widoczne pod jej własnym adresem w internecie. Jak to zrobić? Należy w pierwszej kolejności wybrać nazwę, rozszerzenie i można już budować obecność marki w sieci. Można zrobić to szybko online bez konieczności wychodzenia z domu. Zasady rejestracji domen mogą być różne, a […]

 • Strony www i blogi

  Strona niezabezpieczona – dlaczego Chrome tak ją oznaczyło?

  Włączasz stronę w przeglądarce Chrome i widzisz komunikat „Niezabezpieczona” obok pola, w którym znajduje się adres? Następnie sprawdzasz ją w Firefox i tym razem dowiadujesz się, że połączenie z witryną nie jest bezpieczne? Sprawdź, co się stało i jak możesz naprawić ten problem. Strona niezabezpieczona – co się dzieje? Przeglądarka Chrome zaczęła oznaczać strony jako […]