Dla przedsiębiorców czy też twórców działających w sieci (blogerów, vlogerów etc.) posiadanie domeny jest tak samo potrzebne jak NIP czy też numer telefonu. Kto jest właścicielem domeny, gdzie są utrzymywane adresy stron internetowych i czy można bezproblemowo przejść do innego dostawcy usług?
Wielu przedsiębiorców zadaje sobie różne pytania związane z domenami. Czasami błędne sformułowania zdarzają się nawet w sądownictwie. Czy przedsiębiorca ponosi ryzyko, chcąc przenieść domenę i zmieniając dostawcę usług?
Właściciel domeny czy Abonent?
To pojęcie upowszechniło się w mowie potocznej, ale nie jest prawdziwe pod kątem prawnym. Sąd Apelacyjny w Katowicach podkreśla, że trudno mówić o „właścicielu” w odniesieniu do domeny, ponieważ „prawo własności w znaczeniu cywilistycznym art. 140 k.c., dotyczy rzeczy”. Domena nie jest rzeczą, dlatego przedsiębiorca, który ją kupuje, jest jej abonentem. Abonent kupuje domenę od rejestratora, czyli operatora domen, a ten z kolei zawiera umowę z NASK, czyli Naukową i Akademicką Siecią Komputerową. NASK jako uprawniony podmiot zajmuje się faktyczną rejestracją domen i ich utrzymywaniem w przypadku domeny „.pl”. Istnieje regulamin współpracy zawieranej pomiędzy NASK a danym rejestratorem. Domeny z końcówką .eu są utrzymywane w EURid.
Jakie są prawa Abonenta?
Prawa i obowiązki Abonenta są określone w procedurach rejestratora domeny.
Abonent dysponuje wszelkimi prawami związanymi z administrowaniem domeną, czyli dokonaniem:
· aktualizacji danych
· zmiany delegacji domeny
· zmiany abonenta domeny (ktoś inny może dysponować domeną)
· rezygnacji z domeny
· transferu obsługi domeny
· wniesienia opłaty za odnowienie domeny.
Co więcej, abonent ma takie prawa nawet w sytuacji, gdy rejestrator z jakiegoś powodu nie będzie mógł funkcjonować.
Jakie ma prawa rejestrator?
Rejestrator jest jedynie partnerem rejestrującym domenę w imieniu Abonenta w danym rejestrze lub u innego partnera, nie może zarządzać domeną Abonenta, wymagać opłat za podanie kodu authinfo (kod autoryzacyjny potrzebny do transferu domeny) czy też np. zablokować domeny. Jeśli Abonent uważa, że jego prawa doznały jakiegoś uszczerbku, warto zgłosić skargę do NASK. Stan domeny oraz informację o tym, kto jest rejestratorem, można sprawdzić w bazie WHOIS.
Transfer domeny do innego rejestru: jak to wygląda?
Jeśli abonent chce przenieść obsługę domeny do innego Rejestratora, prosi o wydanie kodu AuthInfo, który powinien zostać wydany od razu. Jeśli nie ma żadnych blokad wykrytych przez NASK, transfer domeny zostaje wykonany od razu. Abonent w momencie przeniesienia domeny do innego Rejestratora, nie ponosi zatem żadnego ryzyka.
Domeny w Kru.pl
Kru.pl jest akredytowanym rejestratorem NASK i EURid, dzięki czemu ma możliwość rejestracji domen bez pośredników. Domeny u nas to gwarancja:
· funkcjonalności: zapewniamy wszystkie możliwe funkcje dla domeny, takie jak DNSSEC (dodatkowa ochrona do protokołu DNS) oraz Registry Lock (wzmocnienie ochrony przed przechwyceniem domeny i nieodpowiednim administrowaniem).
· ceny: najtańsze domeny na rynku.
Zachęcamy do transferu domen do Kru.pl Wszystkie procesy w Kru.pl są zautomatyzowane, a zarządzanie domenami odbywa się poprzez intuicyjny Panel Klienta.