Domena .eu – dlaczego warto ją mieć i do czego się przyda w biznesie?

Dziś żaden biznes nie istnieje bez strony internetowej. To wizytówka firmy, która przedstawia ją klientom i umożliwia kontakt czy zamówienie produktów bądź usług. Podstawowym działaniem, które należy podjąć, by założyć stronę internetową, jest zakup domeny. Do wyboru są ich różne rodzaje – krajowe, globalne czy domena europejska. Domena .eu jeszcze do całkiem niedawna była zarezerwowana tylko dla europejskich instytucji publicznych, a dziś należy do grona najpopularniejszych domen na świecie. Dlaczego warto ją mieć? Jakie daje korzyści dla biznesu?

7 domena na świecie

Domena .eu jest siódmą najpopularniejszą domeną na świecie. Wynika to ze danych opublikowanych przez Komisję Dla Parlamentu Europejskiego i Rady z 2020 roku, jednak śmiało można stwierdzić, że ta popularność się utrzymuje, a nawet zwiększa.

Domenę .eu wprowadzono na rynek w 2005 roku, jednak początkowo była zarezerwowana jedynie dla instytucji europejskich, a także podmiotów posiadających prawa do znaków towarowych. Rok później te ograniczenia zostały zniesione, a moment ten stał się początkiem niezwykłej popularności europejskiej domeny. Obecnie liczba zarejestrowanych domen z rozszerzeniem .eu sięga prawie 4 milionów adresów. Najwięcej adresów z domeną .eu rejestrowanych jest na zachodzie Europy (a więc dotyczy to Niemiec, Holandii i Francji).

Według badań przeprowadzanych przez europejski rejestr domen EURid (European Registry for Internet Domains) domena .eu jest najczęściej wykorzystywana w:

 • sektorze handlu
 • sektorze produkcyjnym
 • w technologii, w tym IT.

TOP 5 – dlaczego warto zarejestrować domenę .eu – korzyści dla biznesu

Podstawową korzyścią, jaką daje to rozwiązanie jest poziom bezpieczeństwa, któremu nie dorównują inne domeny. Jako jedna z najpopularniejszych domen ma wpływ na utrzymanie przez instytucje europejskie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Jest to konsekwencja stosowania wielu technologii i rozwiązań dedykowanych domenie .eu, chodzi tu także system APEWS bądź protokół DNSSEC. Oto powody, dla których domena .eu jest tak niezwykle bezpieczna:

1/ Szybsze reakcje na cyberataki i łatwiejsze dochodzenie swoich praw przez ofiary

Celem rejestru domen o nazwie EURid jest poprawa jakości wyszukiwarki danych WHOIS. Chodzi o realizację w profesjonalny i rzetelny sposób zobowiązań umowy przez osoby czy firmy, które rejestrują domeny (dane te znajdują się w rejestrze WHOIS). System ten pozwala więc łatwiej dochodzić praw konsumenckich w razie cyberataków, a także skuteczniej prowadzić działania operacyjne, jeśli chodzi o OWI w przypadku ataków hakerskich czy innych zdarzeń, które mają negatywne skutki dla użytkownika domeny.

2/ Ochrona przed nadużyciami

Tego typu ochronę zapewnia właśnie wspomniany wyżej system APEWS. Jest to technologia wczesnego ostrzegania przed takim niebezpieczeństwem. Wykrywa, czy wybrana nazwa domeny może zostać wykorzystana (bez ryzyka nadużycia). Jeśli nazwa domeny zostanie oceniona jako mogąca zostać wykorzystana do nadużyć, jej aktywacja zostanie natychmiastowo opóźniona. System został wdrożony w 2018 roku i do dziś działa całkiem sprawnie. Do tej chwili doszło do weryfikacji aż ponad 60 tysięcy domen z roszerzeniem .eu, które moją doprowadzić do nadużyć.

3/ Ekologiczna domena

Domena .eu jest również ekologiczna, co z pewnością może w pewien sposób zaskakiwać. EURid również i w tym ma swój udział. Już pierwszy rejestr domen TLD w 2012 roku zarejestrował się w systemie EMAS (Wspólnotowy System Ekozarządzania i Audytu). Zadaniem instytucji jest zwiększenie efektywności wykorzystania naturalnych zasobów, a także w dużej mierze ograniczenie wpływu transportu na środowisko i minimalizacja śladu węglowego przy równoczesnym ograniczeniu niskiej emisji.

Oprócz tego plany EURid zakładają aktywizacje oraz angażowanie korporacji (z pracownikami) do wdrożenia sposobów dotyczących zrównoważonego rozwoju, przyczyniającego się ściśle do ochrony środowiska naturalnego, a także promocji działań proekologicznych. Konsekwencją tych działań było chociażby stworzenie wytycznych dotyczących stworzenia różnego typu eventów, które zostały zawarte w Programie Środowiskowym Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP). To jednak tylko zaangażowanie projektowe. EURid również sam przyczynia się do ochrony środowiska poprzez realizację projektów, takich wsparcie dla projektu „woda to życie” na Madagaskarze, budowanie turbin wiatrowych, wspieranie projektu bioróżnorodności poprzez kampanię Ecomapuà w Amazonii, sadzenie owocowych drzew w Hiszpanii przy współpracy z FAPAS, na terenie siedliska zagrożonego wyginięciem niedźwiedzia brunatnego europejskiego, produkowanie energii odnawialnej za sprawą elektrowni wiatrowej w Wietnamie (Dak Rung) czy ponowne zalesianie portugalskiego regionu Monchique, strawionego przez pożary.

4/ Większe bezpieczeństwo DNS

Protokół DNSSEC, również już wcześniej wspomniany, został po raz pierwszy wdrożony w 2010 roku przez Europejski Rejestr Domen (EURid). Poprzez wykorzystanie kryptografii doprowadza on do zabezpieczenia odpowiedzi z serwerów DNS i weryfikuje  dane, ich pochodzenie oraz bezpieczeństwo przy użyciu klucza prywatnego oraz publicznego.

5/ Bezpieczeństwo znaku towarowego

Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) wraz z EUR-idem doprowadził do uruchomienia specjalnego systemu weryfikującego, mającego za zasadnie sprawdzenie, czy nazwa domeny z rozszerzeniem .eu nie koliduje z podobnym z nazwy znakiem towarowym zarejestrowanym w EUIPO. Ten system dedykowany jest przede wszystkim start-upom oraz innym działalnościom gospodarczym bądź instytucjom, które mogą otrzymać dodatkową ochronę swojego znaku towarowego w postaci marki czy produktu (jeśli chodzi o rejestrację domeny .eu).

Korzyści domeny .eu dla polskich przedsiębiorców

W samej Polsce zostało dotąd zarejestrowanych ponad 265 tysięcy domen z rozszerzeniem .eu. Polska znajduje się na 5 miejscu wśród krajów, w których domena .eu używana jest częściej niż krajowa.

Domena .eu jest znakomitym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy chcą rozszerzyć swoją działalność na rynek europejski. Dzięki takiej domenie można budować niemal na całym świecie swoją rozpoznawalność. Użytkownicy, a więc i potencjalni klienci z innych krajów mogą mieć problem z odnalezieniem strony z domeną .pl, dlatego rozszerzenie .eu jest najlepszym rozwiązaniem dla biznesmenów planujących rozszerzyć działalność na kraje Unii Europejskiej lub Islandię, Liechtenstein czy Norwegię.

 • Wybierając domenę .eu przedsiębiorca gwarantuje wiarygodność biznesową, a także standardy na poziomie europejskim osobom odwiedzającym stronę. Mogą one więc być pewne, że firmę obowiązują wspólne przepisy europejskiego prawa.
 • Mimo niezwykłej popularności tego rozszerzenia wciąż jest uważane za niecodzienne. Gwarantuje to wyróżnienie się na tle konkurencji.
 • Wzbudza także poczucie nowoczesności, rzetelności i solidności.
 • Ponadto, kiedy okazuje się, że wybrana przez nas nazwa z domeną .pl jest już zajęta, istnieje duże prawdopodobieństwo, że z domeną .eu jest wciąż wolna. Warto wiedzieć, że jeśli chodzi o współczynnik, jeśli chodzi o odnowienie domeny europejskiej, jest on o 20% większy niż w przypadku domeny polskiej. Są więc jednymi z najczęściej odnawianych domen na świecie.
 • Na pewno wpływ na popularność domen .eu ma ich niska cena. U niektórych dostawców domen zapłacić można nawet jedynie kilka złotych za rok, podczas gdy inne domeny kosztują dużo więcej. W Kru.pl rejestracja domeny .eu kosztuje jedynie 10 zł, zaś odnowienie 99 złotych.

Dobór domeny jest ważny!

Chcąc założyć własną stronę internetową, zwłaszcza jako przedsiębiorca, musisz wiedzieć, że dobranie odpowiedniej domeny jest bardzo ważne. Nie tylko cena ma znaczenie, ale także poziom bezpieczeństwa, jaki gwarantuje rozszerzenie. Ponadto trzeba pamiętać, że istotne jest nie tylko rozszerzenie, ale również nazwa domeny. Powinna ona być przede wszystkim jak najkrótsza, aby można było ją łatwo zapamiętać. Oprócz tego musi być związana z zawartością strony oraz prowadzoną działalnością. Poznanie przez potencjalnego klienta adresu strony internetowej firmy jest czymś bardzo podobnym do otrzymania od kogoś wizytówki. Zazwyczaj jest to pierwszy kontakt użytkownika z marką.

Domena .eu jest najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, szczególnie tych chcących rozszerzyć swój zasięg poza Polskę. Może ją zarejestrować każdy kto jest mieszkańcem lub posiada firmę na terenie Unii Europejskiej bądź Islandii, Liechtensteinu czy Norwegii. Domena .eu sprawia, że adres strony jest chroniony przed usunięciem czy transferem. Wszystkie wskazane tu argumenty są chyba wystarczające, aby przekonać każdego, że domena .eu to najlepszy wybór dla przedsiębiorców.

Oczywiście sama domena to jedno, a sprawdzony dostawca, to drugie. Domenę najczęściej kupujemy w pakiecie z hostingiem, a hosting to serwer, na którym przechowywane są wszystkie dane strony, do której prowadzi domena. Szczególnie więc, kiedy decydujesz się na zakup obu usług w pakiecie (a jest to najlepsze rozwiązanie ze względu na sprawniejsze rozwiązywanie problemów), warto zwrócić uwagę na dostawcę, którego się wybiera i przeanalizować wszystkie parametry usług,  by wybrać najlepszego dostawcę i wysokiej jakości usługi, które nie będą sprawiały problemów.

Na pewno nie można wybierać dostawców nieznanych, działających na rynku od niedawna i niemających jeszcze zbyt wielu opinii od klientów. Dostawcą, któremu można w pełni zaufać, jest na pewno firma Kru.pl, która jest członkiem grupy ITH, świadczącej kompleksowe usługi internetowe o szerokim zakresie – od łącza światłowodowego, przez firmowe sieci sprzętowe, ochronę, zarządzanie i oczywiście domeny czy hosting. Firmy cechuje wieloletnie doświadczenie i profesjonalne podejście do klientów, którzy mogą liczyć nie tylko na wysokiej jakości usługi, ale i na kompleksową obsługę, doradztwo i możliwość kontaktu w każdej chwili. Potwierdzają to liczne, pozytywne opinie klientów.

Nie warto więc czekać, tylko zarejestrować domenę .eu w Kru.pl i wykupić tu także hosting, mając pewność, że strona firmowa trafia w naprawdę profesjonalne ręce.

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Jak zmienić wersję PHP dla domeny

  PHP to skryptowy język oprogramowania wykorzystywany przede wszystkim do budowania stron internetowych. Wiele lat temu część specjalistów uważała, że stopniowo jego zastosowanie będzie maleć. Tymczasem wygląda to zupełnie odwrotnie – cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Właściciel strony WWW powinien zwrócić uwagę, jaka wersja PHP jest włączona na serwerze dla danej domeny i przeważnie – zmieniać […]

 • Strony www i blogi

  Stwórz stronę internetową z Kru.pl

  Wybierając pakiet Cloud Mikro masz możliwość stworzenia strony internetowej w ciągu kilku minut. Nie musisz znać języków programowania, stronę stworzysz za pomocą kilku kliknięć. Wprowadź swoje zdjęcia, dodaj własne logo. Niech poniesie Cię wyobraźnia. Pakiet Cloud Mikro posiada wbudowany KreatorWWW. Do dyspozycji masz 10GB powierzchni, którą możesz dowolnie wykorzystać (np.: pod skrzynki pocztowe). Szybko i […]

 • Strony www i blogi

  PHP 8.1 – co wprowadzono w nowej wersji PHP?

  Już lata temu przewidywano, że popularność języka PHP będzie z roku na rok coraz mniejsza, a mimo to w dalszym ciągu rządzi on w sieci. Język ten wciąż jest rozwijany, a jego wydajność w dalszym ciągu rośnie. Co jakiś czas wydawane są nowe wersje PHP, które mają na celu zwiększenie jego możliwości, a także poprawić […]