DNSSEC, czyli dodatkowa ochrona domeny

DNSSEC, czyli dodatkowa ochrona domeny

Czy domena potrzebuje ochrony? Dużo mówi się o zabezpieczaniu serwisów bankowych czy szyfrowaniu poczty elektronicznej. Niestety porwania domeny internetowej czy też zmiany w adresach DNS domeny i phisihing to realne cyberzagrożenia. Czym jest DNSSEC i jak zapewnić domenie ochronę? 

Bezpieczeństwo w sieci to największe wyzwanie dla IT i internautów. Dziś wpisywanie mocnych haseł, instalacja programu antywirusowego czy szyfrowanie za pomocą Certyfikatu SSL, nie wystarczą do skutecznej ochrony domeny. Phishing jest możliwy poprzez włamanie się do DNS domeny i dokonanie podmiany adresu strony. Wygląda wtedy ona niemal identycznie jak oryginał. 

DNSSEC: co to jest? 

DNSSEC (ang. Domain Name System Security Extensions) to dodatkowe rozszerzenia dla protokołu DNS, które sprawiają, że użytkownik trafia na właściwą, wiarygodną witrynę. Dlaczego to jest potrzebne? Celem DNS jest przyspieszenie i uproszczenie wymiany informacji w sieci. Kiedy powstał protokół DNS (w latach 80.), Internet nie był powszechny, na tamten moment dodatkowe zabezpieczenie było zbędne.  

Czym jest DNS? 

W momencie wpisywania nazwy domeny do przeglądarki internetowej, ta wysyła zapytanie do serwera DNS, który wskazuje właściwy adres IP serwera. Jeśli przeglądarka połączy się z właściwym IP, użytkownik uzyska dostęp do pożądanej strony internetowej. Zatem DNS “tłumaczy” nazwę domeny na numer IP, który jest odpowiednikiem urządzenia w sieci. Nie trzeba zatem wpisywać trudnego i długiego numeru IP w wyszukiwarce, aby połączyć się z ulubioną stroną www.  

DNSSEC: dlaczego potrzebujemy zabezpieczeń domeny? 

Dawniej DNS nie wymagał dodatkowej ochrony, ponieważ Internet był używany przez wąską grupę użytkowników. DNS sam w sobie nie zawiera mechanizmu, który zapewnia weryfikację autentyczności informacji otrzymywanych przez użytkownika. Haker może włamać się do pamięci cache DNS, skąd przekierowuje użytkowników na fałszywy serwer. Wtedy internauta ląduje np. na sfabrykowanej stronie banku, wpisując loginy, hasła i wykonując różne operacje. Haker przechwytuje zapytania i odsyła fałszywe odpowiedzi. W ten sposób jest w stanie wykraść dane.  

DNSSEC: jak działa? 

DNSSEC został wdrożony w 2012 roku przez NASK w celu ochrony użytkowników sieci przed cyberprzestępcami. Działanie DNSSEC polega na uwierzytelnianiu każdej odpowiedzi z serwera poprzez użycie systemu klucza prywatnego i publicznego. Ten pierwszy podpisuje dane w sposób ukryty, a drugi uwiarygodnia pochodzenie danych. Dane serwera źródłowego również są podpisane kluczem. Poprzez tę machinę tworzy się system bezpieczeństwa, który obejmuje całą strukturę DNS. To wszystko pozwala użytkownikowi być pewnym co do tego, że uzyskuje dostęp do właściwej strony, nie narażając swoich danych. Protokół DNSSEC to też świetne narzędzie dla instytucji w sieci, które szczególnie dbają o bezpieczeństwo swoich Klientów i własnych usług. 

Ochrona domeny w Kru.pl 

Kru.pl jest akredytowanym rejestratorem NASK, EURid oraz członkiem RIPE NCC, dzięki czemu ma możliwość rejestracji domen u tych dostawców bez pośredników. Usługi są oparte na bardzo wydajnych NVMe, a to pozwala zagwarantować płynność działania biznesu. Domena w Kru.pl już od 3 zł, w ofercie ochrona domeny. Domeny i hosting w Kru.pl to tanie i bezpieczne rozwiązanie, również z uwagi na wsparcie techniczne, lokalizację serwerów w polskim środowisku oraz unikalną możliwość opłaty za pomocą Bitcoin.  

Zapraszamy do Kru.pl: https://www.kru.pl/domeny.php 

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Jak zmienić wersję PHP dla domeny

  PHP to skryptowy język oprogramowania wykorzystywany przede wszystkim do budowania stron internetowych. Wiele lat temu część specjalistów uważała, że stopniowo jego zastosowanie będzie maleć. Tymczasem wygląda to zupełnie odwrotnie – cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Właściciel strony WWW powinien zwrócić uwagę, jaka wersja PHP jest włączona na serwerze dla danej domeny i przeważnie – zmieniać […]

 • Strony www i blogi

  Stwórz stronę internetową z Kru.pl

  Wybierając pakiet Cloud Mikro masz możliwość stworzenia strony internetowej w ciągu kilku minut. Nie musisz znać języków programowania, stronę stworzysz za pomocą kilku kliknięć. Wprowadź swoje zdjęcia, dodaj własne logo. Niech poniesie Cię wyobraźnia. Pakiet Cloud Mikro posiada wbudowany KreatorWWW. Do dyspozycji masz 10GB powierzchni, którą możesz dowolnie wykorzystać (np.: pod skrzynki pocztowe). Szybko i […]

 • Strony www i blogi

  PHP 8.1 – co wprowadzono w nowej wersji PHP?

  Już lata temu przewidywano, że popularność języka PHP będzie z roku na rok coraz mniejsza, a mimo to w dalszym ciągu rządzi on w sieci. Język ten wciąż jest rozwijany, a jego wydajność w dalszym ciągu rośnie. Co jakiś czas wydawane są nowe wersje PHP, które mają na celu zwiększenie jego możliwości, a także poprawić […]