Dlaczego wybrać płatny hosting, a nie darmowy?

Chcesz założyć blog, sklep, stronę firmową lub inny serwis? Zatem potrzebujesz usługi serwerowej, dzięki której uzyskasz powierzchnię dyskową na pliki, a także wszystkie niezbędne funkcje i rozwiązania. Tylko czy jednak za taki hosting musisz płacić? Czy warto korzystać z darmowych usług tego typu?

Hosting – płatny czy darmowy?

Brak wydatku na usługę serwerową być może wydaje Ci się kuszący, ale jeśli dokładniej przeanalizujesz, co w ten sposób uzyskasz, a czego nie dostaniesz, to się okaże, że nie jest to opłacalna propozycja. Natomiast prawdopodobnie stracisz czas, użytkowników, klientów, a być może też trochę zdrowia. Aby Ci jednak dokładnie przedstawić obraz tego, co zdobędziesz, wybierając hosting płatny, dokładnie przeanalizowaliśmy dla Ciebie tę kwestię. Sprawdziliśmy, co możesz uzyskać na polskich stronach w ramach darmowej usługi hostingowej. Bezpłatny pakiet proponujemy również w naszej ofercie, ale obecnie nie mamy już wolnych takich kont.

Biorąc pod uwagę dostępne na rynku propozycje, pokażę Ci, czego nie znajdziesz w ofercie bezpłatnej i tym samym, co zyskasz, wybierając płatny pakiet.

Szybko działające Biuro Obsługi Klienta

Wątpliwości i pytania związane z działanie usługi hostingowej możesz mieć na każdym etapie swojej przygody z serwerami współdzielonymi. Prawdopodobnie, tak jak każdy, będziesz popełniać błędy. Zdarzy się, że witryna przestanie działać, a Ty nie będziesz mieć pojęcia, czemu tak się stało. Będziesz potrzebować szybko pomocy supportu – nie za kilka dni czy tygodni, ale tu i teraz. W przypadku płatnej usługi serwerowej możesz liczyć na ekspresowe uzyskanie wsparcia. Jeśli jednak korzystasz z darmowego hostingu, to prawdopodobnie długo poczekasz na poradę, o ile w ogóle ją uzyskasz.

Darmowe certyfikaty SSL

Dzięki szyfrowanemu połączeniu zwiększasz bezpieczeństwo użytkowników strony. Dane przesyłane pomiędzy Twoim serwisem a urządzeniem internauty nie zostaną przechwycone ani zmienione. Na początku adresu witryny pojawi się https:// zamiast http://, a przeglądarka Chrome nie będzie wyświetlać mało zachęcającego komunikatu, że Twoja strona jest niezabezpieczona.

W ramach dobrej, płatnej usługi hostingowej możesz bez dodatkowych opłat zainstalować taki certyfikat SSL, ewentualnie wybrać jego odpłatną wersję. Wybierając darmową ofertę, nie licz na taką możliwość bez ponoszenia kosztów. Tymczasem korzystanie z takiego rozwiązania w sieci to standard – jest to również jeden z czynników rankingowych Google, co oznacza, że ma wpływ na widoczność stron w wynikach wyszukiwania. Zerknij na poniższy wykres – pokazuje on, ile wynosi odsetek stron wczytywanych przez https w zależności od platformy w przeglądarce Chrome. Jak widzisz – korzysta z tego zdecydowana większość witryn.


Źródło: https://transparencyreport.google.com/https/overview

Szybsze ładowanie się strony

Wpływ na to, że witryna będzie szybko dostępna dla użytkownika ma wiele czynników, z których część umówimy. Znaczenie ma rodzaj dysków wykorzystywanych przez firmę hostingową, wersja PHP, wersja HTTPS, oprogramowanie serwera i inne kwestie. W skrócie: istotne są tutaj nowoczesne technologie, stawianie na nowe rozwiązania i podążanie za nimi, aby nie znaleźć się za konkurencją.

Czy wiesz, że szybkość ładowania się strony ma duży wpływ na konwersję, tzn. na to, jaki odsetek odwiedzających Twoją witrynę podejmie oczekiwane działania, np. dokona zakupu produktu, skorzysta z formularza kontaktowego. Według portent.com, jak i zgodnie z wynikami wielu innych badań, najwyższą konwersją charakteryzują się te strony, których czas ładowania wynosi do 2 sekund. Im jest on wyższy, tym z reguły mniejsza jest konwersja.

W ramach darmowej usługi trudno oczekiwać, aby zaoferowano Ci najnowocześniejsze rozwiązania.

Rodzaj dysków

Być może na swoim komputerze korzystasz jeszcze z popularnych, tanich dysków HDD. Możliwe, że stałeś się już właścicielem urządzenia z szybszym rozwiązaniem – SSD. Natomiast idealnie, jeśli są to dyski SSD NVMe, czyli zdecydowanie najszybszy ich rodzaj z wymienionych. Nie inaczej jest w przypadku witryn internetowych. Rodzaj dysku to jeden z czynników, które wpływają na szybkość ładowania się strony i wygodę użytkowników, dlatego warto, abyś korzystał z usługi hostingowej, w której pliki witryny będą się znajdować na dysku SSD NVMe.

Różnice, o których mowa potwierdzają również liczne testy. Mało prawdopodobne, że najszybsze dyski będą do Twojej dyspozycji w ramach darmowej usługi.

Kopie zapasowe danych

Backup plików to podstawa – każde urządzenie może ulec awarii, dlatego powinieneś mieć kopię danych z komputera zapisaną w chmurze czy na dysku zewnętrznym. Nie inaczej wygląda to w przypadku plików i baz danych, z których składają się strony internetowe. Firma hostingowa powinna systematycznie tworzyć ich backup i dawać Ci możliwość przywrócenia jak najstarszych kopii. Dzięki temu możesz w dowolnym momencie powrócić do wersji strony sprzed kilku dni, a nawet starszej, co przydaje się, np. jeśli padłeś ofiarą ataku hackerskiego.

Najlepiej, aby firma utrzymywała kopie z wielu dni i jak najdłuższy czas. Niestety, ale nie możesz na to liczyć w przypadku darmowej usługi. W Kru zapewniamy backup do 14 dni wstecz.

Wersja PHP

PHP to język programowania, który jest wciąż rozwijany. Aby serwer mógł przetworzyć taki kod, musi być na nim zainstalowany interpreter PHP. Każda wersja PHP ma określony cykl życia – po pewnym czasie korzystanie z niej nie jest już zalecane. Najnowsze warianty są pozbawione błędów poprzedników, wprowadzone w nich zostały nowe rozwiązania, co przekłada się m.in. na szybsze ładowanie serwisu, a także na bezpieczeństwo.

Dlatego warto, aby firma hostingowa oferowała aktualne wersje interpretera PHP. Skąd masz wiedzieć, które takimi są? Sprawdzisz to na php.net.


Źródło: https://www.php.net/supported-versions.php

Transfer danych

Za każdym razem, kiedy ktoś odwiedza Twoją stronę, pobiera z niej pliki, Ty je uploadujesz na serwer – to przykładowe operacje, w których wykorzystywana jest część transferu, którą masz do dyspozycji. Działa to na podobnej zasadzie, jak w przypadku korzystania z internetu na telefonie. Zapewne nie chciałbyś, aby nagle internaucie wyświetlił się komunikat, że nie zapozna się z materiałem na stronie ze względu na blokadę za brak transferu. W ramach darmowych usług hostingowych tego transferu masz bardzo mało do dyspozycji. Nawet niewielki ruch może spowodować, że go szybko zużyjesz. Nagle okazać się może, że strona przestanie działać.

W ramach płatnej oferty nie musisz się tym martwić – ograniczenie pod tym względem w Kru jest albo bardzo duże, albo nie nakładamy limitu.

Liczba stron na koncie

W ramach darmowej usługi bardzo prawdopodobne, że będziesz mógł prowadzić na niej wyłącznie jedną stronę. Możliwe również, że nie będziesz mógł skorzystać z domeny, której jesteś abonentem, a jedynie z adresu w subdomenie, który udostępnia dana firma. Ten URL nigdy nie będzie Twój – jeśli nagle hosting zakończy działalność, to być może nie stracisz plików, ale już nie będziesz mógł używać dotychczasowego adresu.

Na płatnym koncie  możesz prowadzić jednocześnie wiele serwisów i oczywiście możesz korzystać z domeny, której jesteś abonentem.

Zabezpieczenia poczty

Korzystasz z poczty elektronicznej? Jeśli mają to być adresy w Twojej domenie, to najpierw musisz mieć możliwość jej podpięcia pod usługę – jak już wiesz, nie zawsze tak będzie. Kolejna kwestia – limity skrzynek e-mail i wiadomości na dzień. Ilu adresów potrzebujesz? Ile dziennie wiadomości wysyłasz? Darmowa usługa wiąże się ze skromnymi możliwościami pod tym względem. Ważne jest także bezpieczeństwo. Rozwiązania, takie jak SPF, DKIM czy DMARC nie są dostępne w ramach darmowych pakietów, a tymczasem to istotny element, jeśli chodzi zabezpieczenia antyphishingowe. Płatna usługa gwarantuje automatyczne

Liczba baz danych

Chcesz prowadzić kilka stron? Zatem potrzebujesz również kilku baz danych – mało prawdopodobne, że otrzymasz je do dyspozycji, wybierając bezpłatny hosting. Warto aby były one zapisane na dyskach SSD NVMe, co może pozytywnie wpłynąć na szybkość ładowania się strony. W ramach płatnych pakietów w Kru masz do dyspozycji nielimitowaną ilość baz.

Skaner antywirusowy

Skala podejmowanych prób włamań w sieci jest ogromna. Według danych twórców wtyczki Wordfence, zabezpieczającej system WordPress, tylko w ciągu ostatnich 30 dni zablokowała ona ponad 8 mld prób ataków. To obrazuje, jaka jest skala problemu. Istotną rolę w zapobieganiu włamaniom na serwer odgrywa usługa hostingowa i jej zabezpieczenia. Przykładem rozwiązania, które działa skutecznie jest Imunify360, czyli zapora sieciowa, która chroni m.in. przed atakami brute-force czy DoS. Nie spodziewaj się jednak, że skorzystasz z niej w ramach darmowej oferty.


Rysunek 3. https://www.wordfence.com/

Darmowy hosting… zazwyczaj nie jest darmowy

Brak opłat za usługę hostingową nie oznacza, że rzeczywiście jest to całkowicie darmowa propozycja. Skoro firma udostępnia ją, to zapewne ma w tym określony cel. Być może na Twojej stronie będą się wyświetlać reklamy tej marki. Możliwe, że obowiązkowo będziesz musiał się zgodzić na otrzymywanie e-maili reklamowych i nie tylko.

Skoro firma oferuje swoje zasoby, to chciałaby mieć z tego jakąkolwiek korzyść. Może również być tak, że nie zgodzi się ona na utrzymywanie danej strony albo zdecyduje się zakończyć taką działalność i nie proponować już darmowych kont. Dlatego możesz być zmuszony do szybkiego znalezienia innej usługi. Ponadto może się okazać, że Twoja strona generuje zbyt duże obciążenie, jest zbyt popularna, abyś mógł korzystać z takiego konta. 

Przetestuj płatną usługę bez opłat

Wiesz już, że w przypadku Twoich usług darmowy hosting nie będzie najlepszym pomysłem? Nie musisz kupować kota w worku. Dajemy Ci możliwość skorzystania z bezpłatnego testu – masz 14 dni na sprawdzenie naszej usługi, a jeśli nie spełni ona Twoich oczekiwań, to prostu z niej zrezygnujesz. Przygotowaliśmy pakiet rozwiązań, dzięki którym Twój serwis może się ładować szybko, pliki będą bezpieczne, a Ty otrzymasz do dyspozycji wszystko to, czego potrzebujesz, aby prowadzić stronę WWW czy biznes w sieci.

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Jak zmienić wersję PHP dla domeny

  PHP to skryptowy język oprogramowania wykorzystywany przede wszystkim do budowania stron internetowych. Wiele lat temu część specjalistów uważała, że stopniowo jego zastosowanie będzie maleć. Tymczasem wygląda to zupełnie odwrotnie – cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Właściciel strony WWW powinien zwrócić uwagę, jaka wersja PHP jest włączona na serwerze dla danej domeny i przeważnie – zmieniać […]

 • Strony www i blogi

  Stwórz stronę internetową z Kru.pl

  Wybierając pakiet Cloud Mikro masz możliwość stworzenia strony internetowej w ciągu kilku minut. Nie musisz znać języków programowania, stronę stworzysz za pomocą kilku kliknięć. Wprowadź swoje zdjęcia, dodaj własne logo. Niech poniesie Cię wyobraźnia. Pakiet Cloud Mikro posiada wbudowany KreatorWWW. Do dyspozycji masz 10GB powierzchni, którą możesz dowolnie wykorzystać (np.: pod skrzynki pocztowe). Szybko i […]

 • Strony www i blogi

  PHP 8.1 – co wprowadzono w nowej wersji PHP?

  Już lata temu przewidywano, że popularność języka PHP będzie z roku na rok coraz mniejsza, a mimo to w dalszym ciągu rządzi on w sieci. Język ten wciąż jest rozwijany, a jego wydajność w dalszym ciągu rośnie. Co jakiś czas wydawane są nowe wersje PHP, które mają na celu zwiększenie jego możliwości, a także poprawić […]