Dlaczego dobrze wybrać komercyjny hosting, a nie darmowy?

Na początku warto zacząć od samego wytłumaczenia terminu „hosting”, gdyż wielu może pierwszy raz spotkać się z takim terminem, oraz kto powinien korzystać z jego usług. A więc hosting nie jest niczym innym jak udostępnieniem miejsca oraz zasobów na serwerze, który zapewnia dostęp do strony www o każdej porze dnia i nocy. Wyobraź sobie, że umieszczasz swój serwis www na komputerze domowym, czy też firmowym. Zbliża się wieczór oraz koniec pracy, co robisz? Z pewnością wyłączysz komputer, a tym samym swoją stronę. Jego pracowanie całą noc wiązałoby się z zużyciem dużej ilość prądu. Oczywiście po wyłączeniu komputera, na którym umieściłeś swój serwis www, ten przestaje być widoczny dla potencjalnych klientów, a to przecież nie o to chodzi, bowiem dla każdego przedsiębiorcy czynna strona www jest bardzo ważna.  

Znalezienie komputera, na którym będziesz mógł umieścić swój serwis www, nie jest w tych czasach niczym trudnym. Faktem jest, że to popyt tworzy sprzedaż. Z roku na rok jest coraz więcej osób, które wyrażają chęć posiadania swojej własnej, czynnej strony internetowej- co za tym idzie- jest coraz więcej firm hostingowych, które z chęcią udostępnią miejsce na swoim komputerze. W skrócie z usług hostingowych musi korzystać każda osoba, która wyraża chęć posiadania swojej własnej, widocznej, czynnej witryny www w Internecie. 

Darmowy hosting- na czym on polega? 

Jeśli już wiesz, czym jest hosting i uważasz, że musisz z niego skorzystać, to zapewne zastanawiasz się, czy można korzystać z takich usług, nie wydając na to ani złotówki. W Internecie można natknąć się na wiele teoretycznie darmowych hostingów, ale czy rzeczywiście darmowe oznacza w tym przypadku, że faktycznie w żaden sposób za to nie zapłacimy? Hosting polega na udostępnianiu miejsca na serwerze, to wiąże się z udostępnianiem zasobów danej maszyny, a jej utrzymanie tworzy koszty, więc dlaczego ktoś miałby oferować Ci usługi hostingowe za darmo, jeśli on sam ponosi z tego tytułu koszty? Jak widać, coś tu nie gra i od razu można snuć domysły, że jest tu gdzieś pewien haczyk. 

Gdzie jest więc podstęp? Fakt, Ty nie zrobisz przelewu za udostępnione miejsce na serwerze, ale firma ta zarobi na Tobie w inny sposób. Rodzi się więc pytanie: Jak? Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że ta firma będzie zarabiać poprzez wyświetlanie reklam, czy też linków na stronach hostingowych. Może się również zdarzyć, że będzie wysyłać do Ciebie jako użytkownika wiadomości reklamowe. Darmowy hosting ma sens, ale jedynie w kilku przypadkach. Możesz na niego postawić, jeśli jesteś w trakcie nauki tworzenia stron internetowych i w najbliższym czasie nie zamierzasz jeszcze na nich zarabiać czy prezentować poważnie swoją firmę. Sprawdzi się on także, jeśli potrzebujesz wolnej przestrzeni serwerowej do zaliczenia zadania np. z informatyki, a także, jeśli wyrażasz chęć nauki zasad, na jakich działają usługi hostingowe. 

Darmowy hosting ma jedną zaletę- nie trzeba za niego płacić. Posiada zatem wiele wad. Umówię teraz najważniejsze z nich. Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z darmowego hostingu, to musisz się liczyć z dużym ograniczeniem powierzchni. Możesz mieć problem nawet z prowadzeniem bloga na WordPress, który wcale nie potrzebuje dużej przestrzeni, zatem o prowadzeniu dużej, rozbudowanej strony, w tym przypadku nie ma mowy. Przy wyborze darmowego hostingu nierzadko niemożliwe jest także korzystanie z poczty. Jeśli jednak zdarzy się tak, że ta możliwość będzie, to będzie odbywało się to na bardzo ograniczonych zasadach. 

Jest także wiele więcej wad, np. brak możliwości skorzystania z pomocy technicznej, oznacza to więc, że ze wszystkimi potencjalnymi problemami będziesz musiał radzić sobie sam. Każdy problem na stronie może zniechęcić Twojego przyszłego klienta i sprawić, że już na nią po prostu nie spojrzy. Istnieje także ryzyko w postaci usunięcia Twojego konta. 

Hosting komercyjny- dlaczego akurat ten warto wybrać? 

Jeśli tworzysz stronę, która ma godnie reprezentować Twoją firmę, to z pewnością nie chcesz na niej wielu, zupełnie niepotrzebnych reklam. Klient po wejściu na stronę, gdzie jest ich dużo, może od razu się zniechęcić. Takiego klienta ciężko będzie później przekonać do Twojej firmy. Niestety, jeśli postawisz na darmowy hosting, będzie wówczas ryzyko tego, że przez reklamy klienci będą po prostu omijać Twoją stronę. Nie przyniesie to zapewne zamierzonego efektu. W przypadku standardowej strony dla małej firmy będziesz potrzebował małego konta, jeśli więc się ona rozwinie i zdecydujesz, że powinieneś zainwestować w pojemniejszy hosting, to wiele firm oferujących takie usługi zakłada możliwość wykupienia większego planu- w końcu jest to dla nich interesem, im większy plan wykupisz, tym więcej oni zarobią. Jeśli nie jesteś przekonany co do jakości płatnego hostingu, to sporo firm oferuje bezpłatny okres próbny, zazwyczaj trwa on dwa tygodnie. 

Cena hostingu oczywiście zależy od jego pojemności, zatem zakres cen jest bardzo szeroki, mówimy tutaj o cenie rozpoczynającej się od kilkudziesięciu złotych, do nawet kilkuset w ciągu roku. Nie warto jednak inwestować w tanie hosting, dlaczego? Im tańszy hosting, tym słabsze parametry, a także niższy uptime. Analizując ceny hostingu, to firma, która chce prowadzić swoją prostą stronę www, zapłaci w granicach 50-100 PLN brutto. Hosting komercyjny nie ma wad, jakie reprezentuje sobą hosting darmowy. 

Pamiętaj, że przy wyborze odpowiedniego hostingu należy patrzeć przede wszystkim na uptime, stan techniczny, szybkość łącza, bezpieczeństwo, dostępne technologie, transfer, przekroczenie limitów, a także na pomoc techniczną. Biorąc te wszystkie aspekty pod uwagę, na wstępnie powinno się porzucić myśl o skorzystaniu z darmowego hostingu.  

Podsumowanie 

Z hostingu skorzysta zapewne każdy przedsiębiorca, który chce mieć aktywną stronę www. Wybór powinien paść zdecydowanie na hosting komercyjny, jeśli zależy Ci przede wszystkim na bezpieczeństwie, a także zadowoleniu klienta. Korzystanie z darmowych serwerów kończy się niepowodzeniem w prawie 99%. Darmowy hosting nie nadaje się do prowadzenia strony, jest on dobrym rozwiązaniem w momencie, kiedy chcesz jedynie za darmo sprawdzić, jak wygląda w ogóle korzystanie z takiej usługi. Pamiętaj, że tylko hosting, za którego będziesz musiał zapłacić, zapewni Ci support, automatyczne kopie zapasowe, darmowe SSL, a także natychmiastową lub chociażby szybką pomoc techniczną, oraz rozwiązania gwarantujące prędkość usługi. Nie daj się nabrać na cudowne działanie, za które nie będziesz musiał płacić. Każda ze stron musi mieć w tym wszystkim jakiś zysk. W życiu niestety nie ma nic „za darmo”. Firmie, która oferuje darmowy hosting, nie wykonasz przelewu, ale zarobi ona na Tobie, a dodatkowo zniechęci Twoich potencjalnych klientów czy kontrahentów. Nie warto więc ciąć kosztów, jeśli traktuje się coś poważnie, to trzeba w to inwestować, a na pewno osiągnie się zamierzone cele. 

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Jak zmienić wersję PHP dla domeny

  PHP to skryptowy język oprogramowania wykorzystywany przede wszystkim do budowania stron internetowych. Wiele lat temu część specjalistów uważała, że stopniowo jego zastosowanie będzie maleć. Tymczasem wygląda to zupełnie odwrotnie – cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Właściciel strony WWW powinien zwrócić uwagę, jaka wersja PHP jest włączona na serwerze dla danej domeny i przeważnie – zmieniać […]

 • Strony www i blogi

  Stwórz stronę internetową z Kru.pl

  Wybierając pakiet Cloud Mikro masz możliwość stworzenia strony internetowej w ciągu kilku minut. Nie musisz znać języków programowania, stronę stworzysz za pomocą kilku kliknięć. Wprowadź swoje zdjęcia, dodaj własne logo. Niech poniesie Cię wyobraźnia. Pakiet Cloud Mikro posiada wbudowany KreatorWWW. Do dyspozycji masz 10GB powierzchni, którą możesz dowolnie wykorzystać (np.: pod skrzynki pocztowe). Szybko i […]

 • Strony www i blogi

  PHP 8.1 – co wprowadzono w nowej wersji PHP?

  Już lata temu przewidywano, że popularność języka PHP będzie z roku na rok coraz mniejsza, a mimo to w dalszym ciągu rządzi on w sieci. Język ten wciąż jest rozwijany, a jego wydajność w dalszym ciągu rośnie. Co jakiś czas wydawane są nowe wersje PHP, które mają na celu zwiększenie jego możliwości, a także poprawić […]