Czym jest hosting, jakie są jego rodzaje i jaki wybrać w 2022 roku?

Jeśli chcesz stać się właścicielem strony WWW albo już ją masz i zamierzasz zmienić usługę hostingową, to powinieneś wiedzieć, jakie warianty są dostępne i co ma znaczenie przy wyborze. Na jaką usługę serwerową postawić w 2022 roku?

Rodzaj usług hostingowych

Aby Twoja witryna mogła być dostępna w sieci, musisz umieścić ją na serwerze, czyli na dysku komputera o bardzo dobrych parametrach, z odpowiednim oprogramowaniem, który jest stale podłączony do sieci. Teoretycznie jesteś w stanie taki serwer założyć we własnym domu, ale problem tkwi w tym, że taka inwestycja jest zupełnie nieopłacalna, tym bardziej, biorąc pod uwagę, jak niskie są ceny usług hostingowych w Polsce. Przyjrzymy się, jakie są rodzaje takich rozwiązań.

Serwer współdzielony

Często nazywany jest on po prostu hostingiem, ale w tym przypadku zasoby serwera są dzielone pomiędzy licznych korzystających, tzn. jeden serwer jest do dyspozycji wielu klientów.

Tym samym każdy z użytkowników ma dostęp do określonych zasobów tej maszyny. Nie jest tak, że na serwerze współdzielonym możesz mieć witrynę, która cieszy się taką popularnością jak onet.pl czy serwisy społecznościowe. Ograniczenia dotyczą m.in. zasobów procesora, pamięci RAM, liczby zapytań do bazy danych i wielu innych elementów.

Oferty serwerów współdzielonych znacznie różnią się pod względem tych ograniczeń, dlatego powinieneś się bardzo dokładnie przyjrzeć parametrom usługi, zanim się na nią zdecydujesz. Chodzi m.in. o ilość transferu, powierzchnię na dysku, rodzaj tych dysków, ograniczenia pod względem liczby plików, skrzynek e-mail, dodanych domen, wysłanych dziennie e‑maili i wiele innych.

Serwer współdzielony jest idealnym rozwiązaniem pod blogi, serwisy tematyczne, ale możesz na nim prowadzić nawet sklep, o ile nie jest to potężna witryna o bardzo dużej popularności. Jest to zdecydowanie usługa hostingowa, którą w Polsce wybiera najwięcej osób, m.in. ze względu na atrakcyjną cenę.

Serwer VPS

VPS to skrót od Virtual Private Server, czyli wirtualny serwer prywatny. W tym przypadku również masz do czynienia z usługą, w której parametry serwera dzielone są pomiędzy klientów, natomiast jest ich wielokrotnie mniej niż na serwerze współdzielonym. Tym samym do Twojej dyspozycji jest więcej zasobów i możesz dzięki temu prowadzić na takim hostingu serwis o większych wymaganiach.

VPS jest usługą droższą od serwera współdzielonego. Daje Ci on możliwość zainstalowania na maszynie takich aplikacji, jakich potrzebujesz. W zależności od typu VPS-a możesz korzystać z dowolnego systemu operacyjnego lub tylko takiego, który współpracuje z systemem maszyny.

Serwer VPS jest dobrym rozwiązaniem, jeśli prowadzisz lub zamierzasz prowadzić serwis o dużych wymaganiach sprzętowych, np. bardzo popularny portal odwiedzany nawet przez dziesiątki tysięcy użytkowników dziennie albo sklep WWW.

Sprawdź naszą ofertę serwerów VPS: https://www.kru.pl/serwery-mvps.php.

Serwer dedykowany

Trzecim rodzajem usługi i zarazem najdroższym jest serwer dedykowany, którego cechą charakterystyczną jest to, że całe zasoby maszyny są w 100 proc. do Twojej dyspozycji. Nie masz większych ograniczeń, instalujesz takie aplikacje, jakich potrzebujesz, sam wybierasz system operacyjny, możesz tworzyć serwery VPS i tak naprawdę robić wszystko to, czego możesz potrzebować od usługi hostingowej. Serwer dedykowany stawia już pewne wymagania pod względem doświadczenia w zarządzaniu takimi rozwiązaniami, zatem, jeśli sam nie jesteś znawcą w tej dziedzinie, będziesz potrzebować wsparcia specjalisty.

Serwer dedykowany sprawdzi się w przypadku najbardziej wymagających usług, mianowicie dużych sklepów, radia internetowego, telewizji online, serwisów społecznościowych i bardzo dużych i popularnych portali. Zainwestowanie w tę usługę ma jednak sens, jeśli rzeczywiście będziesz potrzebować nieograniczonych zasobów. Jeśli nie, zdecydowanie lepiej postawić na jedną z tańszych usług.

W przypadku większości serwisów wystarczający będzie serwer współdzielony o parametrach dopasowanych do wymagań danej strony.

Jaki hosting wybrać w 2022 roku?

Przede wszystkim zacznij od serwera współdzielonego – chyba, że jesteś właścicielem potężnego serwisu, sklepu lub innej witryny, która ma bardzo dużo odsłon. Wtedy dopiero możesz potrzebować usługi, która zapewni Twoim stronom więcej zasobów.

Natomiast w zdecydowanej większości przypadków serwer współdzielony jest tym rozwiązaniem, które spełni Twoje oczekiwania i będzie wystarczające. Tylko jaką usługę powinieneś wybrać? Na początek zerknij, z jakiego systemu CMS korzystasz. Czy jest to WordPress? Jeśli tak, to zdecyduj się na nasz hosting przygotowany specjalnie pod to rozwiązanie. Gdy jednak używasz innego systemu, to postaw na Hosting Biznes. Szukając serwera, powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na to. Oto kilka istotnych kwestii, które mają znaczenie.

Rodzaj dysków

Tak samo jak na Twoim komputerze, również i w przypadku serwerów dane są zapisywane na dyskach. To, jakie to jest rozwiązanie ma wpływ na szybkość ładowania się witryny, poziom konwersji, zaangażowanie użytkowników i nie tylko. Idealnie, jeśli hosting działa na dyskach SSD NVM-e, czyli szybszej wersji SSD. Złym wyborem są natomiast zdecydowanie wolniejsze dyski HDD. Jak duże są to różnice? Znaczące! Zerknij na wyniki testu.

Źródło: https://voltcave.com/ssd-vs-hdd/

Wersja PHP

Firma hostingowa powinna dawać możliwość włączenia różnych wersji PHP, a w tym najnowszej. Nie zawsze będziesz mógł to zrobić, bo możliwe, że skrypty Twojej strony nie będą współpracować z nowo wydanym PHP, ale mimo wszystko powinieneś mieć taką możliwość. Co za tym przemawia? Większa wydajność, szybkość, bezpieczeństwo i wyeliminowanie problemów znalezionych w poprzednich wersjach. Jeśli chodzi tylko o same różnice w szybkości, to zerknij na wynik testu.

Źródło: https://www.reddit.com/r/Wordpress/comments/st2w2t/wordpress_59rc2_php_81_benchmark_results_16343/

Darmowe certyfikaty SSL

Dzięki temu rozwiązaniu adres Twojej witryny będzie się zaczynać od https://, a połączenie pomiędzy stroną a urządzeniem użytkownika będzie szyfrowane. To ważny krok w stronę bezpieczeństwa, zwiększenia wskaźnika konwersji. Poza tym to już standardowe rozwiązanie w sieci – korzysta z niego blisko 80 proc. witryn. SSL może być darmowe, a może być płatne. Oczywiście zdecydowanie lepszy jest wybór pierwszej propozycji, o ile w przypadku Twojej działalności nie jest potrzebny komercyjny certyfikat. Posiadać go powinny jednak głównie poważne instytucje, np. banki.

Źródło: https://w3techs.com/technologies/details/ce-httpsdefault

Kopie zapasowe

Backup plików serwisu powinieneś tworzyć systematycznie na własną rękę, ale nie zmienia to faktu, że jest to również obowiązkiem firmy hostingowej. Ważne jest to, aby kopie powstawały jak najczęściej i były jak najdłużej utrzymywane. Warto, aby robione były każdego dnia i np. z 14 dni, dzięki czemu w razie potrzeby będziesz w stanie przywrócić pożądaną wersję serwisu. Kopia tylko z jednego dnia to zdecydowanie zbyt mało. Ponadto zwróć uwagę, jak przebiega ręczne wykonywanie backupu. Ważne, aby było to łatwe i wygodne.

Zabezpieczenia poczty

Jeśli będziesz korzystać z poczty na serwerze, to ważne, aby firma zapewniała solidne zabezpieczenia, dzięki którym m.in. wyeliminowana zostanie możliwość podszywania się pod nadawcę. Np. e‑mail z danego adresu będzie mógł być wysłany wyłącznie z serwera o konkretnym adresie IP. Warto, aby oferta obejmowała takie zabezpieczenia jak SPF, DKIM i DMARC.

Dostęp do SSH

Usługa ta potrzebna jest przede wszystkim zaawansowanym użytkownikom. Dzięki niej możesz wykonywać operacje na serwerze za pomocą komend bez konieczności pobierania plików na dysk urządzenia. Daje to duże możliwości. Np. jeśli masz wiele stron opartych na systemie WordPress, to możesz zaktualizować za pomocą jednego polecenia wszystkie witryny, tj. wersję CMS-a. Jednak dostęp do SSH przydaje się również tym, którzy mają tylko jeden serwis – wiele operacji da się wykonać tak łatwiej.

Ogólne ograniczenia

Firma hostingowa może nakładać na usługę przeróżne limity. Dotyczyć one mogą liczby baz danych, liczby plików, wysyłanych dziennie wiadomości e-mail, założonych stron WWW, maksymalnej powierzchni pliku, liczby zapytań do bazy danych, maksymalnego rozmiaru pliku, liczby procesów PHP i wielu innych elementów. Możesz się w tym wszystkim pogubić i tak naprawdę trudno, abyś analizował poszczególne ograniczenia, tym bardziej, że niektóre z nich dotyczą kwestii stricte technicznych. Najlepiej rozpocznij testowanie usługi i sprawdź, czy jest coś, co Ci przeszkadza w normalnym korzystaniu z serwera. Czy Twoja witryna działa zgodnie z oczekiwaniami?

Darmowy test usługi

Firma hostingowa powinna Ci obowiązkowo dać możliwość przetestowania działania serwera. Jeśli nie ma takiej opcji, to powinieneś pominąć taką ofertę. Nie ma sensu kupować kota w worku. Najczęściej będziesz mieć możliwość sprawdzenia usługi przez 7–14 dni. Nie decyduj się na ofertę bez darmowego testu, skoro bez problemów znajdziesz solidne propozycje, które będziesz mógł zweryfikować za darmo.

Rodzaje hostingu – podsumowanie

Usługę serwerową powinieneś wybrać w zależności od swoich oczekiwań. Jeśli masz problem i nie wiesz, jaka oferta będzie odpowiednia dla Twojej strony, to skontaktuj się z nami. Podpowiemy Ci, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej, zasugerujemy Ci takie parametry serwera, aby Twoje serwisy działały niezawodnie.

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Jak zmienić wersję PHP dla domeny

  PHP to skryptowy język oprogramowania wykorzystywany przede wszystkim do budowania stron internetowych. Wiele lat temu część specjalistów uważała, że stopniowo jego zastosowanie będzie maleć. Tymczasem wygląda to zupełnie odwrotnie – cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Właściciel strony WWW powinien zwrócić uwagę, jaka wersja PHP jest włączona na serwerze dla danej domeny i przeważnie – zmieniać […]

 • Strony www i blogi

  Stwórz stronę internetową z Kru.pl

  Wybierając pakiet Cloud Mikro masz możliwość stworzenia strony internetowej w ciągu kilku minut. Nie musisz znać języków programowania, stronę stworzysz za pomocą kilku kliknięć. Wprowadź swoje zdjęcia, dodaj własne logo. Niech poniesie Cię wyobraźnia. Pakiet Cloud Mikro posiada wbudowany KreatorWWW. Do dyspozycji masz 10GB powierzchni, którą możesz dowolnie wykorzystać (np.: pod skrzynki pocztowe). Szybko i […]

 • Strony www i blogi

  PHP 8.1 – co wprowadzono w nowej wersji PHP?

  Już lata temu przewidywano, że popularność języka PHP będzie z roku na rok coraz mniejsza, a mimo to w dalszym ciągu rządzi on w sieci. Język ten wciąż jest rozwijany, a jego wydajność w dalszym ciągu rośnie. Co jakiś czas wydawane są nowe wersje PHP, które mają na celu zwiększenie jego możliwości, a także poprawić […]