Cykl życia domeny

Pierwszym krokiem do założenia strony internetowej jest wykupienie domeny i hostingu. Hosting służy do przechowywania danych strony internetowej i elementów, które na niej się znajdują. Domena zaś to jej unikalny adres. Każda domena ma swój cykl życia. Czym dokładnie są domeny i jaki jest cykl życia poszczególnych rodzajów domen?

Czym są domeny?


Domena jest unikalnym adresem witryny, gdzie dostępne są usługi takie jak strona, poczta, sklep czy serwet FTP. Nazwa domeny jest unikalna i związana z konkretnym zasobem w internecie. Bardzo istotny jest fakt, że domena może zostać przeniesiona. Domena prowadzi zawsze do zawartości hostingu, więc najczęściej obie usługi dostępne są w pakietach.


Domeny mają możliwość posiadania subdomen. Są to dodatkowe adresy utworzone w ramach posiadanej domeny. Jest to bezpłatne. Subdomeny można przekierować na różne lokalizacje, tworzyć wiele stron czy udostępnić różne zasoby. Na serwerze można tworzyć strony, blogi, sklepy, poczty mailowe firmowe i dla pracowników, a także przechowywać wszystkie pliki z dostępem z każdego miejsca na świecie.


Istnieją różne rodzaje domen. Podstawową jest polska domena .pl. Oprócz niej istnieją domeny dla stron rządowych gov.pl, domeny globalne .com, .org, .biz, .info itp. czy domeny krajowe, np. niemiecka .de, holenderska .nl, rosyjska .ru lub amerykańska .us. Oczywiście istnieje też ogólna domena europejska .eu.

Czasami może okazać się, że domena, którą chce się zarejestrować, jest akurat niedostępna. Nie znaczy to jednak, że już nigdy nie będzie można jej zarejestrować. Kiedy wygasa ważność interesującej Cię domeny można sprawdzić w rejestrze domen WHOIS. Jeśli zaś interesuje Cię domena europejska, musisz sprawdzić rejestr EURid WHOIS.

Zwyczajowo przedłużenie domeny polega na opłaceniu kolejnego abonamentu. Abonament płaci się zazwyczaj raz do roku.

Cykl życia domeny

Kiedy rejestrujesz domenę, stajesz się jej właścicielem na określony czas abonamentowy, zazwyczaj rok. Cykl życia domeny zaczyna się od chwili jej zarejestrowania i liczy się go od momentu opłaty za domenę. Kończy się natomiast z chwilą, gdy trafia z powrotem do puli wolnych domen. Może się tak stać wtedy, gdy nie opłacisz kolejnego abonamentu. Jednak cykl życia domeny zależy nie tylko od tego. Uzależniony jest również od polityki rejestru zarządzającego daną domeną.

Przykładowo, dla domen .pl jest to NASK. Cykl życia domeny zależy jednak także od jej rodzaju. To znaczy, że inny będzie dla rodzimej domeny .pl, a inny dla domeny europejskiej czy dla domen globalnych. Przykładem nietypowej długości cyklu życia domeny, jest domena .to. Może ona bowiem być rejestrowana jedynie na okres 2, 3, 5 lub 10 lat. Domena europejska zaś ma okres kwarantanny, kiedy już nie działa, ale właściciel nadal może opłacić abonament i jest to 40 dni.

Cykl życia domen – poszczególne rodzaje

Wynika więc z tego, że domeny nie mają identycznych cykli życia. Jak to wygląda w przypadku poszczególnych rodzajów?

Domena krajowa, czyli .pl

W przypadku naszej domeny krajowej trzeba pamiętać, że każda domena, która kończy się rozszerzeniem .pl posiada jednakowy cykl życia domeny. Taki sam będzie on więc zarówno dla domeny kończącej się na .pl jak i na .com.pl, .org.pl czy .gov.pl. Cykl życia rodzimej domeny zaczyna się oczywiście z chwilą jej rejestracji, czyli jej opłacenia, najczęściej na okres 365 dni. Po tym czasie w przypadku braku opłaty, domena zostaje wyłączona do momentu jej opłacenia. Domena jest możliwa do opłacenia jeszcze przez 30 dni kwarantanny po upływie okresu 365 dni. Jeśli opłata nie zostanie wniesiona, domena wraca do puli wolnych nazw.

Jeśli domena została zarejestrowana i zakończył się okres jej ważności, a właściciel zrezygnuje z dalszego korzystania z niej, czyli nie opłaci przedłużenia ważności, będzie można ją ponownie zarejestrować po upływie 30 dni poprzez opłacenie. Domenę .pl można zarejestrować na okres od 1 do 10 lat. Od 8 stycznia 2020 roku nie ma już możliwości zarezerwowania domeny na okres 14 dni. Jest to możliwe jedynie w przypadku opcji na domenę, dlatego najlepiej dokonać opłaty niezwłocznie.

Domeny globalne – .com, .org, .biz, .info, .net

Domenę globalną można również zarejestrować na okres od 1 do 10 lat. Właścicielem domeny stajemy się dopiero po zaksięgowaniu płatności. Domena traci ważność w pierwszym dniu po upływie okresu rozliczeniowego. Jeśli więc rejestrujemy taką domenę na okres 1 roku czyli 365 dni, to w pierwszym dniu po upływie tych dni traci ona ważność i przechodzi do kwarantanny.

Kwarantanna w przypadku domen globalnych trwa aż 80 dni i jest podzielona na trzy etapy. Pierwszy etap nazywany Grace Period trwa najdłużej, bo aż 45 dni. W tym okresie można przedłużyć domenę bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat. Domena wtedy nie jest aktywna ani dla nas, ani dla nikogo innego. Jeśli w tym czasie nadal jej nie opłacimy, dostajemy jeszcze jedną szansę.

Drugi etap kwarantanny to Redemption Period, trwający 30 dni. Decydując się na opłacenie domeny w tym czasie, trzeba liczyć się z dodatkową opłatą, a więc kwota do zapłaty za przedłużenie domeny będzie wyższa. Jeśli również w tym okresie nie opłacimy domeny, przechodzi do trzeciego, najkrótszego etapu kwarantanny, czyli Pending Delate i staje się domeną oczekującą na usunięcie. To jest ostatni moment, kiedy można jeszcze ją opłacić, ale jest na to już tylko 5 dni! W ostatnim dniu tego okresu domena trafia do puli wolnych.

Domena europejska .eu

W przypadku domeny europejskiej, cykl życia został zaktualizowany w dniu 15 września 2014 roku. Za sprawą nowych przepisów domena europejska zarejestrowana po dniu wejścia ich w życie wygasa równo po upływie roku od daty rejestracji. Do tej pory wygasała na koniec miesiąca kalendarzowego.

Po wygaśnięciu ta domena również przechodzi do okresu kwarantanny, który wynosi 40 dni. Opłacając domenę, która znajduje się już w kwarantannie, trzeba liczyć się z dodatkową opłatą za przedłużenie. Domeny europejskie lepiej więc opłacać w terminie. W przypadku domen zarejestrowanych przed dniem wejścia w życie aktualnych przepisów, obowiązuje cykl życia, który obowiązywał do momentu zmian wprowadzonych przez nowe zasady.

Lepiej opłacić w terminie

Kiedy kończy się okres ważności domeny, właściciel zostaje o tym poinformowany przez operatora, u którego jest ona zarejestrowana. Zazwyczaj operatorzy przesyłają co najmniej kilka przypomnień, rozpoczynając ten proces odpowiednio wcześniej. Warto zdecydowanie opłacić domenę w terminie, nie czekając na jej przejście do kwarantanny. Przede wszystkim czekanie z opłaceniem do kwarantanny będzie wiązało się z dodatkową opłatą. Następne koszty wiążą się ze zmianą statusu domeny zgodnie z jej cennikiem. Kwota odnowienia i reaktywacji domeny w okresie kwarantanny może okazać się nawet kilkukrotnie wyższa od kwoty odnowienia standardowego. W najgorszym wypadku, domenę może zarejestrować ktoś inny, ale dopiero wtedy, gdy wróci do puli wolnych.

Domena i hosting tylko od zaufanego dostawcy

Domenę warto kupować w pakiecie z hostingiem, gdyż obie usługi najlepiej mieć u jednego operatora. Generuje to mniej zachodu w razie problemów i możliwość ich szybszego rozwiązania. Pamiętaj, by kupować domeny tylko od zaufanych dostawców oraz czytać dokładnie ich regulaminy i wszystkie zapisy w ofercie, również to, co jest napisane przy gwiazdkach drobnym druczkiem. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na okres abonamentowy, by pamiętać, kiedy ponownie trzeba będzie opłacić domenę, aby uniknąć problemów w postaci kwarantanny i kwoty, która okaże się przewyższać Twoje możliwości finansowe.

Jednym ze sprawdzonych dostawców domen i hostingu jest firma Kru.pl. Jest ona członkiem grupy ITH, oferującej wysokiej jakości różnorodne usługi internetowe związane z instalacją światłowodu czy budową firmowej sieci komputerowej. Wszystkie usługi dostępne są w atrakcyjnych cenach i nie ma obawy o dodatkowe kruczki.

Pamiętaj, że bez domeny i hostingu nie istnieje żadna strona internetowa, a strona internetowa to z kolei podstawa funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa i każdej działalności gospodarczej. To podstawowe narzędzie do komunikacji z klientami, dające możliwość zapoznania się z firmą, ofertą oraz kontaktu czy nawet złożenia zamówienia. Dlatego wszelkie usługi związane z internetem i prowadzeniem strony internetowej warto powierzyć zaufanej firmie, aby się nie zawieść i móc sprzedawać produkty lub świadczyć usługi bez żadnych problemów. W Kru.pl oraz ITH możesz liczyć na pełen profesjonalizm i doradztwo w razie każdego pytania i problemu. Firmy te zadbają w pełni o bezpieczeństwo Twoich stron internetowych i sprzętu – warto powierzyć swoją działalność zespołowi samych profesjonalistów.  

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Jak zmienić wersję PHP dla domeny

  PHP to skryptowy język oprogramowania wykorzystywany przede wszystkim do budowania stron internetowych. Wiele lat temu część specjalistów uważała, że stopniowo jego zastosowanie będzie maleć. Tymczasem wygląda to zupełnie odwrotnie – cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Właściciel strony WWW powinien zwrócić uwagę, jaka wersja PHP jest włączona na serwerze dla danej domeny i przeważnie – zmieniać […]

 • Strony www i blogi

  Stwórz stronę internetową z Kru.pl

  Wybierając pakiet Cloud Mikro masz możliwość stworzenia strony internetowej w ciągu kilku minut. Nie musisz znać języków programowania, stronę stworzysz za pomocą kilku kliknięć. Wprowadź swoje zdjęcia, dodaj własne logo. Niech poniesie Cię wyobraźnia. Pakiet Cloud Mikro posiada wbudowany KreatorWWW. Do dyspozycji masz 10GB powierzchni, którą możesz dowolnie wykorzystać (np.: pod skrzynki pocztowe). Szybko i […]

 • Strony www i blogi

  PHP 8.1 – co wprowadzono w nowej wersji PHP?

  Już lata temu przewidywano, że popularność języka PHP będzie z roku na rok coraz mniejsza, a mimo to w dalszym ciągu rządzi on w sieci. Język ten wciąż jest rozwijany, a jego wydajność w dalszym ciągu rośnie. Co jakiś czas wydawane są nowe wersje PHP, które mają na celu zwiększenie jego możliwości, a także poprawić […]