Co to jest hosting?

Strony WWW są stale do Twojej dyspozycji dzięki temu, że ich pliki są zapisane na serwerach, czyli maszynach z odpowiednim oprogramowaniem, podłączonych do sieci. Czy to oznacza, że jeśli chcesz mieć własną witrynę, to najpierw musisz zainwestować w drogi sprzęt, aplikacje i monitorować, czy z tymi rozwiązaniami wszystko jest w porządku? Nie ma takiej konieczności, a wszystko dzięki usługom hostingowym. Co to jest?

Hosting – jak to działa?

Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z usługi hostingowej, to w praktyce uzyskujesz dostęp do pewnych ograniczonych zasobów serwera. Nie jest tak, że cała maszyna jest do Twojej dyspozycji – decydujesz się na określony pakiet, który dopasowujesz do potrzeb Twoich serwisów. Tym samym z jednego serwera może korzystać wielu klientów i to m.in. temu zawdzięczasz fakt, że usługi hostingowe są tak atrakcyjne cenowo.

Terminy hosting i serwer nie są synonimami. Jeśli decydujesz się na usługę hostingową, to uzyskujesz w cenie pewne zasoby tego serwera, czyli jakby jego część. Natomiast może być też tak, że będzie on w całości do Twojej dyspozycji, ale wtedy mowa już o innej usłudze. Chodzi o serwer dedykowany, którym sam możesz zarządzać. Wiąże się z dużo większymi kosztami, ale jednocześnie jest przeznaczony dla wymagających serwisów. Możesz brać go pod uwagę, jeśli planujesz założyć duży sklep internetowy czy też serwis społecznościowy.

Twoim kontem hostingowym zarządzasz poprzez odpowiedni system. Może to być Direct Admin, cPanel czy też autorskie rozwiązanie, które jest dostępne w ramach danej oferty. Dzięki temu możesz łatwo dodawać kolejne domeny, skrzynki pocztowe, subdomeny oraz konfigurować wiele innych parametrów usługi hostingowej.

Często hostingiem określa się wszystkie usługi serwerowe. Wśród nich można wymienić kilka różnych. Pierwszą jest serwer współdzielony, czyli oferta, którą nazywaliśmy już po prostu hostingiem. Otrzymujesz dostęp do pewnych ograniczonych zasobów maszyny. Kolejną stanowi VPS, gdzie jeden serwer również jest dzielony pomiędzy klientów, ale jest ich znacznie mniej i tym samym taka usługa podoła bardziej wymagającym stronom. Następną jest wspomniany serwer dedykowany, który pozostaje do dyspozycji tylko jednej osoby.

Hosting – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Wybór usługi hostingowej powinien być przemyślany. Zapoznając się z daną propozycją, powinieneś przeanalizować jej szczegóły. To, jakie zasoby otrzymujesz do dyspozycji, wynika z opisu usługi. Poniżej widzisz wybrane elementy ze specyfikacji hostingu WordPress z oferty kru.pl. Warto, abyś wiedział, o co właściwie chodzi w poszczególnych pozycjach.

Oto, co oznaczają te :

 • Ilość instalacji WordPress – czyli ile możesz założyć stron w ramach usługi. Teoretycznie nie ma nałożonych ograniczeń, ale w praktyce one istnieją – choćby ze względu na powierzchnię dyskową, która, tak jak w przypadku nośnika danych w Twoim komputerze, nie jest przecież z gumy.
 • Panel zarządzania – czyli system, za pomocą którego będziesz zarządzać usługą. DirectAdmin ma wiele zalet, jest stosunkowo łatwy w obsłudze i z tego względu wykorzystywany jest przez wiele firm hostingowych. Jeśli przenosisz się z innego hostingu, który korzystał z tego panelu, to nawet rozbudowany serwis możesz przenieść dosłownie kilkoma kliknięciami myszy.
 • Dyski SSD NVMe – serwer jest wyposażony w nośnik danych, na którym znajdują się pliki strony i baza. Ma on ogromny wpływ na szybkość ładowania strony. Zdecydowanie najlepszą wydajnością pod względem prędkości zapisu oraz odczytu charakteryzują się właśnie SSD NVMe. Dowody widzisz poniżej.

 • Nielimitowana liczba plików na koncie – najczęściej istnieje pod tym względem ograniczenie. W przypadku tej oferty go nie ma. O co właściwie chodzi? Po prostu – nie musisz się martwić liczbą plików na serwerze. Wydaje Ci się, że i tak masz ich niewiele? Wiedz, że dodanie jednego zdjęcia w systemie WordPress powoduje, że tworzy się nawet kilkadziesiąt grafik o różnych wymiarach, a przecież to tylko jedna fotka.
 • Dostęp SSH – jest to rozwiązanie przydatne dla zaawansowanych użytkowników. Dzięki niemu można wprowadzać zmiany na serwerze bez konieczności pobierania plików na dysk komputera – wszystko odbywa się za pomocą komend. Dzięki temu możesz np. jednym poleceniem zaktualizować kilkadziesiąt stron opartych na systemie WordPress.
 • PHP Selector – serwer powinien dawać Ci możliwość wyboru wersji PHP, a w tym oddawać do dyspozycji jego nowe wersje. Nie chodzi o to, aby była dostępna ta najnowsza – możliwe, że i tak z niej nie skorzystasz, gdyż np. wtyczki na Twojej stronie jeszcze z nią nie współpracują. I to jest kolejny argument przemawiający za tym, że powinieneś mieć wybór.
 • Memory_limit – to maksymalna ilość pamięci, z której może korzystać skrypt uruchomiony na Twoim serwerze.
 • Upload_max_filesize – czyli maksymalny rozmiar pliku, który możesz uploadować na serwer.
 • Ilość procesów PHP – jeśli Twoja strona nie działa na PHP, to tym limitem nie musisz się martwić. Wskazuje on, ile maksymalnie procesów PHP może być uruchomionych w danym momencie.
 • Limit wysyłki wiadomości przy użyciu funkcji mail() – chodzi tutaj o wiadomości, które są wysyłane np. poprzez formularz kontaktowy czy też te, które trafiają automatycznie do użytkowników po zarejestrowaniu przez nich konta na stronie.
 • Obsługa Let’s Encrypt – Let’s Encrypt to najpopularniejszy na świecie certyfikat SSL, z którego możesz skorzystać za darmo. Dzięki niemu połączenie pomiędzy Twoją stroną a urządzeniem internauty jest szyfrowane, czyli bezpieczne. Z SSL korzysta blisko 80 proc. aktywnych serwisów.
 • Backup do 14 dni wstecz – jako właściciel strony WWW powinieneś pamiętać o systematycznym tworzeniu kopii zapasowej plików, ale musi to również robić firma hostingowa. Taka informacja oznacza, że możesz otworzyć backup z ostatnich 14 dni, czyli np. sprzed 3, 7, 10 i 14 dni, aby uzyskać tę wersję serwisu, którą chcesz przywrócić. Im dłużej firma hostingowa trzyma kopie zapasowe, tym lepiej.
 • Catch–All – to funkcja, dzięki której wiadomości e-mail wysłane na nieistniejące adresy trafią na konkretną skrzynkę. Załóżmy, że Twój adres e-mail to kontakt@twoja-firma.pl. Klient przez pomyłkę wysłał go na adres kontak@twoja-firma.pl, czyli popełnił literówkę. Jeśli będziesz mieć włączoną funkcję Catch–All, to taka wiadomość nie zostanie zwrócona do nadawcy, tylko trafi na wskazaną przez Ciebie skrzynkę.
 • SPF, DKIM, DMARC – to zabezpieczenia poczty, dzięki którym chronisz użytkowników się przed podszywaniem się przez osoby trzecie pod Twoje adresy e-mail. Bez tego rozwiązania mogą otrzymywać korespondencję, która może wyglądać z pozoru na uzyskaną od Ciebie, a w praktyce została nadana przez internetowych przestępców w celu np. wyłudzenia danych.  

Są to wybrane pozycje i terminy, które znajdują się w opisie oferty hostingowej – warto zwrócić uwagę na każdy z nich przed wyborem usługi. Nie zawsze jednak wystarczy Ci taki pakiet. Możliwe, że będziesz potrzebować większych zasobów, a nawet – całej maszyny dla siebie. Wtedy postaw na serwer dedykowany. Znajdziesz je w ofercie ITH – możesz je zintegrować z pozostałymi usługami firmy. Konfiguracja serwera zostanie zbudowana zgodnie z Twoimi wymaganiami.

Odpowiednie dopasowanie usługi serwerowej do aplikacji czy też stron, które zamierzasz oferować internautom, jest niezbędne. Jeśli na tym etapie popełnisz błąd, to zanim go naprawisz, wielu odbiorców może natrafiać na niego na Twojej witrynie albo serwis będzie się ładować bardzo wolno. To może spowodować, że już więcej nie odwiedzą tej strony. Dlatego, zanim postawisz na daną ofertę hostingową, skonsultuj się np. z dostawcą takich usług pod kątem Twoich potrzeb.

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Jak zmienić wersję PHP dla domeny

  PHP to skryptowy język oprogramowania wykorzystywany przede wszystkim do budowania stron internetowych. Wiele lat temu część specjalistów uważała, że stopniowo jego zastosowanie będzie maleć. Tymczasem wygląda to zupełnie odwrotnie – cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Właściciel strony WWW powinien zwrócić uwagę, jaka wersja PHP jest włączona na serwerze dla danej domeny i przeważnie – zmieniać […]

 • Strony www i blogi

  Stwórz stronę internetową z Kru.pl

  Wybierając pakiet Cloud Mikro masz możliwość stworzenia strony internetowej w ciągu kilku minut. Nie musisz znać języków programowania, stronę stworzysz za pomocą kilku kliknięć. Wprowadź swoje zdjęcia, dodaj własne logo. Niech poniesie Cię wyobraźnia. Pakiet Cloud Mikro posiada wbudowany KreatorWWW. Do dyspozycji masz 10GB powierzchni, którą możesz dowolnie wykorzystać (np.: pod skrzynki pocztowe). Szybko i […]

 • Strony www i blogi

  PHP 8.1 – co wprowadzono w nowej wersji PHP?

  Już lata temu przewidywano, że popularność języka PHP będzie z roku na rok coraz mniejsza, a mimo to w dalszym ciągu rządzi on w sieci. Język ten wciąż jest rozwijany, a jego wydajność w dalszym ciągu rośnie. Co jakiś czas wydawane są nowe wersje PHP, które mają na celu zwiększenie jego możliwości, a także poprawić […]