Twórcy systemu WordPress przyzwyczaili nas do ciągłego rozwoju tego CMS‑a. W maju doczekaliśmy się kolejnej aktualizacji i wydania drugiej dużej wersji w tym roku. Już w poprzedniej edycji, która pojawiła się w styczniu wdrożono mnóstwo zmian, natomiast w najnowszej wprowadzono ponad 900 poprawek i ulepszeń.
WordPress 2022 – co nowego w systemie?
Najnowsza aktualizacja systemu WordPress została nazwana na cześć Arturo O’Farrilla, czyli muzyka wykonującego latynoski jazz. Zanim wymienimy najważniejsze zmiany, które wprowadziła aktualizacja Arturo, przypomnijmy, że WordPress jest najpopularniejszym systemem CMS na świecie. Według danych w3techs.com korzysta z niego 43 proc. wszystkich witryn internetowych. Natomiast, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie strony, które bazują na jakimś CMS, to rezultat jest już bliski 65 proc.
Jednym z celów wprowadzonych zmian była taka optymalizacja systemu, aby WordPress działał szybciej. Wdrożono również rozwiązania, dzięki którym praca z tym CMS-sem ma być łatwiejsza.
Większe możliwości w tworzeniu wpisów
Jednym z problemów, które doskwierały użytkownikom w poprzednich wersjach WordPressa było zaznaczanie tekstów z różnych bloków. Najczęściej taka próba kończyła się wybraniem całych. W wersji 6.0 ten błąd wyeliminowano – można wygodnie zaznaczyć część tekstu w poszczególnych blokach.
Usprawniono również działanie funkcji Wzorce. Łatwiej można dodawać własne szablony treści, poprawiono też pracę wyszukiwarki i dodano nowy edytor kodu strony.
Pojawiły się także nowe bloki dla edytora. Ciekawym rozwiązaniem jest uwzględnienie biografii autora, dzięki czemu nie ma już konieczności korzystania z pluginu, aby uzyskać tę funkcję. Każdemu twórcy można przyporządkować awatar, a wszystkie te dane mogą się znaleźć w boxie autorów. Inną opcją są komentarze, które można dopisywać do poszczególnych bloków.
Dzięki nowym ustawieniom można uzyskać jeszcze atrakcyjniejsze chmury tagów i ikony społecznościowe.
Świetnym pomysłem jest usprawnienie dodawania linków wewnętrznych. Załóżmy, że tworzymy dany wpis i chcemy w nim umieścić odnośnik. Wystarczy w danym miejscu wpisać „[[ słowo z tytułu” i wtedy wyświetli się lista pasujących do tego zapytania treści. Teraz trzeba wybrać, to co nas interesuje i gotowe – link dodany.
Przełącznik stylu
Motywy blokowe mogą obecnie zawierać wiele odmian stylów. Nowy ich system wprowadzono już w poprzedniej wersji, natomiast teraz rozwiązanie to zostało jeszcze usprawnione. Motywy blokowe, które obsługują tę funkcję, dają możliwość zmiany m.in. palety kolorów czy wielkości czcionek.
Dodatkowe szablony
WordPress 6.0 wprowadza również więcej możliwości wyboru szablonu. Dostępne są autor, data, kategorie, tag i taksonomia. Pierwszy umożliwia wyświetlenie wpisów danego twórcy. Drugi pokazuje content z danego dnia, a trzeci materiały o zdefiniowanej klasyfikacji. Szablony tagów wyświetlają wpisy z danym oznaczeniem, a szablony kategorii – segregują posty z określonego działu.
Opcja blokowania bloków
Funkcja istotna w przypadku projektów, w których klienci sami chcą wprowadzać pewne zmiany. Dzięki blokadzie elementu nie można go przesunąć ani usunąć. Twórca strony ogranicza w ten sposób ryzyko, że witryna nie będzie się poprawnie wyświetlać przez działania innej osoby.
Zintegrowane wzorce
W nowej wersji wzorce pojawiają się w większej liczbie miejsc, m.in. w czasie tworzenia nagłówka lub stopki. Można nawet rejestrować wzorce z katalogu wzorców za pomocą pliku theme.json, co umożliwia nadawanie priorytetu określonym wzorcom. Zespół deweloperów WP udostępnił katalog, z którego można pobierać gotowe kompozycje.
Inne nowości w WordPress 6.0
Pozostałe funkcje w nowym systemie WordPress to:
- opcja edycji linku autora,
- PHPMailer zaktualizowany do wersji 6.6 – aby zwiększyć bezpieczeństwo systemu do wysyłania e-maili,
- kontrolowanie luk, marginesów, typografii w bloku Grupuj,
- możliwość dodawania galerii z odstępami między zdjęciami lub bez żadnego odstępu,
- prostszy sposób ustawienia obramowania,
- większe możliwości kolorystyczne dzięki poziomom przezroczystości.
Czy warto już instalować WordPress 6.0?
Zdecydowanie tak. Została już wydana nawet wersja 6.0.1, w której naprawiono 31 błędów – zostały wyeliminowane problemy, które znaleziono w WordPress 6.0.